fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Krzysztof Herdzin - Fantasy on themes from IV String Quartet by Grażyna Bacewicz

117 12 2009 KrzysztofHerdzin

Polskie Radio 2009
Dystrybucja: Warner Music Poland

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Choć Krzysztof Herdzin jest kojarzony głównie z jazzem, działa na wielu polach i ponad gatunkami. Najnowszy album ilustruje jego potencjał jako kompozytora, pianisty i aranżera, przemieszczającego się swobodnie pomiędzy światem jazzu i muzyki klasycznej.
Płyta zawiera dwie rozbudowane kompozycje: „Fantazję na tematy z IV kwartetu smyczkowego Grażyny Bacewicz” oraz „Bajkowe opowieści” cykl miniatur na fortepian i saksofon altowy.
Trzyczęściowa „Fantazja” powstała z inspiracji Royal String Quartet, jednego z czołowych polskich zespołów kameralnych, który także wziął udział w nagraniu. Klasycznemu kwartetowi Herdzin przeciwstawił czwórkę jazzmanów (lider, Michał Kulenty, Robert Kubiszyn i Cezary Konrad), czym sprowokował wielopoziomowy konflikt, niezbędny przy budowaniu podobnych form.
Herdzin potraktował pierwowzór swobodnie. Stworzył kompozycję w pełni autonomiczną. Najciekawiej wypadły części skrajne. Pierwsza to mozaika kontrastujących (ekspresja, agogika) odcinków, w ostatniej dominuje motoryka rytmiczna, muzyczny humor i finezja wykonawców.
„Bajkowe opowieści” (duet Herdzin/ Paweł Gusnar) zabrzmiały naprawdę bajkowo. Album adresowany do szerokiego grona fanów, zwłaszcza miłośników klasyki flirtujących czasem z jazzem.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 12/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF