HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Muzykalne Karaoke 2015/05/10 16:15 #424563

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Zlitujcie się nad sobą i sprawdźcie układem pomiaru liniowości tranzystorów przeznaczone tranzystory na wzmacniacz, bo od doboru liniowości i symetrii tranzystorów sterujących i tranzystorów mocy zależy całkowita jakość wzmacniacza, czy każdą mocą rozwali kolumny głośnikowe i poco wam szukać niskich tonów w basowych układach!.
Fakt doboru dwóch ostatnich stopni wzmocnienia końcówki mocy jest za małym prawdopodobieństwem i nie jest stać ludzi na aż tak zbieżnie i precyzyjnie ważną selekcję tranzystorów . Podany mną wzmacniacz wymaga jedynie liniowości i symetrii tranzystorów mocy i jest prosty i ma cechy podobne do klasy A.
Wasze kupne wzmacniacze to jest lipa i sami możecie pomierzyć tranzystory mocy, starych wzmacniaczy Sony np. 1983rok a obecne i zobaczycie całkowitą różnicę na gorsze.

Projekt wzmacniacza mocy, w którym zastosowałem prawie wszystkie tranzystory jednego znaku, jest zrobiony na bazie rozwinięcia układów UL1405L i jego jakość zależy od regulacji, oraz jedynie od doboru liniowych i symetrycznych tranzystorów mocy, nawet dobre do tego były polskie tranzystory BUYP52 lub BDY24.
Karaoke ma schemat miksera dziesięć kanałów na jeden kanał wzmacniacza.

3)Sam wzmacniacz jest prosty i ma szeregowy rezystor bazy Rbs=4.3k, którym dobiera się taką samą symetrię sterowania napięciowego mocy górnego i dolnego tranzystora mocy.
Ustawienie prądu spoczynkowego jest ciekawe, bo dwa różnicowe wejścia wzmacniacza tymczasowo do regulacji podłącza się do symetrii zasilania i tak się kręci rezystorem szeregowym bazy Rbs=31k i ustawianym rezystorem P=430R aby przy symetrii napięcia wyjściowego uzyskać prąd spoczynkowy tranzystorów mocy i w ten sposób jest dobrany ważny rezystor 31k*, który z sumą rezystancji następnego rezystora bazy Rbs=4.3k już się nie zmienia, a jedynie po wszystkim jak potencjometrem dobiera się wartość rezystora Rbs=4.3k, jako dający symetrię napięcia wyjściowego mocy.
Uwaga ustawiany rezystor P=22R też ma jakiś wpływ na prąd spoczynkowy i dlatego regulacje wzmacniacza powtarza się, aż każdy ustawiony rezystor właściwie spełni swoje zadanie.

2)Regulowany rezystor P=22R służy do tego aby górny tranzystor mocy miał dynamicznie stabilizowany prąd spoczynkowy i zależy to też od charakterystyki diod 1N4148 i od diod SB360 -które tylko po to są zastosowane.

1)Prąd spoczynkowy ustala się potencjometrem P1 i (oraz na czas regulacji podłączając dwa wejścia wzmacniacza różnicowego do symetrii napięcia zasilania) sumą rezystora szeregowego bazy punktu P3.

Tak na prawdę ten schemat wzmacniacza jest mną obliczony i właściwie stworzony, ale też na tej zasadzie działały dawne układy scalone UL1405L -zatem skoro udał mi się projekt takiego wzmacniacza i jest cenny to dobrze, a przede wszystkim łatwy do wykonania dla firm, aby też i była dobra jakość.
Gdyby nie udał się mój zaprojektowany wzmacniacz, to mam inne schematy i też mną kombinowane.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.

Muzykalne Karaoke 2015/07/19 06:05 #425611

  • 3pwramp
  • 3pwramp Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Zrozumieliście coś z tego mojego tematu? nic dobrego macie i jedynie samemu możecie coś prosto i dobrze zrobić.
Ale kto ma pieniądze to je wydaje i nic ma i jemu to nie przeszkadza, ale od innych jest lepszy ... hi hi

Pokazałem Wam jak robić dobry zasilacz do Waszych wzmacniaczy i jak jest widać dobre kondensatory są na wyjściu zasilacza, aby z punków węzłowych krótko zasilać tranzystory mocy wzmacniacza, takie oszczędne zasilacze nie były wcześniej robione, bo nie były stosowane tranzystory MOSFET, które tu muszą być ustawione tak jakby miały pracować przy prądzie 2.7x większym jak maksymalny pobierany prąd, bo inaczej taki zasilacz w ogóle nie ma sprawności, a prawidłowo zrobiony ma kilka wolt mniej na uzwojeniu transformatora, jak jest napięcie stabilizowane -oczywiście przy pełnym obciążeniu zasilacza.
Taki oszczędny zasilacz mając złożony bok kondensatorów po stronie tranzystorów mocy daje bardzo małe zniekształcenia wzmacniacza i słodkie wysokie tony!!!.

Nigdy pisaliście na forach o blokach kondensatorów, które też muszą mieć jakieś czyste połączenia, aby nie dawały wzajemnych złych inter modulacji hi hi

Uwaga: poprawiłem sposób połączeń zasilacza bez kondensatorów po prostowniku, plus kompletne rozmieszczenie elementów i teraz nawet prostak wie jak się co łączy.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 3pwramp.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator