HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/18 12:30 #448349

Witam

Jak w temacie. Sęk w tym że moje poprzednie głośniki były bardzo muzykalne, zwłaszcza na średnicy. Obecne czyli Mission M73 kuleja pod tym względem i czuć niedosyt. W sumie to trochę podobne zagadnienie które kiedyś poruszałem na forum mianowicie w jaki sposób projektanci na przykład wzmacniaczy sprawiają że wzmacniacz jest ocieplony i muzykalny, które elementy układu o tym decydują ? Ale to tak na marginesie.
Pozdrawiam
Arkadiusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/18 23:27 #448350

Ocieplenie to z reguły sporo harmonicznych i dodatkowo podbicie na średnicy (czy też powinienem powiedzieć raczej - obcięcie na skrajach pasma), czyli kupujemy wzmacniacz lampowy z możliwe wysokimi zniekształceniami THD+N oraz stromymi spadkami rzędu -3dB przy 20Hz i 20kHz. Problem tylko w tym, że chyba budżet nie przewiduje aż takich kwot, bo lampy to jednak zabawa znacznie powyżej tysiąca złotych, a raczej dwóch i to za używki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/19 14:50 #448353

Myślę że trafiłeś w sedno. Wczoraj zmieniłem rezystory w zwrotnicy w torze wysokotonowym z 2.2 na 3.9 i brzmienie przez stonowanie góry a lekkie uwypuklenie średnicy wyraźnie zyskało na muzykalności. Niestety moja małżonka nie podziela mojego entuzjazmu bo uważa że dźwięk się teraz jakby zamknął. Odnoszę wrażenie że chyba nie słyszy pewnych składowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/19 16:16 #448354

Nie dodałem wcześniej że pierwej wymieniłem kondensator na Jantzen z czarnej serii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/19 17:49 #448355

gwardian napisał: Myślę że trafiłeś w sedno. Wczoraj zmieniłem rezystory w zwrotnicy w torze wysokotonowym z 2.2 na 3.9 i brzmienie przez stonowanie góry a lekkie uwypuklenie średnicy wyraźnie zyskało na muzykalności. Niestety moja małżonka nie podziela mojego entuzjazmu bo uważa że dźwięk się teraz jakby zamknął. Odnoszę wrażenie że chyba nie słyszy pewnych składowych.


Albo wręcz przeciwnie - słyszy to czego Ty nie słyszysz. A powyższa historia pokazuje ile warto są te wszystkie testy sprzętu publikowane w tonie obiektywizmu w pismach branżowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/20 17:32 #448362

Albo bardziej lubi dźwięk konturowy czyli z wycofaną średnicą i taki postrzega jako "głębszy", i w sumie nie ma się co dziwić ponieważ na świecie jest tak wielu ludzi którzy lubią taki właśnie dźwięk, że aż wymyślono specjalną gałeczkę lub przełącznik we wzmacniaczach do robienia "lepiej".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/20 19:14 #448365

Pewnie prawda jest gdzieś po środku. Nie mniej doszedłem do wniosku co z resztą sugerowała moja pani że głównym winowajcą jest wzmacniacz Cambridge audio Ażur 350A. Nie dość że wprowadza spore zniekształcenia przez te swoje zabezpieczenia wymyślne to jeszcze korekcja jest przy 20hz i 20 kHz. Dla porównania jeden ze wcześniejszych moich Ampli Pioneer A20 grał czysciutko i precyzyjnie z Mission M73. Gdzie nawet laik był pod wrażeniem czystości przekazu.

Wysłane z mojego Nokia 7.2 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/20 21:15 #448367

CA Azure 340 akurat za dużo zniekształceń to nie wprowadza, bo harmoniczne ma bardzo nieznaczne i nie do wyłapania na ucho, a ogólny poziom zniekształceń THD+N jest bardzo przyzwoicie niski i życzył bym wielu, czasem bardzo drogim, wzmacniaczom takiego wykresu. Zabezpieczenia nie pogarszają brzmienia, tylko chronią wzmacniacz przed, najczęściej głupotą ludzi, czyli grania na pełnym odkręceniu albo przypadkowego zwarcia końcówek kabli głośnikowych. Poza tym to niemal najtańszy model, więc za wiele to tam nie ma.

duckduckgo.com/?t=lm&q=AZUR+340C&iax=ima...021%2F1_220313_1.jpg

audio.com.pl/testy/stereo/odtwarzacz-cd-...audio-azur-340c-340a

Nie wiem o jakiej korekcji piszesz, ale jeśli o regulacji tonów to bardzo wątpię, aby pokrętła regulowały 20 i 20k. Nawet w rozbudowanych korektorach suwaki zaczynają się od 63Hz i kończą na 16kHz. W tego typu wzmacniaczach i przy dwóch gałkach standardem jest 100Hz i 10kHz i nie widzę powodu dla którego mili by robić inaczej niż cała reszta firm.
CA 340A po prostu jest przeciętnym, prostym i tanim wzmacniaczem, ale na pewno nie można mu zarzucić tego co powyżej. Zalecał bym też używanie go z kolumnami prawdziwie 8-mio omowymi, bo M73, jak to z reguły z Miszynkami bywa, zdecydowanie 8-mio omowe nie są. Zwracają na to uwagę przy okazji wzmianki o niskim współczynniku tłumienia, którym też nie ma się co podniecać, jednak w tym wypadku ma on nikczemnie niską wartość co widać na wykresie pasma przenoszenia i zdecydowanie za dużej różnicy w paśmie przenoszenia dla wspomnianych impedancji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/20 22:38 #448368

THD I inne destrukcje wydają się być całkiem przyzwoite ale na ucho tego nie słychać przynajmniej w porównaniu z innym wzmacniaczami które miałem. Tak czy inaczej Azur idzie do przysłowiowego żyda, choć jak widzę zainteresowanie raczej marne a jest w bardzo dobrym stanie. Co ciekawe to wbrew temu co doświadczyłem przy poprzednim nazwijmy to tuningu misji efekt jest bardzo daleki od zamierzonego a nawet odnoszę wrażenie że chybiony w przypadku tego duetu. Więc jeśli Azur nie zostanie przyjęty pod inny dach to będę zmuszony wrócić do oryginalnych aplikacji zwrotnicy gdyż zdaję mnie się że takowe rozwiązanie było mniej irytujące.

Wysłane z mojego Nokia 7.2 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/20 22:51 #448369

Wydaje mi się że zdecydowanie problem ten leży po stronie synergii kolumn i wzmacniacza. To najwyraźniej nie będzie SDM z tej nie dobranej pary. Z resztą to nic nowego. Bo jak wiadomo wszem i pchłem to dopasowanie poszczególnych elementów systemu jest kluczem do odpowiedniej harmonii i zgrania.

Wysłane z mojego Nokia 7.2 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/20 22:57 #448370

No i jeszcze na domiar złego ten współczynnik tłumienia ! To jakaś porażka. Że to w ogóle gra to dopiero cud :) Amplitunerem AV mają większy przeważnie. Co za gniot.

Wysłane z mojego Nokia 7.2 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/20 22:59 #448371

Przyszło mi teraz do głowy że po wymianie kondensatora w zwrotnicy na chwalebnego Jantzen nastąpiło zdecydowane zapiaszczenie góry. Tak myślę. Jak to wytłumaczyć?

Wysłane z mojego Nokia 7.2 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/21 14:00 #448374

Teraz to już nic nie rozumiem. Wlutowalem stare kondensatory i rezystory do zwrotnicy i kolokwialnie mówiąc gitara. Tylko jak to wyjaśnić skoro podobny zabieg w poprzednich M73i gdzie było objawienie a teraz apokalipsa brzmienia. Kompletnie nie mam pojęcia. Chyba że literka "i" w symbolu kolumn. Choć wyglądają identycznie. Co o tym myślicie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/21 14:07 #448375

No ewidentnie Jantzeny były sprawcami potwornych zniekształceń a jeszcze dołożyłem do pieca wstawiając większe rezystory. Wzmacniacz niczemu nie jest winien. No i musiałem przyznać nie pierwszy raz z resztą rację mojej lepszej połówce :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jak ocieplić brzmienie kolumn 2020/03/21 16:24 #448378

To mnie pocieszyłeś :( co prawda w fazach prototypu ale zwrotnice mam na jantzenach , szkoda wyrzucać do śmietniku ,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator