HFM

artykulylista3

 

Mieczysław Karłowicz - Symphonic Poems – 1

120-123 02 2010 Karlowicz SymphonicPoems1

Warsaw Philharmonic Orchestra/Antoni Wit Naxos 2008
Dystrybucja: CMD

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

2009 to rok pamięci Mieczysława Karłowicza (stulecie śmierci). Z tej okazji Dux wydał podwójny album ze wszystkimi jego poematami symfonicznymi pod batutą Jerzego Salwarowskiego, a Naxos wypuścił dwie płyty z kompletem tychże utworów pod dyrekcją Antoniego Wita.
To projekt międzynarodowy. Wit dyryguje orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz zespołem z antypodów – New Zealand Symphony Orchestra rezydującym w Wellington i Auckland.
Wolumin 1 został zarejestrowany w Warszawie. Znalazły się na nim trzy poematy: „Stanisław i Anna Oświecimowie”, „Rapsodia litewska” i „Epizod na maskaradzie”. Zgodnie z modernistycznym hasłem syntezy sztuk Wit przedstawia interpretację, w której muzyka splata się z malarstwem i literaturą – dźwięki przekładają się na kolory i kontury, opowiadając jakąś historię. Narracja jest płynna, a operowanie sekcjami instrumentów i planami akustycznymi przypomina pracę z paletą.
„Oświecimowie” to, jak na impresjonistycznych obrazach, mieniąca się tafla sonorystyczna, nad którą unoszą się, raz po raz, solówki poszczególnych instrumentów. W „Rapsodii litewskiej” zwraca uwagę konsekwentne crescendo, budujące ścianę dźwięku oraz dokładność w realizacji przez smyczki drobniutkich wartości rytmicznych. Natomiast w „Epizodzie...” sugestywnie oddano atmosferę sali balowej. Muzyka programowa apeluje do wyobraźni słuchacza, a stołeczna orkiestra pod batutą Wita jest skutecznym medium w przekazywaniu melancholijnych opowieści Karłowicza.

Autor: Hanna i Andrzej Milewscy
Źródło: HFiM 02/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF