Hi-Fi i Muzyka – 05/2018 (240)

Już w sprzedaży

Kup wydanie elektroniczne:

Spis treści:

Nowości

Hi-Fi

Sól w oku – przedwzmacniacz Emotiva XSP-1 Gen2

Pół godziny jazdy samochodem zajmie Wam dotarcie z Nashville w stanie Tennessee do Franklin. Tam, na południe od stolicy muzyki country, mieści się Emotiva Audio Corporation.

Hi-end: Elegancja i precyzja

– kolumny Q Acoustics Concept 500 Q Acoustics to młoda brytyjska marka, należąca do korporacji Armour Home Electronics – wraz z QED-em, Goldringiem i Alphasonem. Projekty zleca wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym, a produkcję lokuje w Chinach. Dzięki temu może konkurować na trudnym rynku nisko- i średniobudżetowych kolumn oraz głośników instalacyjnych.

Hi-end: Jeden z tysiąca – słuchawki Ultrasone Edition 15

Niewiele gałęzi przemysłu dorównuje zróżnicowaniem branży hi-fi. Z jednej strony, mamy elektroniczne giganty pokroju Harmana czy Yamahy, zatrudniające dziesiątki tysięcy pracowników oraz zdolne wyprodukować dowolne urządzenie, przeznaczone do nagrywania i odtwarzania dźwięków.

Hi-end: Powiew świeżości – kolumny Cabasse Murano Alto

W 1950 roku Georges Cabasse powołał do życia firmę, która do dziś pozostaje rozpoznawalna w świecie hi-fi. Przechodziła wzloty i upadki, a najnowszy rozdział jej działalności rozpoczął się w 2014 roku.

Hi-end: Jest impreza – odtwarzacz CD Audionet Planck

Pierwsze urządzenia niemieckiej firmy Audionet trafiły na rynek w połowie lat 90. XX wieku i z miejsca zyskały uznanie. Nie wchodząc w detale historyczne, przypomnę tylko, że stereofoniczna końcówka mocy AMP I dzielnie zmagała się z utytułowaną konkurencją przez ponad 10 lat, a kolejne odsłony odtwarzaczy ART skutecznie budowały renomę marki.

Hi-end: Cyklop – wzmacniacz mocy Dan D’Agostino Progression Stereo

Firma Dan D’Agostino należy do bardzo młodych – powstała w 2011 roku. Swój prestiż buduje więc nie na tradycji, której jeszcze nie ma, lecz na nazwisku swego założyciela i szefa. Daniel D’Agostino jest jednym z niekwestionowanych królów hi-endu. Zasłynął jako twórca potęgi Krella.

Muzyka

20 utworów, które są coverami, choć się nie wydają – historia

Nie, nie będzie niespodzianek, zdolnych przyprawić o zawał serca. „I want to know what love is” to naprawdę utwór Foreigner, „(Everything I do) I do it for you” – Bryana Adamsa, a „The final countdown” oryginalnie wykonywało Europe. Istnieje jednak szansa, że czytając poniższe zestawienie, kilka razy się Państwo zdziwicie. W końcu nie sposób wiedzieć wszystkiego.

Nazareth: głośni i dumni – sylwetki

Nigdy nie zdobyli popularności porównywalnej z Deep Purple czy Led Zeppelin. Mimo to mieli swoje mocne momenty. Zaprezentowali melomanom ponad dwieście nagrań na 23 studyjnych albumach i występują do dziś. Niedawno dali trzy koncerty w Polsce, po czym ruszyli w dalszą międzynarodową trasę.

Symfonia na cztery kalkulatory – Kraftwerk – sylwetki

Dla jednych Kraftwerk to tylko przebrzmiały niemiecki zespół z przebojem „Das Model”. Dla innych – ojcowie techno, prekursorzy elektroniki, odważni artyści. Dla niektórych to przebogata kopalnia sampli, a dla nielicznych – dzieło sztuki z dżentelmeńskim, acz stanowczym ostrzeżeniem: postęp jest ekscytujący, choć bywa niebezpieczny.

Legend nie tylko jako Chrystus – sylwetki

Zaproponowano mu rolę Chrystusa, więc nie mógł odmówić. W niedzielę wielkanocną 1 kwietnia 2018 John Legend stanął na czele inscenizacji rockowej opery „Jesus Christ Superstar”. Ale zanim o tym wydarzeniu, słowo o artystycznej drodze popularnego muzyka.

Recenzje płyt ( klasyka, jazz, inne, pop rock)