HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Joe Morris Bass Quartet - High Definition

117 12 2009 JoeMorrisBassQuartet

2009 Hatology
Dystrybucja: Multikulti

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Postać gitarzysty, a coraz częściej też kontrabasisty Joe Morrisa pojawia się na łamach „Hi-Fi i Muzyki” regularnie. Oszczędzę więc Państwu biograficznych notek.
W ubiegłym roku spośród wielu jego nagrań dwa szczególnie przykuwają uwagę. „Four Improvisations (Duo) 2007” z Anthony Braxtonem oraz omawiana „High Deffinition”.
Płyta powinna wyjść w 2008, ale pojawiła się na początku 2009. Została zagrana w kwartecie z Lutherem Gayem na perkusji, Taylorem Ho Bynumem na kornecie, trąbce i flugelhornie oraz Allanem Chase’em – na saksofonie sopranowym i barytonowym.
Morris występuje tu w roli basisty i, nie ukrywam, to właśnie wzbudziło moje zainteresowanie. Zwyczajnie lubię, jak chłop gra na basie. Lubię jego groove, oszczędność, ale i stanowczość frazy. Lubię też zaproszonego do sesji trębacza, zwłaszcza od czasu jego dokonań z zespołem Edge. Intuicja podpowiadała mi więc, że „High Definition” będzie dobrą płytą. Nic natomiast nie zapowiadało, że będzie ona ważna także z powodu, nieznanego mi wcześniej, Allana Chase’a. Temu ponad 50-letniemu saksofoniście trzeba się przyglądać.
Razem panowie stworzyli świetny band. Z jednej strony nowoczesno-bopowy, z drugiej, jak to mówią, avant jazzowy. O co chodzi, nie bardzo wiadomo, ale muzyka wychodzi z tego porywająca.

Autor: Maciej Karłowski
Źródło: HFiM 12/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF