fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Enrico Rava - Rava on the Dance Floor

101 11 2012 EnricoRava

ECM Records 2012
Dystrybucja: Universal Music

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Skoro na jazzowo można grać Beatlesów, to dlaczego nie Michaela Jacksona? Pytanie tylko: po co? By lepiej sprzedać płytę? W przypadku „Rava on the Dance Floor” odpowiedź na to pytanie nie jest twierdząca. Raz, że utalentowany włoski trębacz zakochał się w muzyce Jacksona. Czyli gra jego utwory, bo je ceni, a nie dlatego, żeby na nich zarobić. Dwa, że aranżacje oraz wykonania są na medal.
Zarówno wtedy, gdy jazzowy band Parco della Musica Jazz Lab gra ostro, w stylu Jacksona – przykładem „Smooth Criminal”, jak i wtedy, gdy muzycy wykonują utwory mistrza inaczej niż w oryginale. Rewelacyjna jest interpretacja „I Just Can’t Stop Loving You” wyłącznie na kontrabasie (gra Dario Deidda). Z kolei w „Thrillerze” na gromkie brawa zasługuje duet perkusistów: Zeno de Rossi i Ernesto Lopez Marurell. A i to nie koniec atrakcji. W każdym utworze – „Blood on the Dance Floor”, „They Don’t Care About Us” i kilku innych – słychać wykonawczą perfekcję. Są też obce kompozycje, choć wykonywane kiedyś przez Jacksona (m.in. „Smile” Chaplina). Króluje Enrico Rava, ale pochwały należą się też autorowi pomysłowych aranżacji (Mauro Ottolini).
Całość zarejestrowano w czasie koncertu w Rzymie, czyli przeboje Jacko na żywo w wykonaniu jazzowych mistrzów. Czy potrzeba więcej rekomendacji?

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 11/2012

Pobierz ten artykuł jako PDF