HFM

artykulylista3

 

The Top Hat Trio - A Jazz Tribute To Fred Astaire

102-103 09 2009 TheTopHatTrio

Dorian Recordings 2008
Dystrybucja: CCD.PL

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Nagrania sprzed kilku lat, ale płyta dopiero teraz do nas dotarła. W programie utwory, do których tańczył Fred Astaire – z kompozytorskiej teki George’a i Iry Gershwinów, Irvinga Berlina oraz Cole’a Portera. Czyli nic nowego pod Słońcem, gdyby nie skład instrumentalny oraz interpretacje.
Standardy wykonuje trio, w którym główną rolę powierzono skrzypkowi Stephane’owi Allardowi. W jazzie instrument ten nie należy do popularnych, a tu sytuacja jest tym bardziej szczególna, że gra na nim wykonawca związany głównie z klasyką. Wydany przez Doriana album świadczy jednak, że improwizacja również nie jest mu obca.
Z Allardem grają dwaj jazzmani z krwi i kości: Marc Villemure, gitarzysta pobierający nauki od Joego Passa i Jima Halla oraz kontrabasista Daniel Lessard.
O ile filmowy taniec Astaire’a kojarzy się z temperamentem i ekspresją, o tyle nagrania tria Top Hat są w większości łagodne, stonowane. To nie zarzut, bo właśnie dzięki takiej interpretacji melodie sporo zyskały. Przydałoby się za to trochę więcej gry Villemure’a na gitarze akustycznej, zamiast elektrycznej, jak w „I’ve Got My Eyes On You”.
Poza tym wszystko, jak trzeba. Kontrabas tworzy solidny podkład, tylko niekiedy grając solo („A Fine Romance”) lub porywająco towarzyszy skrzypcom („Puttin’ on The Ritz”). Prym wiodą skrzypce, na przemian z gitarą. Muzyczny balsam dla duszy.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 09/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF