HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Palące sie cewki... 2005/04/25 10:24 #29038

Witam

mam problem a mianowicie moj znajomy. posiada kolumny jakiejs polskiej firmy. Wymieniona zostala zwrotnica i wszystkie glosniki. Po jakims czasie spalily mu sie cewki w glosnikach wysokotonowych. Wymienil je. Grało super. Po jakims czasie sytuacja sie powturzyla. Wiec postanowil zamontowac kondensator. I co - pogralo dwa dni i znowu sie spalily. Posiada A/V Yamaha RX-V 650.

Dla wyjasnienia na tyle ma kolumny ktore sobie sam zrobil. Uzyl tam pizoelektrycznych glosniczkow za kilkanascie zloty zamotowal kondensatro i graja bez problemowo.

Moze ktos mial podobny problem i wie jak go rozwiazac.

pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Palące sie cewki... 2005/04/25 12:35 #29063

Cewky sie pala tylko wtedy, jak sa obciazane wieksza moca, jak jest dopusczalna. Wiec albo jest zwrotnica nie dobrze zaprojektowana i za duzo dostaje sie gloszniku vysokotonowemu, albo wzmaczniacz niewyrabia i grane jest w clipingu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Palące sie cewki... 2005/04/25 13:53 #29074

Ja bym jednak optował za tym, że wzmacniacz nie wyrabia. Kolumny też pewnie pozostawiają wiele do życzenia, ale jednak stawiam na niewydolność wzmacniacza. Dawno temu też miałem podobny problem i sądziłem, że to głośniki są za słabe, a było całkiem odwrotnie. Mimo teoretycznie dużej mocy to wzmak był słabowity.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czasem wchodzimy w ciemność, by ujrzeć najsłabsze światełka nadziei.

Palące sie cewki... 2005/04/25 14:31 #29083

Na moje oko wygląda, że głośniki moga mieć za małą impedancję do wzmacniacza i go przesterowują.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Palące sie cewki... 2005/04/25 16:09 #29108

Niech sprawdzi sobie ustawienie selektora impedancji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam. Sebastian Dudek
"If at first the idea is not absurd, then there is no hope for it."
Albert Einstein

Palące sie cewki... 2005/04/25 18:00 #29122

Zasada jest taka: Nie słuchamy na głośności powyżej słyszalnego zniekształcenia, kiedy pojawiają się oznaki(podbarwienia), to nie kręcimy głośnością dalej.Na pewno po zastosowaniu się do tego, co wyżej napisałem, nie spalimy tweeterów.
Pzdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Palące sie cewki... 2005/04/26 06:59 #29177

Dziekuje Panowie za rady.
Szczerze wspolczuje znajomemu poniewaz cewki wymienial juz pare razy - jest zalamany. Najgorsze jest wlasnie to ze tweeter pizo ktory powinien na dobra sprawe juz dawno sie caly stopic gra i ma sie dobrze. A/V jest nowy wiec watpie by to byla jego wina. Wysokotonowki sa chlodzone ciecia, stosowane w estradowkach.
Osobiscie podejrzewam ze - albo zrobil blad i zamiast na zwrotnicy podlaczyc sredni to podlaczyl sopran i na odwrot - albo, zwrotnica o ile sie nie myle przystosowana jest do glosnikow sredniotonowych powyrzej 16cm, a jego ma 12. Kiedys mialem taka sytuacje w pierwszych swoich kolumnach kiedy to sporan byl duzo mocniejszy od basowki i sie palił. Moje wnioski wynikaja z tego bo jak wymienilem basowke problem na zawsze znikl.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator