fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Aga Zaryan - Remembering Nina & Abbey

78-80 02 2014 AgaZaryan

Parlophone Music Poland 2013

Muzyka: k4
Realizacja: k4

Sięgałem po ten krążek z pewnymi oporami, nie przepadam bowiem za projektami w rodzaju „tribute to” czy „songbook”. Jednak już pierwsze dźwięki „Don`t Let Me Be Misunderstood” skutecznie rozwiały wszelkie obawy, zaś każdy kolejny utwór utwierdzał mnie w przekonaniu, że mam do czynienia z wyjątkowym albumem.
Repertuar składa się z kompozycji wykonywanych przez dwie legendy jazzu, bluesa i soulu – Abbey Lincoln i Ninę Simone. Zaryan wielokrotnie podkreślała, że ich muzyka, styl wokalny i bezkompromisowa postawa w dużym stopniu ukształtowały ją jako artystkę.
Prawie wszystkie piosenki – jedne bardzo znane, inne mniej – utrzymane są w konwencji jazzującej ballady. Zaryan wykonuje je przepięknym, zmysłowym altem o nieskazitelnej intonacji i ciepłej, lekko matowej barwie. Jej interpretacje, pełne umiaru i elegancji, eksponują głównie linię melodyczną utworów, którą dopełniają przejrzyste aranże i dyskretne solówki członków zespołu. Od balladowego klimatu odchodzą „I Got Thunder” i „Long As You’re Living” – tutaj muzyka nabiera bardziej jazzowego charakteru, a Zaryan wprowadza improwizacje scatem.
Wokalistce towarzyszą muzycy z najwyższej półki, m.in. rewelacyjna pianistka Geri Allen, stały perkusista Shortera Brian Blade oraz Darek Oleszkiewicz, polski basista, robiący furorę w Stanach.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 02/2014

Pobierz ten artykuł jako PDF