HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Krzysia Górniak - Feelings

78 07 2013 KrzysiaGorniak

(P)&(C) 2012

Muzyka: k4
Realizacja: k4

Gitarzystka i kompozytorka Krzysia Górniak jest artystką o szerokich horyzontach. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim (gdzie napisała pracę o Johnie Cage`u), Wydział Jazzu w Grazu (gitara), nagrała pięć autorskich albumów, komponuje, koncertuje, maluje.
Jej najnowsza płyta kręci się wokół lżejszych odmian jazzu, określanych mianem „smooth” – przynajmniej w tej stylistyce utrzymany jest „Purple Love”, pierwszy utwór albumu. Muzyka stopniowo ewoluuje – w kolejnych numerach artystka poszerza środki ekspresji. Całość nabiera bardziej jazzowego charakteru, co jest także zasługą pianisty Wojciecha Gogolewskiego. Jednak wszystko odbywa się w granicach jasno wytyczonych przez liderkę – klimat albumu przez cały czas pozostaje lekki, relaksowy.
„Feelings” może nie porywa, ale pozytywnie zaskakuje solidnością. Dotyczy to zarówno dopracowanych kompozycji, aranżacji, jak i gry gitarzystki – jej sola są melodyjne, płynne, wyrównane dynamicznie i brzmieniowo, wolne od pustej wirtuozerii, technicznie doskonałe.
Konsekwentne, wręcz ścisłe realizowanie przyjętej konwencji ma jednak swoje minusy – chwilami muzyka staje się zbyt przewidywalna, pozbawiona napięć, czegoś, co mogłoby na dłużej skupić uwagę odbiorcy. Jednak albumu słucha się dobrze – profesjonalizm liderki skutecznie maskuje wszelkie „niedociągnięcia”.
Idealna płyta na lato.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 07-08/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF