HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Krzysztof Herdzin - Jesteś światłem

78 07 2013 KrzysztofHerdzin

Universal 2013

Muzyka: k4
Realizacja: k5

Krzysztof Herdzin nagrał kolejny (już dwunasty!) autorski album, na którym prezentuje utwory napisane do liryków miłosnych Gałczyńskiego, Tetmajera, Karpińskiego. W nagraniach wzięli udział znani wokaliści: Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz i Grzegorz Turnau, gitarzysta Marek Napiórkowski oraz stała sekcja rytmiczna lidera (Robert Kubiszyn, Cezary Konrad) – on sam gra na fortepianie, syntezatorach, saksofonie tenorowym, fletach i klarnecie basowym.
Muzyka albumu swobodnie łączy jazz, piosenkę poetycką, ethnic, bossę, pop i ambient. Estetyka „szeptem” przenika się z fragmentami dynamicznymi, prostota i komunikatywność sąsiadują z wyrafinowaniem melodycznym, harmonicznym i bogatymi aranżami.
Dobrym przykładem „mozaikowej” konwencji utworów jest „Modlitwa do Anioła Stróża”, a jeszcze lepszym – „Laura i Filon”, z lirycznym wokalem Anny Marii, „etnicznymi” chórkami à la Karl Jenkins, jazzową solówką Herdzina na fortepianie i brzmieniami „celtyckich” fletów.
Najciekawiej wypada lider. Jego umiejętności kompozytora, aranżera i multiinstrumentalisty budzą respekt. Lekki niedosyt pozostawiają natomiast interpretacje Grzegorza Turnaua – artysta chyba lepiej odnajduje się w utworach pisanych przez siebie i dla siebie.
Ten kolorowy, świetnie brzmiący album z pewnością zaspokoi oczekiwania zarówno fanów solidnego jazzu, jak i miłośników „krainy łagodności”.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 07-08/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF