HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Mauger - The Beautifull Encounter

117 12 2009 Mauger

2008 Cleanfeed
Dystrybucja: Multikulti

Interpretacja: k4
Realizacja: k5

Pod nazwą Mauger kryje się trio. Dwóch jego muzyków cieszy się reputacją ustaloną jeszcze w końcu lat 80. Mark Dresher (kontrabas) i Gerry Hemingway (perkusja) byli członkami wielkiego kwartetu Anthony Braxtona. Trzeci renomę zdobywa na naszych oczach. To saksofonista altowy hinduskiego pochodzenia – Rudreash Mahantappa – ścisły współpracownik wybitnego pianisty Vijaya Iyera, bardzo ważna postać młodej brooklynskiej sceny jazzowej.
Nie wiadomo, czy Mauger stanie się stabilną formacją, ale to niewykluczone. Wszyscy panowie podkreślają istnienie w zespole chemii, która wiąże ich w silny muzyczny związek. Dodatkowo dla Mahantappy Mauger to miejsce, w którym do muzyki podchodzi się inaczej, niż miał on w zwyczaju, prowadząc własne zespoły. Mniej tu kompozycji, a więcej improwizacji; mniej planu, więcej swobody i kreacji tu i teraz. Nie dziwię się, że takie granie może dla jazzmana stanowić sporą atrakcję.
Pomijając otwierający płytę utwór „Acuppa”, rzeczywiście sporo tu otwartej improwizatorskiej przestrzeni, intrygująco wypełnionej przez zespół. Sporo też nadziei, że Mauger stanie się czymś więcej niż jednorazowo skrzykniętym trio. Życzyłbym i Państwu, i sobie, aby formacja przetrwała próbę czasu. Przeczuwam, że z płyty na płytę może być coraz lepiej, bo i teraz jest wcale nieźle.

Autor: Maciej Karłowski
Źródło: HFiM 12/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF