fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Leszek HeFi Wiśniowski - Kinetyka

100-102 03 2010 LeszekHefiWisniowski

Ewmusic 2010

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

„Kinetyka” to druga autorska płyta Leszka HeFi Wiśniowskiego, flecisty, saksofonisty, kompozytora i aranżera. Wiśniowski, absolwent AM w Katowicach w klasie fletu, jest laureatem kilku konkursów, udziela się na wielu polach, a jego zainteresowania sięgają od jazzu, rocka i folku, po elektronikę i muzykę klasyczną.
Najnowszy album Wiśniowskiego zawiera poza dwoma wyjątkami jego własne kompozycje, zaś stylistyka całości oscyluje wokół muzyki fusion z lat 70. Repertuar płyty jest bardzo zróżnicowany. Nie brakuje tu muzyki nastrojowej („Taniec we mgle”, „St’Germain 141”, „Senni rycerze”), jak i utworów o mocnym, zdecydowanym charakterze. Uwagę zwraca rozpoczynająca album „Kinetyka” dynamiczna kompozycja oparta na wyrazistym ostinato basu, który unosi rozmigotany temat grany przez flet i skrzypce. Podobały mi się też wielowątkowa „Entropia” (z wpływami Mahavishnu i Shortera), „Taniec chochoła” oraz „Preludium e-moll” Chopina, gdzie delikatnemu tematowi lider przeciwstawił ekspresyjne solo.
Wiśniowski gra na flecie, flecie altowym, a także na saksofonach tenorowym i sopranowym. Wirtuozeria, perfekcja techniczna oraz bogactwo kolorystyczne, dynamiczne i artykulacyjne to główne cechy jego warsztatu. Lider nie skąpi też przestrzeni solistom, zwłaszcza Pawłowi Kaczmarczykowi (piano Fendera) i Krzesimirowi Dębskiemu, który ma tu status gościa specjalnego. Gorąco polecam!

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 03/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF