HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Michael Formanek - Small Places

99-100 01 2013 MichaelFormanek

ECM 2012

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Album bez słabych punktów. Kompozycje noszą znamiona genialnych. Muzycy niemal lewitują, a brzmienie poraża rozdzielczością!
Po udanym debiucie w wytwórni Manfreda Eichera („The Rub And Spare Change”) Michael Formanek nagrał dla ECM-u kolejną świetną płytę. Jeszcze wyraźniej zaznaczył tu swoją osobowość oryginalnego kompozytora, aranżera i lidera.
Utwory jego autorstwa są efektem wyrafinowanych działań intelektu, perfekcji warsztatowej i niezawodnej intuicji. Można je z grubsza podzielić na energetyczno-transowe („Small Places”, „Pong”) i liryczno-impresyjne, z „płynącą” formą oraz eksponowaniem partii improwizowanych fortepianu i saksofonu („Parting Ways”, „Soft Reality”). Czerpiąc z najlepszych tradycji nowoczesnego jazzu (Monk, Mingus, Konitz, Dolphy, Coleman), muzyki europejskiej i free, Formanek zbudował intrygującą całość, w której udało mu się tak wykorzystać zaawansowane środki, by kompozycje były atrakcyjne dla słuchacza i wciągały go w muzyczną akcję. I rzeczywiście – płyta brzmi nowocześnie, ale jest przyjazna w odbiorze. Nie ma tu agresywnych dźwięków (jak w „surowym” free) ani niekontrolowanych wybuchów ekspresji.
Idee lidera bezbłędnie realizuje zespół złożony z fantastycznych muzyków: alcisty Tima Berne’a, pianisty Craiga Taborna (tym razem w dość zachowawczej wersji) oraz bębniarza Geralda Cleavera.
Trzeba posłuchać!

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 01/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF