HFM

Hi-Fi i Muzyka - 02/2023 (291)

okl Hifi 02 2023
Już w sprzedaży

 

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

 

Numer 02/2023 już jest - zapraszamy do lektury.
e-wydanie html: https://e.hfm.pl/

 

Spis treści:

4 Nowości

 

13 Krok naprzód – JBL Studio 630
Seria Studio 6 dopiero co zadebiutowała w Polsce, a już zdążyliśmy opisać model 620 („HFiM” 12/2022). To najmniejsze monitory, teoretycznie przeznaczone do roli zestawów tylnych w kinie domowym. Okazały się jednak wystarczające do budżetowych systemów stereo i małych pomieszczeń, w których zagrają efektownie i rockowo. Studio 630 to już poważny monitor.

 

16 Tylko dla twoich uszu, czyli sześć dekad w służbie Jej Królewskiej Mości – Bowers & Wilkins Px8 007 Edition
Ponad 60 lat temu, 5 października 1962 roku, na ekrany kin tzw. wolnego świata wszedł film „Doktor No” – pierwszy z długiego cyklu o przygodach Jamesa Bonda.

 

22 20000 godzin podmorskiej żeglugi – Focal Bathys
Słuchawki Focala należą do najładniejszych na świecie. Ich urodę mogli do niedawna podziwiać tylko posiadacze konstrukcji stacjonarnych, jednak w październiku 2022 roku Francuzi zaprezentowali bezprzewodowy model Bathys.

 

28 Razy dwa – Emotiva BasX TA2
Wzmacniacz, a raczej amplituner BasX TA1 otrzymał naszą Nagrodę Roku 2023. Niedługo wcześniej na rynek trafił TA2. Było jednak za późno i wtedy nie zdążyliśmy go przetestować. Teraz to nadrabiamy.

 

32 Żaba i książę – Cambridge Audio Alva TT V2
Cambridge Audio Alva TT V2 to kompletne źródło analogowe. Konfiguracja przemyślana, rozwijana i w pewnych aspektach zaskakująca. Z przyjemnością odkrywałem jej przesłanie.

 

36 Skromność popłaca – Blumenhofer Acoustics AK 17 Armin
Nowa konstrukcja Thomasa Blumenhofera zaskakuje niewielkimi rozmiarami i brakiem tuby, chętnie stosowanej przez niemiecką firmę.

 

42 Arystokrata z Italii – Chario Aviator Nobile
Chario powstało w 1975 roku, a więc sugestie, że wzoruje się na legendzie Sonusa Fabera, nie mają oparcia w faktach.

 

46 Hi-end: 50000 mikrofaradów – Moonriver 404 Reference
Podstawową wersję Moonrivera 404 testowaliśmy w „Hi-Fi i Muzyce” 3/2021. Wpadła nam w ucho na Audio Show 2020. Obok grały wielokrotnie droższe systemy, ale to ten ze szwedzkim wzmacniaczem wyjątkowo nam się spodobał.

 

50 Hi-end: Wystawa, filharmonia i DAC – Merason DAC1
Merason i wcześniejszy Purson to projekty, za którymi stoi Daniel Frauchiger. Założenie produkowanego od 2015 roku i ciągle rozwijanego przetwornika DAC1 jest takie, by uzyskać brzmienie bez cyfrowego nalotu. Tylko jak wyplenić cyfrę z cyfry?

 

56 Hi-end: Coś – Rose RA180
Nic nie wygląda tak, jak Rose RA180. A jeszcze ciekawiej się robi, gdy przyjrzymy się opcjom użytkowym i temu, co wzmacniacz ma w środku

 

 

Muzyka

62 Wcale nie o niczym – książki
Kazimierz Serocki (1922-1981) i Zygmunt Krauze (ur. 1938) należą do najważniejszych postaci powojennej muzyki polskiej – jako kompozytorzy wyznaczający nowe trendy, wykonawcy (zwłaszcza Krauze – wciąż aktywny pianista), animatorzy życia muzycznego (Serocki był współinicjatorem festiwalu Warszawska Jesień) i pedagodzy.

 

64 Duran Duran – nowofalowi rockmani – sylwetki
Ostatnio zrobiło się głośno o wykonawcach z pierwszej fali rocka, której zwieńczeniem był epokowy festiwal Woodstock. Wielu z nich, mimo zaawansowanego wieku, pozostaje aktywnymi do dziś. Mniej natomiast słychać o zespołach, które debiutowały w początkach elektroniki, a tym samym otarły się o synth pop i punk. Do tej grupy zalicza się Duran Duran.

 

68 Arctic Monkeys – „The Car” zrobił furorę – wydarzenia
„Dobrze się czuliśmy, nagrywając nowy materiał. Praca nad nim nas połączyła” – mówi lider zespołu, który wydał jeden z najlepszych albumów 2022 roku.

 

72 Artyści jednego przeboju, vol. 1 – historia
Potraktujmy ten artykuł z lekkim przymrużeniem oka. Wchodzimy bowiem w perspektywę słuchacza mainstreamowego, który niekoniecznie jest świadomy niuansów świata muzyki. Podobnie jak nie jest świadomy, że o losie artysty i jego sukcesie lub porażce często decyduje przypadek.

 

76 Recenzje – klasyka

 

78 Recenzje – jazz

 

80 Recenzje – pop/rock