HFM

Hi-Fi i Muzyka - 04/2023 (293)

okl Hifi 04 2023 sama
Już w sprzedaży

 

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

 

Numer 04/2023 już jest - zapraszamy do lektury.
e-wydanie html: https://e.hfm.pl/

Spis treści:

4 Nowości

12 Hi-end: Grado GS1000x

 

Grado odświeża ofertę etapami. Po debiutach w seriach budżetowej i środkowej (opisaliśmy wszystkie modele; zachęcamy do lektury numerów archiwalnych) przyszedł czas na referencyjną Statement. Do tej pory ukazały się najtańsze GS1000x i flagowe GS3000x.

 

16 Sztuczki z głośnikami – Sennheiser Ambeo Soundbar Plus

 

Temat kina domowego już dosyć dawno temu zszedł z pierwszych stron branżowych magazynów. W modzie są streaming i zdematerializowana muzyka w formie plików. Renesans przeżywają gramofony, zaś wielokanałowe rozrywki stały się passé.

 

22 Ze studia pod strzechy – JBL Studio 680

 

JBL-a zna chyba każdy miłośnik muzyki. Albo z koncertów, bo zestawy głośnikowe z pomarańczowo-białym logo często wiszą nad sceną lub na niej stoją, albo ze sklepów ze sprzętem hi-fi, ponieważ są dostępne wszędzie.

 

26 Nie utopia, a kusi – Focal Vestia Nº2

 

Czym ma się zająć zespół inżynierów Focala po zaprojektowaniu tak bezkompromisowych kolumn jak Grande Utopia? Najlepiej przeniesieniem przynajmniej części tego osiągnięcia w rejony bardziej przystępne cenowo.

 

30 Hi-end: Poważny sprzęt – Emotiva BasX PT2/A1

 

Duet BasX PT1/A2 otrzymał Nagrodę Roku „Hi-Fi i Muzyki”. Niedawno Emotiva odświeżyła przedwzmacniacz, podnosząc przy tym wyraźnie jego cenę. Nie zmienia to jego atrakcyjności na tle konkurencji, która również „goni” inflację. 8400 zł za kombinację pre/power, oferującą rzetelne 160 W i zaskakująco dobre brzmienie, to nadal okazja.

 

36 Czarna róża – Rose RS520

 

Na początku roku po raz pierwszy trafiły do naszej redakcji urządzenia koreańskiej marki HiFi Rose. Naczelnemu, jako konserwatywnemu konserwatyście, przypadł w udziale stereofoniczny wzmacniacz RA180 („HFiM” 2/2023). Mnie zaś, bardziej oblatanemu w nowych technologiach, trafił się wszystkomający kombajn RS520.

 

42 Hi-end: W oczekiwaniu na setne urodziny – Elac Vela FS 408

 

Elac rozpoczął działalność 1 września 1926 roku, więc pierwsza setka tuż-tuż. Jego siedzibą była Kilonia – miasto portowe, będące główną bazą Hochseeflotte. Nieprzypadkowo, bowiem spółka Electroacoustic powstała w celu rozwoju technologii sonarów. Ciekawe, czy produktem jubileuszowym będzie sonar okrętowy?

 

46 Hi-end: Kontrastowo – Audio Research I/50

 

Wzmacniacze są jak ludzie. Jedne emanują rozsądkiem, inne nie mają go za grosz. Z pierwszymi można się dogadać, ale zaszaleć – tylko z drugimi. Czasami jednak trafia się urządzenie łączące duże różnice. I właśnie takie zapada w pamięć na dłużej.

 

52 Hi-end: Agent Fink – FinkTeam Borg

 

Karl-Heinz Fink zaczynał karierę w 1982 roku jako niemiecki importer Harbetha. Niedługo później został także recenzentem sprzętu. Można powiedzieć, że branżę hi-fi poznał z obu stron.
 

Muzyka


58 Harrison Birtwistle
– muzyka z kamienia – historia

 

W świecie – uważany za największego angielskiego kompozytora współczesnego.

 

Czasem stawiany nawet na pierwszym miejscu po Purcellu, nie umniejszając dokonań Elgara czy Brittena. Wykonywany, nagrywany, fetowany (tytuł szlachecki nadany przez królową), do ostatnich lat życia piszący muzykę, która nie schlebiała popularnym gustom.

 

64 John Legend – od trąbkowych zaworów po EGOT – sylwetki

 

John Legend to amerykański piosenkarz i pianista, znany głównie z nagrań w stylu soul i R&B, choć potrafi także zaśpiewać rockowo. Dotąd otrzymał 12 statuetek Grammy i aż 36 nominacji do tej nagrody. Jest też laureatem Oscara, wspólnie z raperem o pseudonimie Common, za piosenkę „Glory” do filmu „Selma”.

 

68 Artyści jednego przeboju, vol. 3 – historia

 

Czym jest hit? Czy definiuje go liczba sprzedanych egzemplarzy? Czy głosy fanów, chcących przepchnąć utwór na pierwsze miejsce listy popularnych piosenek? A może liczba odsłuchów w streamingu? Oto trzecia opowieść o artystach jednego przeboju. W krótkiej historii muzyki rozrywkowej było ich przecież wielu.

 

71 Recenzje – jazz

 

74 Recenzje – klasyka

 

76 Recenzje – pop/rock

 

79 Recenzje – winyl

 

80 Meloman, miłość i muzyka – książki

 

Muzykolodzy należą do największych erudytów wśród uczonych. Wszechstronne wykształcenie i znajomość języków obcych sprawiają, że świat dokonań współczesnej światowej humanistyki stoi przed nimi otworem.