HFM

artykulylista3

 

The Bernie Maupin Quartet - Early Reflections

107-109 07-08 2009 TheBernieMaupinQuartet

Cryptogramophone 2008
Dystrybucja: GiGi

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Saksofonista z Detroit, Bernie Maupin, nagrał już kilka solowych płyt. Współpracował też z wieloma gwiazdami amerykańskiego jazzu. Zasłynął jednak jako członek związanej z Herbie Hancockiem grupy Headhunters oraz sideman Milesa Davisa na płycie „Bitches Brew”.
Niedawno związał się z trójką absolwentów katowickiej AM – Michałem Tokajem (fortepian), Michałem Barańskim (kontrabas) i Łukaszem Żytą (perkusja). W takim składzie koncertują od dwóch lat i wspólnie zarejestrowali 13 oryginalnych, napisanych głównie przez Maupina, kompozycji, które trafiły na kompakt „Early Reflections”.
Mimo że album rozpoczyna powtarzana przez lidera prosta fraza, konstrukcje harmoniczne później się komplikują; pojawiają się rozbudowane improwizacje i ciekawe solówki. Zostały jednak przedstawione przystępnie nawet dla laika, dzięki czemu praktycznie każdy może się nimi cieszyć.
Nastrój jest łagodny, może nieco nonszalancki, tak że w pierwszej chwili nie zauważa się wyrafinowanych pomysłów melodycznych. Polecam zwłaszcza „Inside the Shadows”, z udanym solo Łukasza Żyty. Zdecydowanie odradzam tylko dwa utwory, w których pojawiają się, zupełnie niepotrzebnie, wokalizy Hani Chowaniec-Rybki.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 7-8/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF