HFM

Hi-Fi i Muzyka - 11/2019 (256)

okl I Hifi 11 2019

Hi-Fi i Muzyka - 11/2019 (256)

Już w sprzedaży

 

 

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

Spis treści:

4 Nowości

12 Audio Video Show 2019 – zapowiedź 23. edycja Audio Video Show zbliża się wielkimi krokami. Fani dobrego dźwięku i obrazu nie mogą jej przegapić.

14 Gra pozorów – kolumny Phonar Veritas m2 Style
Dawno, dawno temu, na północnych rubieżach Germanii wyrosła rolnicza osada Tarp. Nikomu się wtedy nie śniło, że kilka wieków później będzie w niej miał siedzibę uznany producent zestawów głośnikowych.

18 Hi-end: Luksus na każdą okazję – słuchawki Grado RS1e
Joseph Grado zbudował od podstaw markę rozpoznawalną na całym świecie. Jego produkty są dostępne na wszystkich kontynentach. Zyskał międzynarodową popularność i uznanie, ale woda sodowa nie uderzyła mu do głowy. Grado pozostaje firmą rodzinną, wierną założeniom i ideom z początków działalności.

28 Hi-end: Mikroskop na orbicie – słuchawki Audio Technica ATH-A2000Z
Najdroższe linie słuchawek Audio-Techniki to Air Dynamic i Art Monitor. Razem 13 modeli, prezentujących sumę doświadczeń japońskiej firmy. Air Dynamic to konstrukcje otwarte; Art Monitor – zamknięte.

34 W brytyjskim stylu – odtwarzacz CD Arcam HDA CDS50
Brytyjskie hi-fi zazwyczaj kojarzy się z niedbale ubranym pasjonatem, spod którego ręki wychodzą może nie piękne, lecz znakomicie brzmiące urządzenia stereo.

38 Z cyfrą za bary – serwer muzyczny Roon Nucleus
Powiedzmy sobie wprost: posiadanie kolekcji płyt CD jest dziś traktowane trochę jak noszenie czapeczki clowna. Nas – przedstawicieli generacji X, przyzwyczajonych do srebrnego krążka – publicznie wytyka się palcami i znieważa.

46 Hi-end: Żaru czar – wzmacniacz lampowy Prima Luna EVO 300
Od wielu lat widok wzmacniaczy Prima Luny działa na mnie jak słynna Proustowska magdalenka. Wystarczy, że zobaczę logo firmy, spojrzę na prześwitujące zza metalowej osłony rozżarzone lampy i już jestem myślami na warszawskim Audio Show roku pańskiego 2005.

54 Hi-end: Kiuchi-san zamyka szafę – przewody głośnikowe Hijiri H-SLC Million
Pamiętacie kable japońskiej marki Harmonix? My tak, bo przez kilka lat używaliśmy w redakcji głośnikowego. I tak jest też dzisiaj, chociaż przewody nazywają się inaczej.

58 Hi-end: Niech Moc będzie z tobą – wzmacniacz Mark Levinson No. 5805
Mark Levinson niezbyt często odświeża katalog. Każda nowość jest szeroko opisywana i komentowana, ale tym razem mamy do czynienia z debiutem, który faktycznie może namieszać na rynku. Wprawdzie w katalogu figuruje już wzmacniacz zintegrowany No. 585.5, ale nowa konstrukcja oferuje coś rzadko spotykanego w amerykańskim high-endzie – „przystępną cenę”.

64 Hi-end: Natchnienie – kolumny Sonus Faber Electa Amator III
Wiadomo, że nawet najgenialniejszemu artyście nie wystarczy natchniona wizja – musi jeszcze dokonać mozolnego aktu tworzenia. W branży hi-fi również trudno połączyć rzemiosło ze sztuką, ale Sonus Faberowi udało się to bez wątpienia.

72 Hi-end: Z Tracji do redakcji – gramofon Thrax Yatrus
Swoją nazwą Thrax nawiązuje do Tracji – starożytnej krainy położonej w obszarze pomiędzy dolnym Dunajem, Morzem Czarnym i Morzem Egejskim. To część terenów dzisiejszej Bułgarii, Turcji i Grecji. Tracja słynęła z żyznych gleb, a Trakowie – z umiłowania ładnych przedmiotów.Muzyka

79 Anaklasis – wydarzenia
Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Z tej okazji 22 listopada odbędzie się koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej Anaklasis.

80 Drużyna ballady – Moniuszko: „Pieśni vol. 4” – wydarzenia
W 2013 roku nikt nie myślał o tym, że za sześć lat hucznie będzie obchodzony Rok Stanisława Moniuszki (w 2019 przypada dwóchsetlecie jego urodzin) i nastąpi wysyp koncertów, spektakli, konkursów oraz nagrań.

84 Bas ma czas – Tomasz Konieczny – sylwetki
W wywiadach radiowych, telewizyjnych czy prasowych Tomasz Konieczny mówi tak ciekawe rzeczy (nie tylko o muzyce) i w tak pasjonujący sposób, że każda z takich rozmów wydaje się za krótka.

88 Koniec przejażdżki – Ric Ocasek z The Cars – sylwetki Niedawno pożegnaliśmy lidera grupy The Cars. Śmierć Rica Ocaska wywołała prawdziwy boom na nagrania amerykańskiej grupy.


92 Recenzje – klasyka
94 Recenzje – pop/rock

96 Pożegnanie z Karelem Gottem – wspomnienie
Kiedy miałem jedenaście lat, a w Polsce kończyła się demokracja ludowa, obśmiewałem wszystko, co chciało błyszczeć po tej stronie żelaznej kurtyny. Wśród obiektów moich drwin któregoś razu znalazł się Karel Gott, jako symbol typowego dla RWPG obciachu.