HFM

artykulylista3

 

Tord Gustavsen Quartet - The Well

j 72 06 2012 tordGustavsenQuartet

ECM 2012

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Tord Gustavsen, norweski pianista i kompozytor, jest artystą o szerokich horyzontach. Studiował psychologię, socjologię, religioznawstwo oraz jazz i muzykologię na uniwersytetach w Trondheim i Oslo.
„The Well”, jego czwarty album nagrany t dla ECM-u, zawiera autorskie kompozycje na kwartet jazzowy (trio fortepianos we plus saksofon tenorowy). W swych j utworach lider wypowiada się głównie j poprzez skondensowane formy o szkicowym charakterze. Wyjątkiem jest „Suite”, kompozycja najbardziej rozbudowana i zróżnicowana.
Głównymi źródłami inspiracji Gustavsena są: romantyzm, impresjonizm, jazzowa ballada i muzyka pop. Jego styl pol zostaje pod wpływem Keitha Jarretta, co najlepiej słychać w „Circling”. Gustavsen to pianista klimatyczny, „poeta fortepianu”, który ponad biegłość palców przedkłada przestrzeń, klimat i kolor.
Drugim ważnym, członkiem zespołu jest Tore Brunborg. Intrygujący saksofonista skutecznie uwodzi słuchacza nasyconym dźwiękiem i stonowaną ekspresją. Ciekawe są relacje pomiędzy fortepianem a saksofonem. Operowanie obu instrumentów w podobnych pasmach tworzy ową „pastelowość brzmienia” – ważną cechę estetyki ECM.
Bardzo dobrze spisuje się sekcja rytmiczna – basita Mats Eilertsen i perkusista Jarle Vespestad.
Wyciszony, czasem nieco sentymentalny album, gdzie proste treści zostały podane w wykwintny sposób.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 6/2012

Pobierz ten artykuł jako PDF