HFM

artykulylista3

 

New Bone - It’s Not Easy

107-109 07-08 2009 NewBone

Gowi Records 2009
Dystrybucja: GiGi

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Polskie płyty jazzowe młodych muzyków są coraz bliższe projektom z udziałem światowych gwiazd tego stylu. Oczywiście, pisząc: „coraz bliższe”, nie twierdzę, że różnica się zatarła. Zwłaszcza od strony nowatorskości krajowym produkcjom sporo brakuje do muzycznej Formuły 1. Przykładem choćby „It’s Not Easy”.
Grający na trąbce Tomasz Kudyk i jego koledzy z New Bone swoich umiejętności na pewno nie muszą się wstydzić. Pianista Paweł Kaczmarczyk w „The Torn Veil” improwizuje jak prawdziwy wirtuoz. Sekcja rytmiczna (Maciej Adamczak, Arek Skolik) także pracuje na medal. Wreszcie sprawnie radzą sobie dęciaki (Kudyk i Marcin Ślusarczyk na saksofonie).
Tyle że wciąż nie ma tej słodziutkiej wisienki na torcie. „Nie jest łatwo” – tytuł albumu wiele wyjaśnia. Rzeczywiście, nie każdy muzyk prezentuje wysokie umiejętności techniczne, a jednocześnie potrafi sypać pomysłami jak z rękawa. Ale, jak wspomniałem na wstępie, New Bone jest już blisko. Potrafi słuchaczy rozmarzyć („How I Miss You”, z udanymi solówkami na trąbce i kontrabasie), a nawet trochę postraszyć („Freddie”). Słowem: coraz lepiej.
A najważniejsze, że wspólne granie sprawia muzykom radość, czego trudno nie wyczuć, słuchając tej płyty.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 7-8/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF