HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 12:17 #115520

Do przeglądania stron WWW - przeglądarki Opera, Mozilla Firefox, Kazekahase, Galeon. do newsów - Pan, slrn (dla miszczuf), do maili Opera, Sylpheed, Kmail, Balsa, mutt (dla miszczuf), bezapelacyjnie najlepszy klient GG - Kadu, skype - Skype, maszyna do pisania - Open Office, Star Office, Abiword, antiword - przydatna rzecz - podgląd plików .DOC.
Standardowa rada dla wszystkich nowicjuszy - wybierz taką dystrybucję jakiej używa lokalny guru (kolega, znajomy). Guru pomoże w instalacji, pokaże jak ruszać myszką :) Tutaj jest trochę śmieszny quiz:
jakilinux.org/jaki-linux/quiz/
Generalnie jeśli nie wiadomo co wybrać to najbardziej automagiczna dystrybucja dobra na komputer domowy to Mandriva. Równie dobre mogą okazać się: SuSE, Kubuntu, Aurox.
Podobieństwo do Windows (jeżeli chodzi o interfejs tylko, na szczęście) zależy od wybranego Window Managera czyli programu zarządzającego okienkami a ten jest niezależny od dystrybucji. Windows XP ma jednego WM - swojego, w Linuxie są do wybory setki o takich mozliwościach konfiguracyjnych że WM np. FVWM jednego użytkownika jest zupełnie niepodobny w wyglądzie, obsłudze do FVWM innego użytkownika.
Są WM-y lub tematy z założenia mające uczynić okienka podobnymi do XP.
www.xpde.com/ Screenshoty: www.xpde.com/shots.php
Dla popularnego środowiska graficznego KDE jest temat nadający mu wygląd XP, gdzieś tu: www.kde-look.org/ ale nie chce mi się go szukać - jak widać nie jest zbyt popularny.
Jeśli ktoś musi niech ich używa ale po co skoro obsługa okienek w wydaniu Microsoft jest zwyczajnie niewygodna, krępujaca i czasochłonna ?
Na początek to jeszcze można sobie poczytać:
7thguard.net/news.php?id=5201
www.opensource.linkor.com.pl/linux.php
Lojalnie ostrzegam że trzeba dać sobie czas na przestawienie się (trochę) w tym porzucenie złych nawyków z Windows, no i mieć trochę czasu i cierpliwości na naukę. Linux wymaga odrobiny aktywności od usera.Tu porada: nie warto kupować żadnych ksiązek, pełne wsparcie jest w internecie i katalogu /doc (dokumentacja) na własnym dysku.
Jeszcze raz zachęcam do zdobycia/ściągnięcia jakiejś dystrybucji typu LIVE, którą mozna bezpiecznie i bez konieczności instalacji pobawić się/potestować/poczuć.
www.knoppix.net/
www.aurox.org/pl//
www.mandriva.com/en/community/mandrivaone

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Wchodząc do Unii Europejskiej, uzyskamy prawo współdecydowania o naszych własnych sprawach" A. Olechowski

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 12:26 #115523

dobra ekse

wg. ciebie- w której dystr. łatwo ustawia się [gdzie się da- system, aplikacje], polski język, ogonki..

teraz rzeczywiście można się przymierzyć i do Debiana- dobry instalator, no i warto choćby z powodów ambicjonalnych 8)

mi kiedyś jednak się podobał ten zabawny boot manager WinLinux2000[?]- taka dystrybucja dla początkujących, startująca jakby była aplikacją w Windows

sympatyczne, choć od dawna to muzeum..

o ile mi się wydaje jednak aplikacje a nawet środowiska graficzne w dystrybucjach nie są osobno pisane dla każdej dystrybucji

tak że problem- która dystrybucja lepsza nie jest aż tak Ważny jak podstawowy problem Muzyki.. :

które wykonanie lepsze :roll:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 12:27 #115524

Jeszcze jedna rzecz: istnieje coś takiego jak LUG - Linux Users Group. Zrzeszenia użytkowników/entuzjastów systemu. W większych miastach organizują konferencje, pokazy, imprezy na które mozna przyjść z własnym komputerem i w grupue podobnych sobie żółtodziobów zainstalować z pomocą gurus swojego Linuxa.
Warto sprawdzić czy twoje miasto jest na liście tu: www.linux.org.pl/PLUG/lugi i w Googlach (są dodatkowo np. Koszalin, Czestochowa).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Wchodząc do Unii Europejskiej, uzyskamy prawo współdecydowania o naszych własnych sprawach" A. Olechowski

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 12:44 #115527

ekse napisał: Tutaj jest trochę śmieszny quiz:
jakilinux.org/jaki-linux/quiz/

Wynik testu

Systemy operacyjne, które najlepiej spełniają podane przez Ciebie kryteria, to (w kolejności):

1. Mandrakelinux
2. SUSE Linux
3. Ubuntu Linux
4. Aurox Linux
5. Debian GNU/Linux

teraz muszę zdecydować się na któryś z nich

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 12:52 #115530

Zygfrydzie, ja praktycznie nigdy nie miałem i nie mam poważniejszego kontaktu z Windows (sporadycznie w kawiarenkach). W domu od zawsze Linux. Nigdy nie miałem kłopotu z ustawieniem pliterek - to tak naprawdę tylko kwestia przeczytania w dokumentacji (lokalna na HDD, internet) jak to zrobić. W linuxie standardem jest Unicode - mogę czytać (no, widzieć :) i pisać w każdym języku, po chińsku i hebrajsku też. Zaczynałem od Debiana i nie bałem się dokonać kilku wpisów w tekstowych plikach konfiguracyjnych.
Nie wiem czy to łatwiejsze czy trudniejsze niż w Windows - nigdy w Windows ogonków nie ustawiałem.
Osobiście nie używałem ale mówi się że są dystrybucje bardziej "polskie", np. Aurox pl.wikipedia.org/wiki/Aurox . Nie sądzę jednak aby uzyskanie polskich literek było jakoś znacząco trudniejsze w np. Kubuntu czy Mandrivie.
Zawsze przecież są fora (np. newbie.linux.pl/?id=forum ), grupy newsowe (alt.pl.comp.os.linux.newbie, pl.comp.os.linux - warto przejrzeć archiwum, problem był roztrząsany i wyjaśniany milion razy) gdzie znajdziesz pomoc i poradzisz sobie napewno. Ja nie mialem żadnego żywego pomocnika, startowałem od zera, wszelkie kłopoty rozwiązała lektura manuali i pomoc ludzi z dwu wymienionych wyżej grup usenetowych.
ą ć ę ł ń ó ś ź ż - działa ? Działa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Wchodząc do Unii Europejskiej, uzyskamy prawo współdecydowania o naszych własnych sprawach" A. Olechowski

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 13:09 #115535

Hardi napisał: Wynik testu
1. Mandrakelinux
2. SUSE Linux
3. Ubuntu Linux
4. Aurox Linux
5. Debian GNU/Linux

Listę można zawęzić do:
1. Mandrake
2. SuSE
3. Ubuntu (= Kubuntu = Debian)
4. Aurox.

Z tych czterech miałam kontakt tylko z Debianem (Ubuntu/Kubuntu) i w pewnym sensie Mandrivą (bo był to wczesny Red Hat - protoplasta Mandrivy).
Jak już pisałem nie przechodziłem drogi od "dystrybucji dla poczatkujących" do "trudniejszych' - odrazu rzuciłem się na głęboka wodę.
Większość nowicjuszy wybiera Mandrive - i taka też jest o niej opinia - że to distro dla nowicjuszy. Znam dziewczynę dla której pierwszym kontaktem z Linuxem był Aurox i to był sukces. Z drugiej strony podobno SuSE to najlepiej dopracowana dystrybucja na desktop (koputer domowy) - nigdy nie widziałem na żywo ale opinia jest ugruntowana i to porządny niemiecki produkt. Właśnie w kioskach jest CHIP z instalacyjnym DVD). suse.ehelp.pl/modules/news/artic ... toryid=503 . Na okładce tytuł "Najbezpieczniejszy system świata".
Moja prywatna sugestia to Mandriva.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Wchodząc do Unii Europejskiej, uzyskamy prawo współdecydowania o naszych własnych sprawach" A. Olechowski

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 13:10 #115536

Aha, ważna uwaga - Mandrake = Mandriva (nowa nazwa tego samego).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Wchodząc do Unii Europejskiej, uzyskamy prawo współdecydowania o naszych własnych sprawach" A. Olechowski

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 13:31 #115537

ekse napisał: Aha, ważna uwaga - Mandrake = Mandriva (nowa nazwa tego samego).


Mandrake kiedyś było z lekka zlewane- bo "proste"..

