fbpx

HFM

artykulylista3

 

Don Ellis/ Wojciech Karolak Trio - Polish Radio Jazz Archive 02

93-94 10 2013 DonEllism

Polskie Radio 2013

Muzyka: k5
Realizacja: k4

Kolejny krążek serii Polish Radio Jazz Archive zawiera materiał z dwóch koncertów zarejestrowanych w Filharmonii Narodowej w czasie Jazz Jamboree 1962. Na pierwszym, 27 października, wystąpił wybitny amerykański trębacz, Don Ellis. Towarzyszyło mu trio Wojciecha Karolaka. W programie znalazły się standardy i dwa utwory lidera.

Tych, liczących sobie już ponad pół wieku nagrań, słucha się wybornie. Muzyka – jak na tamte czasy bardzo nowoczesna – nie zestarzała się ani odrobinę. Wciąż zaskakuje świeżością i dobrym brzmieniem.

Umiejętności członków kwartetu najpełniej ilustruje „Lover”, zagrany w zawrotnym tempie. Uwagę przykuwa obłędna technika Ellisa – jasne dźwięki jego trąbki mkną z prędkością światła. Sekcja rytmiczna we wszystkich utworach nawiązała dobry kontakt z liderem – Karolak, Dyląg i Dąbrowski grają bez kompleksów i śmiało wychodzą poza zadania zespołu towarzyszącego. W finałowym „Soloes”, utrzymanym w konwencji lekkostrawnego free, każdy z muzyków ma swoje pięć minut.

Bohaterem drugiego koncertu (29 X) także był Ellis, który wykonał partię trąbki w utworze „Nihil Novi” Andrzeja Trzaskowskiego na zespół jazzowy i orkiestrę (poprowadził ją Andrzej Markowski). Warto przypomnieć, że była to pierwsza polska kompozycja „trzecionurtowa”, napisana przez muzyka jazzowego. Nagranie tego utworu jest publikowane po raz pierwszy. n

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 10/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF