fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Catherine & Wind Duo Art - New Folks

image003

Act Music 2014

Muzyka: k4
Realizacja: k2Wytwórnia ACT rozpoczęła niedawno serię przedstawiającą jazz grany przez renomowane duety; niekiedy współpracujące od dawna, innym razem skompletowane specjalnie na potrzeby danej płyty.
„New Folks” to ten drugi przypadek. Co prawda, muzycy trochę razem koncertowali, zanim trafili do studia, ale to ich pierwszy wspólny materiał sesyjny. Od razu podkreślam, że udany.

Gitara z basem już wielokrotnie dobiegały z domowych głośników, że wymienię tylko album Pata Metheny i Charliego Hadena, ale jeszcze nigdy współbrzmienia obu instrumentów nie były tak intrygujące. Przynajmniej na płytach, które udało mi się do tej pory przesłuchać.
71-letni Philip Catherine koncertował z największymi: Tomem Harrelem, Dexterem Gordonem, Chetem Bakerem, a nawet z Jean-Lukiem Ponty. Stąd w utworach na „New Folks” taka różnorodność stylistyczna (utwory autorskie przeplatają się ze standardami) i brzmieniowa (instrumenty akustyczne i elektryczne). Mamy tu fenomenalną wersję  „Old Folks” na początek i „Winter Moon” (Hoagy Carmichael) na zakończenie. Reszcie utworów też niczego nie brakuje. No i świetny Martin Wind na kontrabasie.
Nie będę się rozpisywał na temat instrumentalnej i twórczej formy obu muzyków, bo jest ona oczywista. Aż przyjemnie posłuchać.Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 03/2014

Pobierz ten artykuł jako PDF