Ale mój kolega elektronik HIpergooru (nie ekse :lol: )

używał i chwalił właśnie Mandrake.

Mi w linuchach podobała się np. rzecz niby zupełnie nieważna- fantazja opracowań graficznych. Tyle ludzie tych screenów umieszczają w necie- chyba z podobnej fascynacji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 14:15 #115552

hmmm www.mandriva.pl/ myślałem, że Linux jest darmowy :?:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 14:15 #115553

Zygfryd napisał: Mandrake kiedyś było z lekka zlewane- bo "proste"..

Tak, jest takie zjawisko w społeczności linuksowej. Skoro wiele rzeczy jest zautomatyzowane, automagiczne, jak nie przymierzając w Windows to jest be. Prawdziwi mastahs mają swoje prywatne, autorskie i jednoegzemplarzowe "dystrybucje" lub używają Gentoo, Slackware (też używałem, bardzo miło wspominam, może niedługo wrócę :) )
Automagiczność przeszkadza lub tylko jest zwyczajnie niepotrzebna dla doświadczonych osób. Kwestia filozofii - czy łatwiej jest dwanaście razy kliknąć w kolejno otwierających się oknach konfiguratora czy ręcznie wyedytować plik /etc/X11/xorg.conf. Oczywiście za pomocą VI VI VI - editor of the beast. :) Niemniej jednak cały czas mamy do czynienia z jednym systemem. Można tak i tak. System operacyjny jest albo po to żeby używać oprogramowania prawie o jego istnieniu nie wiedząc albo do zabawy, poznawania, rozkładania na czynniki pierwsze. Są hakerzy którzy używają Slackware, są hakerzy którzy używają Mandrivy (dawniej Mandrake).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Wchodząc do Unii Europejskiej, uzyskamy prawo współdecydowania o naszych własnych sprawach" A. Olechowski

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 14:24 #115554

Hardi napisał: hmmm www.mandriva.pl/ myślałem, że Linux jest darmowy :?:

A kto ci każe kupować tłoczone płyty w pudełku wraz z podręcznikiem, wsparciem technicznym i licencją komercyjną ?
www.mandriva.pl/?id=93
Podobnie jest w przypadku SuSE:
forum.suse.pl/index.php/topic,5465.0.html
Dla ciebie, całkiem legalnie Mandriva czy SuSe jest całkiem za darmo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Wchodząc do Unii Europejskiej, uzyskamy prawo współdecydowania o naszych własnych sprawach" A. Olechowski

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/08 14:51 #115558

aha :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/09 17:47 #115782

John 1.5 V napisał: Trzymajta za mnie kciuki - rewolucję czas zacząć.

John, pamiętaj tylko żeby pierwszą rzeczą jaką zrobisz po zainstalowaniu Linuxa było sprawienie sobie jakiegoś "lekkiego" Window Managera czyli okienek. Standardowe i domyślne KDE oraz GNOME nie są dla ciebie (byłyby nieco... ociężałe).
W miarę zbliżone do Windows (screenshoty):
www.xfce.org/index.php?page=screenshots&lang=en
themes.freshmeat.net/browse/925/
I bardziej "linuxowe", inna filozofia (brak paska zadań, menu pod prawym klawiszem):
fluxbox.sourceforge.net/screenshots-dev.php (bardzo fajny !)
www.windowmaker.info/gallery.php
fvwm-crystal.org/screenshots.html (śliczny)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Wchodząc do Unii Europejskiej, uzyskamy prawo współdecydowania o naszych własnych sprawach" A. Olechowski

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/09 19:06 #115805

ekse napisał: mogę czytać (no, widzieć :) i pisać w każdym języku, po chińsku i hebrajsku też. .



ekse b.proszę popełnij kilka wpisów w tych językach.Jeszcze jedna prośba z uwagi na moją niewielka znajomość chińskiego niech to będą albo:

-mandaryński albo:

-kantoński

:wink:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gramofon:SME,Ramię:SME,Wkładki:Benz,Dynavector,Pre RCM Sensor Prelude IC,Amp RCM Bonasus,Kolumny B&W Matrix,Nitty Gritty,Digital:niestety jest.

olać Windows i wybrać Linux? 2006/08/09 19:38 #115818

chiński - 华盛顿观察
hebrajski - עִבְרִית ע

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Wchodząc do Unii Europejskiej, uzyskamy prawo współdecydowania o naszych własnych sprawach" A. Olechowski
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator