HFM

Hi-Fi i Muzyka - 09/2018 (243)

Hi-Fi i Muzyka - 09/2018 (243)

Już w sprzedaży

 

okl I Hifi 09 2018

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

Spis treści:

Nowości

Hi-Fi

Średnia krajowa – monitory Cabasse MC170 Antigua,
Canton GLE 436.2, DALI Opticon 2, Monitor Audio Silver 50, Monitor Audio Silver 100
Co kupić za średnią krajową? Monitor, podłogówkę, a może system kina domowego? Ten ostatni potraktujmy jako żart. Podłogówki są wygodne, a ponadto krążą plotki,
że mają więcej basu. Ale czy za taką sumę znajdą się skrzynki, z których nie będą się sypać wióry? Niewykluczone, ale bezpieczniej i tak „iść w monitory”.


Miracord – współczesne wcielenie – gramofon Elac Miracord 70
Na sprzęt Elaca spoglądam od zarania mojej audiofilskiej świadomości. Stało się tak za sprawą niewielkich podstawkowych zestawów głośnikowych, które dawały niesamowitego ognia w połączeniu z Gryphonem Callisto 2200. Wspomnienie tamtego systemu jest jednym z kamieni milowych w moim poznawaniu świata hi-endu.


Hi-end: Piękno zamknięte w metalu – słuchawki Focal Clear
Żyjemy w czasach nausznego eldorado. Słuchawek na rynku jest takie zatrzęsienie, że nie sposób nadążyć za nowościami. W dodatku ich produkcją zaczynają się parać firmy kojarzone dotychczas z kolumnami bądź elektroniką. Czy to tylko marketing,
czy faktycznie coś jest na rzeczy?


Szach i mat – kolumny Audio Academy Hyperion IV plus
Audio Academy oficjalnie działa od 2001 roku, ale doświadczenie w konstruowaniu kolumn Michał Kęcerski zdobywał już we wczesnych latach 90. XX wieku. To kawał czasu i choć łódzka manufaktura nie stała się potężną fabryką, to zawsze się przewijała w rozmowach o polskich producentach sprzętu hi-fi.


Hi-end: Perła w katalogu – wkładka gramofonowa Soundsmith Paua
Paua to jeden z symboli Nowej Zelandii. Pod tą nazwą kryją się morskie ślimaki z rodziny Haliotidae (słuchotki). Pokrywająca wnętrza ich muszli masa perłowa o pięknych niebiesko-zielonych odcieniach była od wieków wykorzystywana przez Maorysów do wyrobu ozdób. Zdobi także jedną z wkładek gramofonowych amerykańskiej firmy Soundsmith.


Hi-end: Nobliwa precyzja – wzmacniacz MBL Noble N51
Wprawdzie nie wszystko złoto, co się świeci, ale jeśli coś się świeci na złoto z dodatkiem czarnego akrylu, to może być tylko MBL. Wcielenie luksusu, niemiecka „Spitzenklasse” i obietnica brzmienia równie ekskluzywnego, jak samo opakowanie.


66 Hi-end: Ostatni przedwzmacniacz – przedwzmacniacz Boulder 2110
Audiofilia to poważna choroba. Cierpiący na nią żyją z poczuciem ciągłego niespełnienia. Poszukują ideału, który nie wiadomo, czy w ogóle istnieje.
Przed kilkoma laty pewna amerykańska firma opracowała bardzo drogie lekarstwo, którego systematyczne zażywanie kładzie podobno kres wszelkim cierpieniom
i definitywnie kończy ból poszukiwań. Owo lekarstwo nazywa się Boulder 2110.
Jest kosztowne i dostępne bez recepty.

 


Muzyka

Polskie śpiewy – wydarzenia
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa zawsze w sierpniu przenosi życie kulturalne Warszawy w rejony europejskiej ekstraklasy. Tegoroczna, 14. edycja okazała się wyjątkowa – ponad trzy tygodnie, ponad 50 koncertów, a w programie niemal wszystkich – polskie akcenty,
co jest związane z jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości.


Tenorzy – życie bez nudy – sylwetki
Nie piękne soprany, śmigające w górę i w dół koloraturowych drabinek; nie czelustne basy, roztaczające demoniczny urok, ale tenory zapełniają stadiony, parki i place miejskie. Tenory-głosy, nieistniejące bez tenorów – owych głosów nosicieli.

Letni leksykon płyt zapomnianych, część 3 – historia
Oto trzecia część letniego leksykonu. Mamy nadzieję, że dzięki niemuprzypomnicie sobie o paru wykonawcach i uzupełnicie swoje płytoteki.

 

 

Recenzje płyt (  klasyka, jazz, pop rock, winyl)