HFM

Hi-Fi i Muzyka - 04-05/2020 (261)

okl I Hifi 4 5 2020

Hi-Fi i Muzyka - 04-05/2020 (261)

Już w sprzedaży

 

 

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

Spis treści:

4 Nowości

10 Arcam – pierwsza pięćdziesiątka – prezentacja
Cambridge – miasto uczonych i studentów. Rozsławił je jeden z najlepiej rozpoznawalnych i najstarszych w świecie uniwersytetów, założony w 1209 roku przez byłych akademików Oxfordu.


20 Pierwszy krok – głośniki bezprzewodowe Harman/Kardon
Citation One, 100, 300, 500 Na wystawie Audio Video Show 2019 koncern Harman International zaprezentował najnowsze głośniki bezprzewodowe z serii Citation. W wielu relacjach, pewnie trochę na wyrost, określano je mianem rewolucyjnych, ale faktycznie różnią się od większości tego typu konstrukcji.


24 Hi-end: Number one – słuchawki Audeze LCD-1
Znakiem rozpoznawczym Audeze są przetworniki planarne. Znajdziemy je we wszystkich konstrukcjach kalifornijskiej manufaktury, nawet dousznych.


30 Asy w rękawie – gramofon TEAC TN-4D
TEAC sumiennie i konsekwentnie zajmuje się dziedziną budżetowych gramofonów. Opracowuje nowe silniki, dopieszcza obudowy. Poprawia łożyskowanie ramion i dobiera wkładki. W efekcie takiej ewolucji powstał
recenzowany TN-4D.

34 W stylu retro – monitory Wharfedale Linton
Pogoń za nowoczesnością może wzbudzać przerażenie. Trendy we wzornictwie przemysłowym opierają się na wymyślaniu coraz to bardziej odlotowej oryginalności. A nachalny marketing wmawia klientowi, że właśnie to
powinno mu się podobać najbardziej.


38 Atomowe serce – kolumny JBL HDI 1600
Na nową serię domowych JBL-i czekaliśmy długo. Tym razem amerykański koncern nie celował w podstawowy segment rynku i postawił na zdecydowanie wyższą półkę. Tutaj można pokazać osiągnięcia zespołu badawczego, nie licząc skrupulatnie każdego centa wydanego na produkcję i podzespoły.


42 Hi-end: I cóż, że cesarz ze Szwecji? – wzmacniacz Bladelius Tyr III
Mike Bladelius należy to najbardziej znanych konstruktorów w branży hi-fi. Ma udokumentowany dorobek i „szacunek na mieście”. Warto go krótko przedstawić, ale – na szczęście – nie musi to polegać na opowiadaniu o miłości do muzyki, samozaparciu i natchnieniu duchem Wielkiego Decybela. Wystarczy krótkie CV.


48 Hi-end: Moc możliwości – wzmacniacz dzielony Parasound P 6/A 21+
Na przełomie 2018 i 2019 roku w bogatej ofercie Parasounda pojawiło się sporo nowych pozycji, a kilka znanych wcześniej modeli przeszło face lifting. Najpierw ulepszono stereofoniczne końcówki mocy, które w symbolu zyskały plus: A 21+ i A 23+ oraz pięciokanałową A 52+.

 

56 Hi-end: Cyfrowa dusza – DAC/streamer Brinkmann Nyquist Mk II
Zawsze byłem nieczuły na czar winylu, a firmy kojarzone z branżą gramofonowąznałem tylko ze słyszenia. Nigdy też nie zagłębiałem się w katalogi pełne wkładek, ramion, igieł i innych przedziwnych gadżetów, którymi dorośli mężczyźni powinni się bawić wyłącznie przy szczelnie zasłoniętych oknach. Jak się okazało, był to wielki błąd.


62 Hi-end: Szacunek – kolumny Rockport Technologies Atria II
Kolumny Rockporta to wcielenie doskonałości – oto streszczenie elaboratów z katalogu, więc pewnie nie ma się czym podniecać. Ale czy na pewno? Krążą plotki, że tym razem coś jednak jest na rzeczy.

 

Muzyka

70 Krzysztof Penderecki (1933-2020) – wspomnienie
W 1986 roku w Salzburgu miała premierę „Czarna maska”, chyba najlepsza z jego czterech oper. Libretto opracował razem z Harrym Kupferem, według dramatu Gerharda Hauptmanna.


74 Elton John – Auto-bio-terapia – książki
Na końcu książki – a nie na początku, co trzeba podkreślić – autor mówi: „Dziękuję wszystkim, którzy pobudzili moją pamięć i którzy uczestniczyli w moim niezwykłym życiu”.


76 Progres i regres – Rick Wakeman – sylwetki
Kiedy w 1971 po raz pierwszy założył pelerynę, jeden z krytyków napisał, że przypominał gigantycznego pająka, którego odnóża omiatają klawisze instrumentów. Wakeman był zachwycony tym porównaniem;
od tego czasu peleryna stała się nieodłącznym elementem jego scenicznego wizerunku.

82 Magiczny duet – Simon i Garfunkel – sylwetki
Wyglądem zupełnie do siebie nie pasowali; głosy też mieli różne. Za to ich harmonie wokalne wciąż pozostają trudne do przebicia. Dlatego śpiewając w duecie, przeszli do historii.


87 Recenzje – klasyka
88 Recenzje – pop-rock