HFM

Hi-Fi i Muzyka - 07-08/2018 (242)

Hi-Fi i Muzyka - 07-08/2018 (242)

Już w sprzedaży

 

okl I Hifi 07 2018

Kup wydanie elektroniczne:

kupwydanie

 

Spis treści:

Nowości

Hi-Fi

High End 2018 Monachium – relacja
Jak co roku w Monachium odbyła się wystawa High End.
Przestronne hale centrum wystawienniczego M.O.C. gościły zwiedzających pomiędzy 10 a 13 maja 2018.


Do tańca i do różańca – kolumny Monitor Audio Silver 300
Monitor Audio to potentat w segmencie zestawów głośnikowych.
Propozycje brytyjskiej wytwórni od wielu lat są uważane za bezpieczny zakup, a w swoich kategoriach zazwyczaj grają dobrze lub bardzo dobrze. Korzystną relację jakości do ceny pomaga utrzymać ulokowanie działu badawczo-rozwojowego w Wielkiej Brytanii, a produkcji w Chinach.


Wicek z niespodzianką – wzmacniacz Vincent SV-237MK
Niemiecką markę Vincent Audio stworzył w 1995 roku Uwe Bartel, współwłaściciel Sintron Vertriebs z Iffezheim, firmy dystrybuującej i produkującej sprzęt hi-fi. Recepta na sukces była prosta: bardzo dobry dźwięk w przystępnej cenie

Hi-end: Wyrafinowanie tytanów – kolumny Kudos Titan 606
Za marką Kudos stoi Derek Gilligan. Wyobrażam sobie, że bardzo trudno się konkuruje na tak wyspecjalizowanym rynku.
Trzeba się czymś wykazać. Derek widocznie to potrafi, bo Kudos należy do najprężniej rozwijających się brytyjskich producentów zestawów głośnikowych.

Hi-end: Pod kontrolą – przedwzmacniacz Soulution 325
Bieg szwajcarskiej rzeki Aare na odcinku pomiędzy jeziorem Bielersee a miastem Brugg ma kształt do złudzenia przypominający wykres pasma przenoszenia dobrego sprzętu hi-fi. To coś w rodzaju linii łamanej, ale wychylającej się tylko w niewielkim zakresie względem umownej prostej. Nad rzeką Aare leży miasteczko Dulliken. Tam z kolei mieści się siedziba firmy Spemot, w której produkowane są urządzenia elektroniczne sygnowane marką Soulution. Czyż kształt biegu Aare może więc być przypadkowy?


Hi-end: Uparta bestia – kolumny Neat Ultimatum XL6
Neat Acoustics to niewielka manufaktura, którą założył Bob Surgeoner. Aktualna oferta obejmuje cztery linie: IOTA, Motive, Momentum oraz szczytową Ultimatum. Produkcja odbywa się ręcznie, z dbałością o szczegóły, zarówno wizualne, jak i techniczne.


Muzyka

Wanda Wiłkomirska i cztery struny świata – sylwetki
Zagrałam pierwszą nutę i obudziłam się z oklaskami. Nie pamiętam, jak grałam. Był to totalny trans. Wanda Wiłkomirska o koncercie w Carnegie Hall (1961)


Opowieści Belzebuba dla wnuka – King Crimson – sylwetki
Przyznawanie się do słuchania King Crimson bywa ryzykowne. Dla jednych zespół skończył się w roku 1969, zaraz po fonograficznym debiucie. Inni gardzą pierwszym okresem, uważając go za zbyt oczywisty. Jeszcze inni tylko wcielenie z lat dziewięćdziesiątych uznają za to właściwe, a znajdą się też tacy, którzy z oburzeniem oznajmią, że dopiero teraz grupa osiągnęła szczyt swoich możliwości.

Piosenkarz z flamingiem – Christopher Cross – sylwetki
W 1981 roku z gwiazdami muzycznej sceny wygrał debiutant. W szranki o Grammy stanęli wówczas Pink Floyd z albumem „The Wall”, Barbra Streisand z „Guilty”, Billy Joel z „Glass Houses” oraz Frank Sinatra z trzypłytowym zestawem „Trilogy: Past, Present, Future”

 

Recenzje płyt (  klasyka, jazz, pop rock, winyl)