HFM

artykulylista3

 

Dennis Gonzalez & Faruq Z. Bey - Hymn For Tomasz Stańko

140-141 11 2009 DennisGonzales

2008 Qubico Records
Dystrybucja: www.qubicorecords.com

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Przyszedł czas, że pisze się hymny dla żyjącego muzyka. Całe szczęście, że nie poszło w stronę budowania pomników, bo takie gloryfikowanie za życia może adresata onieśmielić, a publiczność zdezorientować. Tak czy owak, Denis Gonzalez – trębacz, którego wcale niedawno gościliśmy w Polsce, zdecydował się uhonorować Tomasz Stańkę. Towarzyszą mu muzycy znani jeszcze mniej niż on sam, choć pamiętajmy, że na łamach „Hi-Fi i Muzyki” recenzje ich płyt pojawiały się już wcześniej.
Mamy więc mariaż instrumentalistów z Denver i Dallas, a więc z jazzowej prowincji. Pewnie także dlatego ich muzyka brzmi niespotykanie. Niby zaczepiona w wielkich coltrane’owskich czy dalekowschodnich tradycjach i wybornie zaimprowizowana, ale jednak słychać, że powstała z dala od jazzowych stolic. I co tu kryć, podróż z Gonzalezem i Northwood Improvisers, choć odbywa się drogami drugiej kolejności odśnieżania, jest fascynująca do tego stopnia, że niechętnie się wraca na nowojorskie autostrady.
Najgorsze jednak, że płyty Northwood Improvisers, a w szczególności te wydawane przez włoską Qubico Records, niełatwo kupić. Podstawową formą ich rynkowego istnienia jest winyl, będący kunsztownie wytłoczonym „picture dyskiem” w boleśnie limitowanej edycji 500 egzemplarzy. Sam wszedłem w posiadanie kompaktu, zrobionego „na odczep się”, ale za to na złotym „cedeerze” i cieszę się jak dziecko. Mam jeden z 300.

Autor: Maciej Karłowski
Źródło: HFiM 11/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF