fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Klaus Paier – Asja Valcic - Silk Road

93-94 10 2013 KlausPaierm

ACT Music 2013

Muzyka: k4
Realizacja: k5

ACT często wydaje albumy z niecodziennymi składami instrumentalnymi. Tak też jest w przypadku „Silk Road”. Bohaterem jest duet Klausa Paiera, grającego na akordeonie, z wiolonczelistką Asją Valcic. Miłośnicy płyt z charakterystycznymi pastelowymi obrazami na okładkach, z których ACT słynie, nie powinni być zaskoczeni. W 2009 roku ta sama oficyna wydała koncertowy zapis duetu Paier – Valcic („A Deux”).

Minęły cztery lata, w czasie których muzycy zagrali wspólnie kilkadziesiąt koncertów, aż przyszedł czas na album studyjny. Znajdujemy na nim rozmaite style. Jest trochę melodii latynoskich („Celtango”), trochę bluesa, a także kilka nawiązań do muzyki z południa Europy („Ayer”). Mimo że słychać tylko 2 instrumenty, miejscami wydaje się, że gra cały zespół. Przykładem utwór „How Roses Are”. Dobrze rozkręca się też „Waltz For Mama”, z wysmakowaną solówką wiolonczelistki.

Asja Valcic dała się poznać jako członkini wiedeńskiego zespołu Radio String Quartet, z którym nie zerwała kontaktu. Klaus Paier niekiedy występuje solo, chociaż jego współpraca z Valcic daje dobre efekty. „Silk Road” to udany autorski projekt (trzy kompozycje napisała wiolonczelistka, a pozostałe Paier). Muzyka wymaga skupienia; jest trochę inna niż jazzowy mainstream, ale bogata w atrakcyjne współbrzmienia i przyjemna w odbiorze.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 10/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF