HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Miles Davis - Mellow Miles

109 04 2010 MilesDavis

Camden 2009

Interpretacja: k3
Realizacja: k4

Ocena składanek to chyba najbardziej niewdzięczny temat dla recenzenta. Kompilacja nawet najlepszych utworów musi pozostawiać niedosyt, bowiem album to całość, forma, a nie wyrwane z kontekstu kawałki.
„Mellow Miles” jest wznowieniem płyty wydanej przez Sony Music w 1995 roku. Zawiera dwanaście znanych nagrań legendarnego trębacza. Album skierowano do szerokiego grona odbiorców (niekoniecznie fanów jazzu), którzy chcieliby wejść w świat dźwięków Milesa, ale nie bardzo wiedzą, od czego zacząć.
Utwory pochodzą z płyt, które dziś są uważane za kamienie milowe jazzu: „Milestones”, „Porgy and Bess”, „Kind of Blue” czy „Miles Ahead”. Słuchając kolejnych kompozycji, trudno jednak określić, jakimi kryteriami kierowano się, tworząc ten zestaw. Tak naprawdę tylko „Time After” i „Human Nature” (z „You’re Under Arrest”) ukazują Davisa od lżejszej strony – reszta to same hity, choć niekoniecznie „soft”.
Szkoda, że w repertuarze nie znalazł się choćby jeden utwór z „The Birth of the Cool” lub nagranie słynnego kwintetu Davisa z lat 60. (Shorter, Hancock, Carter, Williams). Sporym mankamentem kompilacji jest też brak chronologii nagrań oraz choćby krótkich notek o nich (daty, składy zespołów). Ocena płyty odnosi się nie tyle do muzyki, co do mało czytelnej koncepcji całości.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 04/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF