fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Stan Getz i Andrzej Trzaskowski Trio - Polish Radio Jazz Archives 01

67 06 2013 StanGetz

Polskie Radio 2013

Muzyka: k5
Realizacja: k3

Polskie Radio wystartowało z niezwykle obiecującą serią, prezentującą archiwalne nagrania polskiego jazzu. Na krążku oznaczonym „01” znalazł się materiał zarejestrowany na festiwalu Jazz Jamboree 1960. Wystąpili wtedy Stan Getz i trio Andrzeja Trzaskowskiego.
Repertuar to dziewięć standardów zagranych na koncercie oraz trzy numery z nocnej, zamkniętej dla publiczności sesji, która obrosła legendą.
W kolejnych utworach Getz prezentuje się jako wybitny solista, świetnie czujący klimat ballady i jazzu spod znaku cool. Chyba największym walorem jego gry jest brzmienie – raz przymglone, z lekkim wibrato, raz jasne, rozmigotane, pełne życia. Na osobną uwagę zasługują wyrafinowane, nieskazitelne technicznie improwizacje.
Sekcja Trzaskowski/Dyląg/Dąbrowski towarzyszy liderowi, tworząc solidne oparcie. Gra oszczędnie, ale precyzyjnie. Choć jej rola jest raczej drugoplanowa, każdy z muzyków ma okazję pokazać swoje atuty.
Nagrania pozytywnie zaskakują jakością dźwięku, zważywszy że powstały ponad pół wieku temu. Nie bez znaczenia jest fakt, że czuwali nad nimi legendarni realizatorzy polskiej fonografii – Janusz Pollo i Antoni Karużas. Blasku dodał im także cyfrowy remastering Tadeusza Mieczkowskiego.
Album z kategorii „must have” – obowiązkowa pozycja w kolekcji każdego fana.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 06/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF