HFM

artykulylista3

 

Bill Evans Trio - How My Heart Sings

88 11 2013 BillEvansTrio

Polskie Radio 2013

Muzyka: k3
Realizacja: k3

Reedycja albumu tria Evansa z 1964 roku. Na krążku znalazł się materiał z pierwszego wydania plus niepublikowane wersje trzech utworów.

Początek lat 60. był dla Evansa trudnym czasem. Artysta zmagał się z uzależnieniem od heroiny i depresją po śmierci partnera z tria, kontrabasisty Scotta LaFaro. W 1962 jego miejsce zajął Chuck Israels. Wkrótce zespół znów zaczął nagrywać – to właśnie wtedy powstały albumy „Moon Beam” i „How My Heart Sings”.

Płytę rozpoczyna utwór tytułowy, który wyszedł spod pióra nieco zapomnianego, współpracującego z Evansem kompozytora, Earla Zindarsa. Zmienne metrum pokazuje istotny wycinek ówczesnego warsztatu pianisty: sposób operowania harmonią, fakturą (gęste akordy przeciwstawiane są swingującym liniom i przeplatane biegnikami), kolorystyką. Zachowawcza pozostaje forma – i dotyczy to wszystkich numerów – z klasycznym układem ABA. Najciekawiej wypadł „Walking” lidera, zbudowany z kilku akordów, w których został ukryty temat. Za hit można uznać przewrotny „In Your Own Sweet

Way” Brubecka, natomiast skoczna wersja „Summertime” zabrzmiała dość pospolicie.

W porównaniu z pomnikowymi albumami Evansa z przełomu lat 50. i 60., które wyznaczyły nową, powielaną do dziś, estetykę tria fortepianowego, „How My Heart Sings” jawi się jako dzieło znaczące, choć nie wybitne.

 

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 11/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF