HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Sławek Jaskułke - Moments

93-94 10 2013 SlawekJaskulkem

Universal 2013

Muzyka: k5
Realizacja: k4

Album Sławka Jaskułke może nieco zaskoczyć tych, którzy kojarzą go z mocnym, energetycznym graniem. „Moments” jest próbą „ocieplenia” wizerunku artysty i jednocześnie stanowi początek nowego, mniej zbuntowanego okresu jego twórczości.

Pierwszy cel został osiągnięty, jednak zagłębiając się w kolejne nagrania, uświadamiamy sobie, że pianista nie do końca odciął się od tego, co robił do tej pory. I chyba dobrze. W swojej muzyce Jaskułke postawił na melodykę, ruch i barwę. Tematy o wyjątkowej urodzie oplecione żywą, pełną smakowitych akcentów tkanką rytmiczną mienią się kolorami, których intensywność pozostaje w subtelnym związku z dynamiką i tempami kompozycji. Jest to muzyka improwizowana, ale poddana rygorom formalnym – kolejne opowieści posiadają precyzyjną budowę i wyraźną myśl przewodnią.

Album rozpoczyna przepiękny „Chorale”. W „100 Faces” muzyka stopniowo ożywa; organizuje się rytmicznie. Słychać w niej echa pianistyki Jarretta – ten wątek pojawi się także w innych utworach. „Kind Me” uwodzi śpiewnym tematem i bogatą, szybko zmieniającą się harmonią, a przekorny metrycznie „East & Easy” brzmi lekko i finezyjnie jak sonata Scarlattiego. Uwagę zwraca „Continuum”, zbudowany wokół powtarzającej się figury melodycznej – intrygujący mariaż jazzu, minimal music i impresjonizmu. Świetny album. Muzyka skierowana do fanów europejskiego jazzu i klasyki.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 10/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF