fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

William Parker - The Inside Songs of Curtis Mayfield: Live in Rome

140-141 11 2009 WilliamParker

2009 RAI Trade
Dystrybucja: RAI Trade

Interpretacja: k4
Realizacja: k5

„People Get Ready”, „Freddie’s Dead”, „I Am so Proud", „We People Who Are Darker Than Blue” – znamy te piosenki doskonale, a jeśli nie, to pora po nie sięgnąć.
Albo w oryginale, albo w wykonaniu Williama Parkera. Najlepiej w obu, ponieważ wtedy objawi nam się z całą jasnością, jak muzyka Curtisa Mayfielda żyje wśród aktywnych dziś jazzmanów.
A żyje całkiem dobrze. Okazuje się także na tyle nośną i pojemną formułą, że znani czytelnikom kamraci Williama Parkera, jak Hamid Drake, Louis Barnes, Sabir Mateem i wokalistka Leena Conquest, mogą sobie swobodnie pohasać. Harcom tym sprzyja atmosfera koncertu, tym razem w Wiecznym Mieście.
Mayfieldowski projekt Parkera, który zresztą wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi będziemy mogli już niedługo obejrzeć na własne oczy, został stworzony, aby go grać „na żywo”. Powodów jest kilka. Po pierwsze, piosenki znane i lubiane. Po drugie, formuła nadaje się do wypełnienia treściami wykraczającymi poza piosenkową konwencję. Po trzecie wreszcie, predyspozycje improwizatorskie muzyków aż krzyczą, by dać im możność wygrania się.
I tak oto dostajemy album w swej tanecznej sile przyjemny, zagrany smakowicie i z tą charakterystyczną dla parkerowskiej kompanii kontrolowaną niechlujnością. Bardzo miła płyta, której dobrze się słucha i którą warto poznać.

Autor: Maciej Karłowski
Źródło: HFiM 11/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF