HFM

Hi-Fi i Muzyka - 03/2023 (292)

okl Hifi 03 2023
Już w sprzedaży

 

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

 

Numer 03/2023 już jest - zapraszamy do lektury.

Spis treści:

4 Nowości

10 Komu w ucho? – JBL Tune Flex

 

JBL musi mieć niezwykle pracowity dział konstrukcyjny. Nowe słuchawki pojawiają się szybciej, niż większość recenzentów jest w stanie je przetestować.

 

12 Mistrzowski ruch – Sennheiser IE 200

 

Sennheiser przez lata kojarzył się z audiofilskimi słuchawkami nausznymi. Po przejęciu go w 2021 roku przez firmę Sonova sprawy przybrały zupełnie nieoczekiwany obrót.

 

14 Zawsze na plus – Emotiva Airmotiv B2+

 

Emotiva się nie zatrzymuje. Kiedy przed kilkoma laty weszła na polski rynek, wywróciła do góry nogami sektor budżetowego hi-fi. I regularnie wzbogaca swoją ofertę.

 

18 Hi-end: Mr. MM i sztuka mieszania – Audeze MM-500

 

Częstą praktyką producentów instrumentów muzycznych jest wypuszczanie specjalnych serii, sygnowanych nazwiskami artystów. Celują w tym producenci gitar, ale limitowane edycje można spotkać również wśród perkusjonaliów i instrumentów klawiszowych.

 

24 Z zaskoczenia – GoldenEar BRX

 

Rzeczywistość często nie dorównuje oczekiwaniom, zwłaszcza gdy były wysokie. Największe zachwyty najczęściej przychodzą wtedy, kiedy nie spodziewamy się niczego specjalnego. Ta zasada działa także w świecie hi-fi.

 

30 Siła i spokój – Yamaha MusicCast R-N2000

 

Dobrych kilka lat temu Yamaha zapoczątkowała modę na wizualne „postarzanie” sprzętu hi-fi. Dzięki niej liczne pokrętła i przyciski, jeszcze dekadę wcześniej uznawane za przejaw kiepskiego gustu, na stałe zagościły w audiofilskich pokojach.

 

36 Hi-end: Strefa komfortu – Monitor Audio Platinum PL100 3G

 

Najlepsze, najpiękniejsze, najdroższe – tak można określić zestawy z serii Platinum. Monitor Audio pokazuje w niej, co potrafi.

 

40 Hi-end: Muzyka przędzona na diamentowym wrzecionie – Acoustic Signature Maximus Neo

 

Wygląda na to, że Acoustic Signature nie zamierza rozmieniać się na drobne. Jakiś czas temu niemiecka wytwórnia wycofała najtańsze modele, za to wprowadziła luksusowo kosztowne. Wyceniony na 18800 złotych Maximus Neo otwiera ofertę gramofonów.

 

48 Hi-end: Nie ma miękkiej gry– Blumenhofer Acoustics Tempesta 20 V2

 

Thomas Blumenhofer ma sprecyzowaną wizję zestawu głośnikowego: dwudrożny, tubowy. Wszystkie jego konstrukcje łączy jeszcze jedno: wykończenie naturalnymi fornirami.

 

52 Hi-end: ! – Gradient R-5 Revolution

 

Wczesne lata 80. XX wieku to początek odtwarzaczy CD i tak zwane złote lata hi-fi. Nawet japońskim koncernom zależało, aby ich katalogi wieńczyły high-endowe perełki. Powstawały bezkompromisowe wzmacniacze, kolumny, a entuzjaści, zafascynowani cyfrową przyszłością, zaczynali pozbywać się winyli.

 

58 Hi-end: Wehikuł czasu – Raidho Acoustics TD2.2

 

W „Hi-Fi i Muzyce” z czerwca 2022 roku opublikowaliśmy recenzję kolumn Raidho Acoustics TD3.8. Zaczęliśmy z wysokiego C. Teraz pora na chwilę oddechu.

 

 

Muzyka

 

64 Smoła. Łza. Batuta. – „Tár” Todda Fielda – wydarzenia

 

Koedukacja składów orkiestrowych była dawniej nie do pomyślenia; uważano, że obecność kobiet mogłaby wywołać chaos emocjonalny w zespole, a co za tym idzie – obniżyć poziom artystyczny.

 

68 Madonna wciąż młoda – sylwetki

 

„Chcę rządzić światem!” – oznajmiła Madonna w wywiadzie, którego udzieliła na początku kariery. Ambitnego celu nie udało się zrealizować w sensie dosłownym, natomiast jeżeli chodzi o świat muzyki, to piosenkarka ma go pod kontrolą.

 

74 Artyści jednego przeboju, vol. 2 – historia

 

Dziś prezentujemy drugi zestaw wykonawców, którzy mogą się pochwalić tylko jednym wielkim hitem – nierzadko początkiem, a zarazem końcem kariery. Czasem gwarantował on popularność i poczucie bezpieczeństwa na wiele lat. Kiedy indziej stanowił siłę napędową i inspirował do dalszej pracy. Wszak kiedy raz się osiągnie sukces, to łatwiej uwierzyć w jego powtórkę.

 

78 Roman Palester: „Muzyka fortepianowa 2" – recenzje

 

Spuścizna Palestra obejmuje nie tylko rękopisy utworów muzycznych, lecz również teksty publicystyczne i wspomnieniowe oraz około 5000 listów – korespondencję m.in. z Janem Lechoniem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim czy Janem Nowakiem-Jeziorańskim.

 

79 Recenzje – klasyka

 

80 Recenzje – pop/rock