HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Mało inwazyjna metoda poprawy "akustyki" sufitu 2013/12/07 23:53 #412522

Niestety nie podam gotowego pomysłu bo raczej sam go oczekuję.

Jak radzicie sobie z tą gigantyczną, płaską i twardą powierzchnią, która ma zespół najgorszych akustycznie cech ? Kasetony, wykładzina, dywan w turecki wzorek bo skoro na Ukrainie mogą wisieć na ścianie to dlaczego u nas nie na suficie ? ;)

Panele od firmy np.Nyquista są fajne i nawet w kolorkach ale 60-80 zł za 0,36m2 + koszt jakiegoś montażu to trochę drogo, bo potrzebowałbym ok. 15 szt., a za tyle kasy (no, z lekkim dodatkiem) to mógłbym już kupić jakąś sieciówkę, która wg różnych miszczów pewnie daje dużo leszy efekt :evil:

Krótko mówiąc - co na sufit ? (tylko, z fasonem, żeby żona nie marudziła).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Mało inwazyjna metoda poprawy "akustyki" sufitu 2013/12/08 10:32 #412526

John, jeśli pozwolisz na moje amatorskie trzy grosze...
W czasach kiedy "słyszałem" niemal wszystkie audiofilskie gadżety, chodził mi po głowie pomysł akustycznego zagospodarowania sufitu.
Ale nie chciałem go oszpecić wyklejanymi styropianowymi soplami, szukałem czegoś lekkiego, estetycznego itd
Pierwszy pomysł to były owale podobne do tych z Royal Albert Hall w Londynie. Niestety nie udalo mi się znaleźć odpowiednich materialów - pomysł upadł.

Drugi, który miał większe szanse powodzenia zobaczysz na zalączonej fotce, z tym , że:
1. sklejkę zamieniam na płótno
2. nie bawię się w owale, tylko siekam kąty proste (od szcytu pierwszej listwy, do spodu kolejnej)
3. szerokość pasów i wysokość listew do których mocuję płótno dobieram pod względem estetyki, niemal przypadkowo

Hmm, może pomoże
Edit: przeczytałem ponownie - chyba jednak mało czytelne jest a nie mam pojęcia jak to narysować
Enyłej, widzoczne na zdjęciu pionowe drewniane pręty (na suficie poziome ofcors) zamieniam na lekkie drewniane listwy. Przyklejam w różnych odstępach (estetyka pierwsze primo!). Pasy płótna różnej szerokości (estetyka!) mocuję (klejem?) do wierzchołka pierwszej listwy, a potem do podstawy drugiej i tak od ściany do ściany...
? ;)

Generalnie ja takich stopni, "skoków"(?)przewidywałem u siebie cztery do pięciu na długość, i cztery na szerokość pokoju.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez emboy.

Mało inwazyjna metoda poprawy "akustyki" sufitu 2013/12/08 11:10 #412530

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Moja odpowiedź będzie "na około", ale warto temat drążyć.
Na moje rozeznanie w tematach audio, zauważam od dawna trzy (moim zdaniem) często pomijane
problemy, przez producentów też niestety.
1. współczynnik tłumienia wzmacniacza (DF).
2. dobór właściwej kombinacji wartości impedancji wy. źródła z we. wzmacniacza.

3. w problemie akustyki komnaty - tzw. złote proporcje jej wymiarów.

Idealne proporcje wyliczył już dawno L.W. Sepmeyer i podstawowe wyglądają tak:
(wysokość : szerokość : długość)
1 : 1,14 : 1,39
1 : 1,28 : 1,54
1 : 1,60 : 2,33
Co z tego wynika?
Jeśli przypadkiem (w większości, bo mało kto buduje od zera specjalną komnatę) po przeliczeniu okaże się, że mamy coś zbliżonego w proporcjach,
okazuje się że nawet mniejszy taki pokój jest "łatwiejszy" dla odtwarzania muzyki niż wielki (audiofilskie marzenie) salon, który to rzekomo pozwoli "rozwinąć sprzętowi skrzydła" dopiero, że ho ho!.
Ale np. taki salon marzenie ma przypadkiem proporcje 1 : 2 3 i audiofil choćby na głowie stanął, wydał majątek na pro-ustroje - nic nie poprawi i płacze dalej.
Warto więc powiedzieć "sprawdzam", w stosunku do swojej komnaty i porównać ze 'złotymi proporcjami".
Napisałem to w tym akurat temacie, bo u siebie w "dedykowanej" i przystosowanej jedynie w wystrój audio-biblioteki (dużo półek otwartych z płytami, książkami) komnacie też kiedyś męczył mnie pusty sufit.
Męczył mnie, dopóki nie znalazłem gdzieś w jakiejś publikacji opinii, że jeśli proporcje są ok. wystarczą podstawowe, typowe zabiegi na ścianach i podłodze - sufit można sobie wtedy odpuścić - nie ma on wtedy znaczącego wpływu.

Tak ze, życzę wszystkim, by wymiary ich komnat ( o kobietach nie zapominając :P ) spełniały jak najbliżej "złote proporcje", a jeśli tymczasem nie, by mieli możliwość korzystnej przeprowadzki w przyszłości.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Mało inwazyjna metoda poprawy "akustyki" sufitu 2013/12/08 20:14 #412547

Pokój ma 2,45 x 3,45 x 4,50 (wys. x sz. x dł.) czyli przy proporcjach 1 : 1,41 : 1,84 jest gdzieś tam pomiędzy tymi najlepszymi, jednak pogłos na ucho jest za duży i pojawia się też tzw. trzepoczące echo, które przede wszystkim chciałbym zlikwidować.

Na prawej ścianie z oknami, wiadomo, firanki, zasłony. Z lewej wejście, stół i krzesła, na przeciwko głośników wyrko, i kawałek narożnej szafy, na klepisku dywan, w ramach klepiska - parkiet dla ubogich czyli panele z miazgi celulozowej. Sufit biały z fakturą gipsową która ze względu na granulację może rozpraszać co najwyżej ultradźwięki ;)

Spróbuję zrobić chałupniczą metodą pomiar czasu pogłosu i rezonansów własnych to będę więcej wiedział z czym właściwie walczyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mało inwazyjna metoda poprawy "akustyki" sufitu 2013/12/14 18:13 #412781

Pogłos okazał się być nie taki zły bo w okolicach 0,2-0,3 s. Ale harmoniczne to już trochę zmora. Na widmie pokazała się bardzo wysoka 5-ta, nieco mniejsze 3, 9 i 12 oraz znikoma 7.

Najgorzej wyszedł chyba pomiar całego pasma ale muszę użyć lepszego mikrofonu, żeby to było bardziej miarodajne


.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Mało inwazyjna metoda poprawy "akustyki" sufitu 2015/01/03 10:22 #421407

  • Fafniak
  • Fafniak Avatar
  • Wylogowany
  • Guru
  • Guru
  • Liczba postów nie świadczy o mojej wiedzy :)
  • Posty: 1804
Szkoda że temat "umarł"
Moje rozpoznanie dotyczące użycia gotowych "paneli" oświetleniowych, które byłyby jednocześnie elementem rozpraszającym, dało niestety wynik negatywny. W sumie znalazłem nawet jakieś rozwiązanie zbliżone do tego co widziałem w jakiejś sali koncertowej. (takie wycinki "fali" ale koszt tego był okrutny i to pisane przez "ó"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stary a co ty wiesz o fizyce na poziomie występującym w zaawansowanym audio? - dekoracja - forum AudioStereo
www.mojesmoje.pl - biżuteria taka trochę inna
www.marcin-krynicki.pl - moje foty

Mało inwazyjna metoda poprawy "akustyki" sufitu 2015/01/03 12:11 #421411

Wykładanie sufitu firmowymi panelami wychodzi drogo, może i ładnie, może profesjonalnie ale chyba znacznie taniej i prościej doinwestować w bardziej normalne sprzęty jak grubszy dywan, zasłony, kwiatki lub jakieś małe przemeblowanie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mało inwazyjna metoda poprawy "akustyki" sufitu 2015/01/03 12:28 #421413

  • Fafniak
  • Fafniak Avatar
  • Wylogowany
  • Guru
  • Guru
  • Liczba postów nie świadczy o mojej wiedzy :)
  • Posty: 1804
Dywan - jest i to grubaśny - na razie często zwijany bo 8 miesięczna ogoniasta kretynka ;) potrafi zrobić jeszcze psikusa :)

Oświetlenie i tak muszę zrobić - dlatego myślałem sobie co by połączyć użyteczne/konieczne (oświetlenie) z dźwiękowym ustrojstwem.
Firanek/zasłon nie przewidujemy - pozbyliśmy sie tego cholerstwa jakiś czas temu. Tym bardziej że sporo rzeczy stoi "na trasie" takich firan.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stary a co ty wiesz o fizyce na poziomie występującym w zaawansowanym audio? - dekoracja - forum AudioStereo
www.mojesmoje.pl - biżuteria taka trochę inna
www.marcin-krynicki.pl - moje foty

Mało inwazyjna metoda poprawy "akustyki" sufitu 2015/01/03 16:52 #421445

Kierując się tytułem tematu i obejrzenia sklepu Genesis Audio, moją uwagę przykuła materiałowa adaptacja akustyczna.







Jak widać montaż i wykonanie nie wymaga tytułu inżyniera.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator