HFM

Hi-Fi i Muzyka - 10/2019 (255)

okl I Hifi 10 2019

Hi-Fi i Muzyka - 09/2019 (254)

Już w sprzedaży

 

 

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

Spis treści:

4 Nowości

4 Nowości


10 Z życiem! – słuchawki z aktywną redukcją hałasów
JBL Live 650BTNC
Przeglądając katalog JBL-a, można się natknąć na słuchawki z różnych serii, które na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. Nawet oznaczenia mają podobne, a różnią się tylko ceną.


14 Więcej niż odtwarzacz – odtwarzacz CD
Creek Evolution 100CD
Pod koniec drugiej dekady XXI wieku niewiele firm z branży hi-fi pozostaje wiernych „audiofilskim ideałom”. Owszem, większość spadkobierców legend chętnie posługuje się hasłami z lat 80. ubiegłego stulecia, ale z ich realizacją bywa różnie.

20 Hi-end: Tylko dla Twoich oczu (i uszu) – kolumny
Elac Vela FS 407
Niemiecka firma Elac należy do najstarszych w branży hi-fi. Electroacoustic GmbH powstała w Kilonii 1 września 1926 roku, w czasach, gdy słowo „audiofil” nie figurowało jeszcze w żadnym słowniku.

28 Hi-end: Numer 146 – słuchawki Ultrasone Jubilee Edition 25
Niemiecka firma Ultrasone jest znana z limitowanych serii wywołujących żywsze bicie serca wśród użytkowników słuchawek. Pierwszym czynnikiem motywującym ten organ do energicznego działania jest zwykle niewielka liczba egzemplarzy. Drugi powód palpitacji to cena.

36 Hi-end: Cudowne „dziewiątki" – kolumny
DeVore Fidelity Gibbon Super Nine
Zaczęło się w typowo amerykańskim stylu. Niejaki John DeVore, muzyk oraz sprzedawca w salonie hi-fi, stwierdził, że na rynku w zasadzie nie ma zestawów głośnikowych, które by go w pełni satysfakcjonowały. I zgodnie z zasadą: „chcesz zrobić coś dobrze, zrób to sam”, założył własną firmę.

44 Hi-end: Tygrys w salonie – kolumny
Monitor Audio Platinum PL300 II
Firmę Monitor Audio założył w 1972 roku Mo Iqbal, od samego początku koncentrując się na wytwarzaniu zestawów głośnikowych. Pierwszy zakład ulokowano w Cambrigde, ale w wyniku systematycznego zwiększania skali działalności produkcję dwukrotnie przenoszono w nowe miejsca.

52 Hi-end: Retrospekcja – transport CD/SACD/
/przedwzmacniacz cyfrowy McIntosh D1100/MCT500
O podróżach w czasie można tylko pomarzyć. Jedni woleliby poznać przyszłość, inni cofnąć czas. Ja też niekiedy marzę o powrocie do przeszłości, i nie jest przypadkiem, że mam tak za każdym razem, kiedy testuję McIntosha.Muzyka

61 Paderewski – wzdłuż pięciolinii – sylwetki
Jednym z bohaterów ubiegłorocznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości był Ignacy Jan Paderewski (1860-1941). Wystawy i publikacje przypomniały go głównie jako międzynarodowego lobbystę sprawy polskiej i jednego z pierwszych premierów II Rzeczypospolitej.

66 Królowa soulu – Aretha Franklin – sylwetki
16 sierpnia minął rok od jej śmierci. Zmarła na raka trzustki. Zmagała się z chorobą przez osiem ostatnich lat życia. Jeśli miałbym wskazać największych, najbardziej charyzmatycznych wokalistów – bez podziału na gatunki czy style –Aretha Franklin znalazłaby się w ścisłej czołówce tej listy. Przez ponad pół wieku nosiła tytuł królowej soulu i nie znalazł się nikt, kto mógłby zagrozić jej panowaniu.

72 Phil Collins – perkusista o magicznym głosie – sylwetki
Znany z energetycznych występów Phil Collins wyszedł na scenę o lasce i z trudem usiadł na krześle ustawionym przy mikrofonie. „Dzisiaj będę siedział” – zakomunikował po angielsku, po czym przeczytał z kartki po polsku: „Miałem operację pleców i jestem spierdolony”


78 Recenzje – klasyka
80 Recenzje – pop/rock