HFM

artykulylista3

 

Włodek Pawlik - Night in Calisia

79 04 2013 WlodekPawlik

Licomp Empik Multimedia 2012

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Włodek Pawlik prezentuje suitę na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną. Dzieło zostało wykonane w 2010 w Kaliszu (w czasie obchodów 1850-lecia miasta) przez trębacza Randy Breckera, zespół kompozytora i orkiestrę Filharmonii Kaliskiej prowadzoną przez Adama Klocka. W ubiegłym roku artyści postanowili nagrać utwór w studiu.
Całość składa się z sześciu części. Rozpoczyna ją utwór tytułowy – „Night in Calisia”, który daje przedsmak tego, co będzie się działo dalej i od razu pokazuje sposób operowania materiałem muzycznym.
W kolejnych częściach zmieniają się tempa, tonacje, klimat – elementem wspólnym jest stylistyka (fuzja akustycznego jazzu i muzyki neoklasycznej) oraz ilustracyjny charakter. W każdej części mamy partie orkiestrowe (z uprzywilejowaną rolą smyczków) i fragmenty bardziej swobodne, przeznaczone dla muzyków jazzowych. Te dwa światy pozostają w symbiozie i przenikają się, choć czasem miałem wrażenie, że rozbudowane wstawki solowe osłabiają narrację utworu.
Gwiazdą albumu jest Randy Brecker, który wraz z orkiestrą wprowadza tematy przewodnie kolejnych części i wykonuje błyskotliwe sola. Włodek Pawlik pełni jednocześnie rolę „koordynatora”, lidera i subtelnego improwizatora – „Follow the Stars” to jeden z najbardziej lirycznych fragmentów płyty.
Ciekawa propozycja dla miłośników mariażu jazzu z klasyką.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 04/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF