HFM

artykulylista3

 

Fratres

81-83 02 2012 fratres

Szymon Krzeszowiec (skrzypce)
Niklas Sivelöv (fortepian)
Dux 2011

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

„Fratres“ to tytuł słynnej kompozycji Arvo Pärta. To także tytuł płyty nagranej przez Szymona Krzeszowca i Niklasa Sivelöva i nazwa zgranego duetu polskiego skrzypka i szwedzkiego pianisty.
Szukając repertuaru do wykonania w tym składzie, z góry zrezygnowali z pozycji najoczywistszych, czyli sonat na skrzypce i fortepian. Wybrali pięć kompozycji XX-wiecznych, które również nie są hitami wiolinistyki, ale mają wspólny mianownik – są zakorzenione w klimacie muzyki barokowej, czerpią inspiracje z tematów mistrzów polifonii (Bacha, Tartiniego, Pergolesiego) oraz wzorują się na kontrapunktycznej biegłości.
Poza tytułowym „Fratres“ Pärta (w autorskiej aranżacji skrzypcowo-fortepianowej) pozostałe utwory mają formę suity. To „Tartiniana Seconda” Dallapiccoli, „Suite im alten Stil” Regera i tak samo nazwany utwór Schnittkego oraz „Suite d’après des thèmes, fragments et morceaux de Giambattista Pergolesi” Strawińskiego. Skomplikowane fakturalnie dzieła wymagają wielkiej precyzji artykulacyjnej, a równocześnie – wyobraźni kolorystycznej i wrażliwości na niuanse dynamiczne. Tymi przymiotami charakteryzują się Krzeszowiec i Sivelöv, indywidualnie i w duecie. Żelazna dyscyplina w prowadzeniu głosów (zwłaszcza realizacja misternych polifonicznych splotów w suicie Regera), niespieszne wybrzmiewanie akordów, pełne napięcia pauzy („Fratres”), perfekcyjnie zbalansowane brzmienie skrzypiec (wyborny instrument) i fortepianu, słowem: nagranie, z którym warto się zaprzyjaźnić.

Autor: Andrzej Milewski
Źródło: HFiM 2/2012

Pobierz ten artykuł jako PDF