HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Jesper Bodilsen - Short Stories For Dreamers

109 04 2010 jesperBodilsen

Sundance Music 2009
Dystrybucja: Multikulti

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

„Historyjki dla marzycieli” ten tytuł mówi wszystko. Autor płyty podkreśla, że muzyka i obrazy są dla niego czymś nierozłącznym. Prawdopodobnie dlatego informacje o wykonawcach poszczególnych nagrań przyozdobił zdjęciami autorstwa Tove Bodilsen. A tymi wykonawcami, prócz kontrabasisty z Danii, są Ulf Wakenius (gitara), Peter Asplund (trąbka) i Severi Pyysalo (wibrafon). Zestawienie nietypowe, ale pasujące jak ulał do melancholijnego nastroju, w jakim utrzymano ten album. Słuchając leniwie płynących melodii można podziwiać przyrodę, uchwyconą obiektywem aparatu Tove Bodilsen lub zamknąć oczy i w wyobraźni przenieść się na zielone łąki, górskie szlaki czy morskie wybrzeża.
Muzycy nie silą się na techniczną ekwilibrystykę, chociaż Wakenius czasami pokazuje, na co go stać, jak choćby w „Song For Her Being Here”. Każdy dźwięk jest zagrany spokojnie, z rozmysłem, aby wytworzyć klimat sprzyjający odpoczynkowi oraz przemyśleniom.
Pomagają w tym kompozycje. Głównie autorstwa lidera, ale nie zabrakło także słynnego standardu „Moon River” Henry’ego Mancini. Repertuar dla odbiorców szukających w muzyce relaksu, ale też dla fanów niskich, ciepłych tonów kontrabasu. Zwłaszcza wydobywanych z instrumentu przez artystę tej klasy, co Jesper Bodilsen.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 04/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF