HFM

Hi-Fi i Muzyka - 02/2019 (248)

Hi-Fi i Muzyka - 02/2019 (248)

Już w sprzedaży

 

okl I Hifi 02 2019

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

Spis treści:

4 Nowości

10 Uwaga – wykop! – kolumny Q Acoustics QA 3050i
Brytyjska firma Q Acoustics specjalizuje się w produkcji zestawów głośnikowych.
Jej szczytowy model Concept 500 okazał się brzmieniowym strzałem w dziesiątkę. Dziś zajmiemy się o wiele tańszym 3050i.

16 Selekcja – odtwarzacz Emotiva ERC-3 Gen 2
Renesans winylu, zmierzch płyty kompaktowej i ekspansja bezstratnej
kompresji dźwięku to zjawiska, które jednych cieszą, a innych niepokoją. Choć wszyscy widzą, w jakim kierunku podąża branża audio, to chyba nikt nie wie, jak będzie wyglądała za 10 lat.

22 Hi-end: Ostatni szlif – akcesoria PAB Ceramic 9 CN
Wśród polskich producentów mamy specjalistów od kolumn i wzmacniaczy. Popularność zyskują konstruktorzy gramofonów. Sporą część rynku zagospodarowali „kablarze”. Nie brakuje też wytwórców mebli, ustrojów akustycznych oraz akcesoriów. Wśród tych ostatnich Pro Audio Bono zarezerwowało sobie niszę w niszy: stopki.

28 Hi-end: Żona czy kochanka? – kolumny
Harbeth Monitor 30.2 40th Anniversary Limited Edition
Monitor 30.2 40th Anniversary Limited Edition to czwarty model opracowany dla uczczenia 40-lecia działalności Harbetha. Pierwszy był Monitor 40.2, dostępny w fornirach orzechowym, eukaliptusowym i z drewna oliwki. Potem ukazały się orzechowe Super HL5 Plus i najmniejsze, znów oliwkowe, PS3ESR.

36 Hi-end: Złote jajo – kolumny Focal Kanta No.1
Kiedy nasza cywilizacja wyginie i gdy za kilka milionów lat jakiś badacz zajmie się „zjawiskiem hi-endu w okresie schyłkowego czwartorzędu”, to wśród skamielin głośników z pewnością natrafi na dwa głębokie ślady. Jeden z nich zostanie zidentyfikowany jako Electra, drugi jako Utopia. Oba będą nosiły to samo logo – pochodzącej z krainy Franków firmy Focal.

42 Hi-end: Księżycowe granie – wzmacniacz Moon 600i v2
Europejczykom Kanada zawsze wydawała się trochę egzotyczna. Bo kraj gigantyczny, a więcej w nim dzikiej zwierzyny niż ludzi. Bo są dwie władze – brytyjska i kanadyjska. Dwa języki i dwa hymny.
I tylko Sim Audio jest jedyne i niepowtarzalne. Choć, na swój sposób, również egzotyczne.

48 Hi-end: Diabeł i anioł – wzmacniacz Gryphon Diablo 300
Z Gryphonem spędziłem więcej lat niż z własną żoną. Z wiernością bywało różnie, bo przez moje ręce przewinęły się zarówno Tabu AT, jak i Callisto 2100. W końcu pojawił się mocniejszy Callisto 2200 i tak mnie zaczarował, że pozostaje w moim systemie do dziś.
Ale, jak to w związkach bywa, zawsze można się skusić na nowszy model…Muzyka

57 Rozchwytywany Mark Ronson – sylwetki
Wystarczy rzucić okiem na zestawienie bestsellerów płytowych, by zauważyć, jak popularni są ostatnio producenci nagrań. Nie tylko współtworzą
srebrne krążki, ale też sami je firmują.

60 Arthur Honegger – nieustannie początkujący – sylwetki
Pisanie muzyki – to jakby ustawianie drabiny bez możliwości wsparcia jej o mur.Nie ma rusztowań; konstrukcja ta utrzymuje równowagę jedynie dzięki cudowi jakiejś wewnętrznej logiki, dzięki jakiemuś wrodzonemu poczuciu proporcji. Jestem równocześnie architektem i widzem mojego dzieła: pracuję i przyglądam się mojej pracy.

66 Procol Harum i muzyka Brookera – sylwetki
Kiedy w ubiegłym roku zabrzmiały pierwsze takty utworu otwierającego występ Procol Harum w łódzkiej Atlas Arenie, odżyły wspomnienia dawnych spotkań z tą formacją. Ponad pół wieku temu Brytyjczycy podbili serca melomanów rockowymi przebojami „Homburg” i „Quite Rightly So” oraz balladą „A Whiter Shade Of Pale”, z melodyjnym wstępem granym na organach Hammond M102.

72 Recenzje – klasyka
76 Recenzje – jazz
78 Recenzje – pop-rock

80 Muzyka na prąd – książki
W dziedzinie encyklopedii standardem są dziś kompendia multimedialne. Łatwo je uzupełniać i aktualizować. Materiały ikonograficzne i audiowizualne wielowarstwowo ilustrują hasła, a podlinkowane treści zachęcają do bezzwłocznego zaczerpnięcia wiedzy z dodatkowych źródeł.