HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/05 07:27 #422846

Panie(żeby nie było że ze mnie jest seksista) i Panowie chciałbym trochę poprawić akustykę pomieszczenia i tu mam pytanie: czy wysokość "piramidek" w panelach rozpraszających z pianki ma znaczenie? Co jest lepsze piramidki czy mniejsze jakby fale? Chcę przykleić takie coś za kolumnami w celu bardziej rozpraszania niż pochłaniania- czy takie "ulepszenie" poprawi jakość odsłuchu w sposób zauważalny (a właściwie zausłyszalny). Być może taki temat był już wałkowany, ale nawigacja w poszukiwaniu postów jest wyjatkowo uciążliwa, więc proszę o wyrozumiałość.

O coś takiego chodzi:

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/05 08:47 #422847

Wysokość decyduje o częstotliwości jaką wygasza, jeśli dobrze pamiętam to wysokość klina to 1/4 albo 1/3 długości fali, którą jest w stanie wytłumić z jakąś tam skutecznością. Chodzi o kliny gąbkowe stosowane w komorach bezechowych. Nie wiem tylko czy równie skutecznie takie kliny wygaszają też krótsze fale ale zapewne tak bo o ile dobrze pamiętam z pobytu w takiej komorze (byłem w dwóch) to zamontowany jest tylko jeden rodzaj o jednakowej długości na wszystkich sześciu ścianach.

Różna kształty piramidek, falek, uskoków, i innych półwalców mają różne własności albo wygaszają fale albo je rozpraszają, oczywiście są liczne wersje mieszane jak np. tu www.nyquista.pl/produkty/produkty.php.

Dobór zależy od tego z czym chce się w pokoju walczyć, czy z pogłosem ogólnym czy np. z odbiciami od jakichś uciążliwych powierzchni, goła ściana, sufit.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/05 11:47 #422855

a może zamiast pianki panele yamahy?
usa.yamaha.com/products/acoustic_treatment/acp-2_g/



a tak na poważnie, bo cena tych yamah zabija, to nie wiem, tyk tylko chciałem przypomnieć o tym rozwiązaniu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/05 18:31 #422883

wdehe napisał: a może zamiast pianki panele yamahy?
a tak na poważnie, bo cena tych yamah zabija, to nie wiem, tyk tylko chciałem przypomnieć o tym rozwiązaniu.


Wdehe, dzięki za pouczający film, natchnąłeś mnie spróbuję wykombinować coś podobnego we własnym zakresie- taki panel przestawny ze sklejki wypełniony wełną szklaną.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/05 18:41 #422884

urbanator napisał: Panie(żeby nie było że ze mnie jest seksista) i Panowie chciałbym trochę poprawić akustykę pomieszczenia i tu mam pytanie: czy wysokość "piramidek" w panelach rozpraszających z pianki ma znaczenie? Co jest lepsze piramidki czy mniejsze jakby fale? Chcę przykleić takie coś za kolumnami w celu bardziej rozpraszania niż pochłaniania- czy takie "ulepszenie" poprawi jakość odsłuchu w sposób zauważalny (a właściwie zausłyszalny). Być może taki temat był już wałkowany, ale nawigacja w poszukiwaniu postów jest wyjatkowo uciążliwa, więc proszę o wyrozumiałość.
O coś takiego chodzi:



W jakim zakresie pasma akustycznego słyszysz jakieś niedomagania? Jak w niskim basie to takie piramidki na pewno nie pomogą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

GG 34320

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/05 21:06 #422892

Tak mi coś zacharczało w niskich rejestrach, ale spradzam czy to wina słabości nagrania czy jakiś niedostatek systemu, a może właśnie akustyka?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/05 22:56 #422894

urbanator napisał: ... spróbuję wykombinować coś podobnego we własnym zakresie- taki panel przestawny ze sklejki wypełniony wełną szklaną.


Lepiej mineralną, np. 40-tkę (metr sześcienny waży 40 kg), nie chłonie wilgoci, może być Rockwool albo jakiś Isover.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/06 07:03 #422900

Ponieważ zawodowo zajmuję się izolacją wełnianą i pracuję w jednej z wymienionych przez Ciebie firm, zdecydowanie preferuję wełnę mineralną szklaną ponieważ parametry akustyczne, a konkretnie αw czyli współczynnik pochłaniania dźwięku osiąga wartości maksymalne przy zdecydownie mniejszej gęstości np.już przy grubosci 50mm αw -0,9 przy maksymalnej wartości 1 czego wełny skalne przy gęstości 40-50kg nie oferują, dopiero przy 80kg/m3 parametr jest podobny-na wartosc współczynnika α ma wpływ również grubość warstwy izolacyjnej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/06 09:25 #422902

A jak jest z bezpieczeństwem używania takiej waty w domu. W budownictwie kiedy wata jest zamknięta i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu jest ok. ale w domu kiedy osłona jest tylko jakieś płótno ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Akustyka- pianki rozpraszające 2015/02/06 16:07 #422911

Produkty z wełen są dopuszczane do użytku w pomiesczeniach przez instytucje do tego powołane posiadają wszelkie cechy wymagane przez instytucje europejskie, które sa bardzo rygorystyczne szczególnie pod względem wpływu na zdrowie i środowisko. Gorzej jest z produktami niewiadomego pochodzenia spoza granic UE.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator