fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Kenny Werner, Jens Sondergaard - A Time For Love

102-103 09 2009 KennyWerner

Stunt Records 2008
Dystrybucja: Multikulti

Interpretacja: k4
Realizacja: k5

Jazzowe płyty z miłosnymi balladami nie należą do rzadkości. „A Time For Love” ma jednak własną specyfikę. Jej podstawowym wyróżnikiem jest udział dwóch wirtuozów – Kenny Wernera (fortepian) i Jensa Sondergaarda (saksofony).
Drugim, równie ważnym, wydaje się oryginalne, melancholijne, podejście do znanych tematów. Mamy tu dwie kompozycje Jimmy’ego Van Heusena („But Beautiful”, „Darn The Dream”) oraz po jednym utworze takich mistrzów, jak m.in. Thelonius Monk („’Round Midnight”) i Harry Allen („Over The Rainbow”).
Wszystkie utwory zostały zagrane łagodnie, trochę nonszalancko; czasem wydaje się nawet, że od niechcenia. Kiedy jednak uważniej się wsłuchać, łatwo dostrzec analityczne podejście muzyków do każdego fragmentu. Na uwagę zasługuje charakterystyczny saksofon. Słychać oddech Sondergaarda, który celowo wydłuża dźwięki, jakby z żadnym nie chciał się rozstać. Jego brzmienie wtapia się w wybrzmienia fortepianu. To zasługa sprawnych realizatorów.
Werner również finezyjnie obchodzi się z melodią. Polecam jego wstęp do „Over The Rainbow” czy wirtuozerską improwizację w tym samym nagraniu. Melomanom żądnym rozmaitości balladowy repertuar może się na dłuższą metę wydać nużący, ale miłośnicy jazzowych duetów nie powinni się poczuć zawiedzeni.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 09/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF