HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Re:POLITYKA 2021/12/11 09:51 #450934

W Warszawie szykują się zmiany nazw ulic i placów, w końcu tradycja Stalinogrodu zobowiązuje nie tylko Ślązaków. Na razie szykuje się zmiana Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet i pewnie przejdzie przez radę miasta, w której siły nieubłaganego postępu dziejowego mają przewagę. A dalej już z górki:
twitter.com/aneczka07/status/1469316464331141121/photo/1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:POLITYKA 2021/12/11 21:06 #450935

Szczerze powiem, że nawet rondo Praw Kobiet jest lepsze, niż rondo Dmowskiego. Rondo jego imienia nieźle by pasowało w Moskwie, albo jeszcze lepiej tablica pamiątkowa w Dumie, upamiętniająca jego prorosyjskie sympatie.
Co do Stalinogrodu, to mam nieodparte wrażenie czytając Twoje posty, że Tobie się "wszystko z d..pą" kojarzy ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:POLITYKA 2021/12/12 09:15 #450936

PWA napisał: Szczerze powiem, że nawet rondo Praw Kobiet jest lepsze, niż rondo Dmowskiego. Rondo jego imienia nieźle by pasowało w Moskwie, albo jeszcze lepiej tablica pamiątkowa w Dumie, upamiętniająca jego prorosyjskie sympatie.


Sympatie Dmowskiego były propolskie, a chęć porozumienia z Rosją była ich pochodną. Kto wie czy niepodległość Polski zostałaby uznana w Wersalu gdyby reprezentował nas proniemiecki Piłsudski. Nawet ciągle silna Austria została potraktowana jak łup wojenny przez państwa zwycięskiej koalicji, w której dzięki Dmowskiemu znalazła się Polska. Poza tym, gdyby nie endecja, to powstanie wielkopolskie pewnie zakończyłoby się tak samo jak wszystkie inne, bo Piłsudski nie miał zamiaru występować przeciwko sojusznikowi.

Co do Stalinogrodu, to mam nieodparte wrażenie czytając Twoje posty, że Tobie się "wszystko z d..pą" kojarzy


Może po prostu wiedząc to i owo o historii widzę podobieństwa, których Ty nie dostrzegasz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:POLITYKA 2021/12/12 22:54 #450937

Adam Szulc napisał: Sympatie Dmowskiego były propolskie, a chęć porozumienia z Rosją była ich pochodną.

Cytuję za słownikiem języka polskiego PWN
"kolaboracja
1. współpraca z niepopieraną przez większość społeczeństwa władzą, zwłaszcza z władzami okupacyjnymi"

Zastanawiam się, czy bycie posłem Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego wyczerpuje już znamiona kolaboracji, czy według Ciebie jeszcze nie? Pan Dmowski w swoich prorosyjskich sympatiach posunął się jeszcze dalej, niż "tylko" kolaboracja z okupantem. Otóż w 1905, podczas antyrosyjskich walk toczonych przez PPS w Łodzi, bojówki PPR (Narodowy Związek Robotniczy) będące pod bezpośrednim wpływem endecji, wystąpiły z bronią w ręku przeciw bojownikom PPS przelewając bratnią krew. Pan Dmowski na wiecu w Filharmonii Warszawskiej tak oto odniósł się do tych wydarzeń: "przeciw socjalizmowi wytężyliśmy wszystkie siły. Przyznać musimy, że w walce z socjalizmem zmuszeni byliśmy przelać bratnią krew". W tym momencie historii "Przeciw socjalizmowi" oznaczało: przeciw jedynym polskim bojówkom walczącym z carską Rosją. W tym czasie nikt poza PPS nie przeciwstawiał się Rosji z bronią w ręku.
Dodam, że książę Konstanty wycofując się z Warszawy w 1830 rozkazał, aby sami Polacy zrobili prządek z powstaniem i jego uczestnikami. Rozkazu tego nie wykonał żaden z polskich dowódców, natomiast po latach w ograniczonym zakresie wykonał go właśnie Dmowski w 1905. Następnym takim "Polakiem" był Jaruzelski w 1981, zaś jego stan wojenny poparł nie kto inny, jak spadkobierca myśli politycznej Dmowskiego, Maciej Giertych. Miał na tyle przyzwoitości, że nie wstąpił do PRON, choć Dobraczyński (kolejny polak-katolik) usilnie go do tego namawiał.
Jeżeli zaś chodzi o NZR, to w 1908 zerwał swoje powiązania z endekami argumentując to ich orientacją na Rosję i lojalistyczną polityką Koła Polskiego w Dumie, w skład którego wchodzili członkowie legalnego Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego kierowanego przez Dmowskiego.

Adam Szulc napisał: Kto wie czy niepodległość Polski zostałaby uznana w Wersalu gdyby reprezentował nas proniemiecki Piłsudski.

Co do tego, że niepodległość Polski została by uznana nawet przy braku Dmowskiego raczej większych wątpliwości nie mam, ponieważ Polska była już w zasadzie faktem i większą w tym widzę zasługę Paderewskiego, niż Dmowskiego. Natomiast jej ostateczny kształt w dalszym ciągu był niejasny. Faktem jest, że Dmowski fachowo i logicznie przedstawił polskie racje w trakcie rozmów w Wersalu, czym zdobył sobie szacunek przynajmniej części przedstawicieli Ententy, zaś "sprawa polska" nabrała nowego znaczenia.
Jeżeli zaś chodzi o Piłsudskiego, to nie przypominam sobie, aby rościł sobie pretensje do reprezentacji Polski podczas rozmów w Wersalu, więc w/w pytanie uznaję za retoryczne. Zresztą trudno, aby Piłsudski w ogóle myślał o aktywnym uczestnictwie w wersalskich rozmowach, skoro został wypuszczony z Magdeburga w listopadzie 1918, a formalne rozmowy w Wersalu rozpoczęły się w styczniu 1919.
Co do proniemieckości Piłsudskiego, to chciałbym przypomnieć, że odmówił on złożenia przysięgi na wierność Niemcom i zalecił to również swoim żołnierzom. W związku z tym właśnie faktem od lipca 1917 do listopada 1918 był uwięziony w Magdeburgu. Na marginesie Dmowski, jak mniemam, taką przysięgę wobec caratu złożył, bo w przeciwnym razie nie został by posłem do Dumy.

Adam Szulc napisał: Poza tym, gdyby nie endecja, to powstanie wielkopolskie pewnie zakończyłoby się tak samo jak wszystkie inne, bo Piłsudski nie miał zamiaru występować przeciwko sojusznikowi.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło po wizycie w Poznaniu Paderewskiego, który sympatyzował z endecją, ale formalnie endekiem nigdy nie był. Ponieważ Wielkopolska w owym czasie i w dużym uproszczeniu była endecka, to trudno, aby Dmowski nie wspierał swojego elektoratu. Gdyby popularność Piłsudskiego na tych ziemiach przeważała, zapewne Dmowski niewiele by zrobił dla powstania. Dlatego też w Wielkopolsce do tej pory Dmowski jest "cacy", a Piłsudski "be" i do tej pory nie ma w Poznaniu jego pomnika a ulica jego imienia znajduje się na jakimś poznańskim "zadupiu". Dodam, że to właśnie endecy szerzyli plotki, że Piłsudski został zwolniony z Magdeburga m.in. pod warunkiem, że nie będzie wspierał Powstania Wielkopolskiego. Jednak jak do tej pory nie znaleziono wiarygodnego źródła historycznego potwierdzającego taki fakt.
Dla przypomnienia: Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, zaś sowiety rozpoczęły wojnę z Polską 14 lutego 1919. Z punktu widzenia przyszłości Polski, ale również Europy, a może i świata, które z tych dwóch zdarzeń mogło mieć poważniejsze skutki?
Piłsudski zresztą wysłał do Poznania gen. Dowbora-Muśnickiego mianując go wojskowym dowódcą powstania. Bogiem a prawdą, to Piłsudski mu za bardzo nie ufał, ponieważ przed I Wojną Światową służył on w carskiej armii, a później znalazł się w polskich oddziałach walczących po stronie Rosji i sformowanych przez kogo? Ano przez polityków endeckich.

PWA napisał: Co do Stalinogrodu, to mam nieodparte wrażenie czytając Twoje posty, że Tobie się "wszystko z d..pą" kojarzy

Adam Szulc napisał: Może po prostu wiedząc to i owo o historii widzę podobieństwa, których Ty nie dostrzegasz.

Nie wiem, czy wiesz to i owo o historii, czy nie wiesz, ale na pewno zręcznie dobierasz pewne fakty, aby stworzyć wrażenie na innych, że to Ty masz rację. Socjotechnika i manipulacja w czystym wydaniu. Utożsamianie zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, ze zmianą nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet jest czystą manipulacją propagandową zwłaszcza, że rondo to nosi imię Dmowskiego od 1995 roku, a na ironię zakrawa fakt, że imię to nadała mu w 1995 roku Rada Warszawy pod "dowództwem" Marcina Święcickiego (byłego członka i sekretarza KC PZPR), którą tworzyła koalicja SLD-Unia Wolności, czyli wg. Twoich kryteriów 100% "lewaki".
Żeby było jasne, to nie jestem zwolennikiem zmiany nazwy tego ronda na rondo Praw Kobiet (niech sobie jakieś inne, mniej eksponowane rondo tak nazwą), ale jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego, żeby tak eksponowane miejsce Warszawy nosiło imię Dmowskiego. Z chęcią widział bym tam choćby Paderewskiego, który ma swoją ulicę w Rembertowie, co jest dość kuriozalne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:POLITYKA 2021/12/13 10:26 #450938

PWA napisał: Zastanawiam się, czy bycie posłem Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego wyczerpuje już znamiona kolaboracji, czy według Ciebie jeszcze nie?


A dlaczego miałoby wyczerpywać? Polska reprezentacja w Dumie była korzystna dla Polski. W zaborze austriackim Polak nawet był premierem państwa i jakoś nikt nie nazywa go kolaborantem. Może dlatego, że nie ma swojego ronda w Warszawie. A Romuald Traugutt, carski oficer, był kolaborantem czy nie?

Pan Dmowski w swoich prorosyjskich sympatiach posunął się jeszcze dalej, niż "tylko" kolaboracja z okupantem. Otóż w 1905, podczas antyrosyjskich walk toczonych przez PPS w Łodzi, bojówki PPR (Narodowy Związek Robotniczy) będące pod bezpośrednim wpływem endecji, wystąpiły z bronią w ręku przeciw bojownikom PPS przelewając bratnią krew.


A tu już powtarzasz czyjeś kłamstwa. Endecy walczyli z socjalistami przed i po 1905 r., słusznie uważając, że ci pchają Polskę do zguby. Tutaj jest to w miarę obiektywnie opisane:
kultura.gazetaprawna.pl/artykuly/1495585...i-wojna-mlodych.html

Co do proniemieckości Piłsudskiego, to chciałbym przypomnieć, że odmówił on złożenia przysięgi na wierność Niemcom i zalecił to również swoim żołnierzom.


Być może jako agent niemiecki otrzymał takie polecenie aby się uwiarygodnić. Polski w Wersalu nie reprezentował, bo proniemieccy politycy nie byli tam dobrze widziani.

Ponieważ Wielkopolska w owym czasie i w dużym uproszczeniu była endecka, to trudno, aby Dmowski nie wspierał swojego elektoratu. Gdyby popularność Piłsudskiego na tych ziemiach przeważała, zapewne Dmowski niewiele by zrobił dla powstania.


Aha, czyli działał z niskich pobudek. Dmowski uprawiał politykę realną czyli popierał to co uważał dla Polski korzystne. Nie poparłby zapewne powstania styczniowego, tym bardziej nie popierał skazanej na klęskę walki zbrojnej, w której w dodatku walczono o socjalizm. A postawa Piłsudskiego wobec powstania skłoniła jego dowódców do pozbawienia piłsudczyków najważniejszych stanowisk.

Utożsamianie zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, ze zmianą nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet jest czystą manipulacją propagandową


Zmiana jest jednym z elementów układanki, na końcu której jest wyeliminowanie z życia publicznego osób zasłużonych dla Polski i "zwycięskie zakończenie marszu przez instytucje".
wpolityce.pl/spoleczenstwo/372236-ostate...a-katolickiego-wideo
Do takich samych wniosków można dojść poruszając się ie w czasie, a w przestrzeni. Przedstawiłem w ramach "Polityki" dziesiątki przykładów zwycięstw lewackich aberracji w innych krajach. Na razie w innych ale zmiana nazwy Ronda przybliży nas do tego wzorca.

zwłaszcza, że rondo to nosi imię Dmowskiego od 1995 roku, a na ironię zakrawa fakt, że imię to nadała mu w 1995 roku Rada Warszawy pod "dowództwem" Marcina Święcickiego (byłego członka i sekretarza KC PZPR), którą tworzyła koalicja SLD-Unia Wolności, czyli wg. Twoich kryteriów 100% "lewaki".


Wszystko się zmienia. W tamtych czasach nawet lewactwo zachowało resztki przyzwoitości.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Re:POLITYKA 2022/01/10 09:09 #451061

W przodującym kraju demokracji ludowej mamy już pierwsze, spektakularne efekty Zielonego Ładu na drodze do neutralności węglowej. W prawie 100 tys. berlińskich mieszkań wyłączono ogrzewanie i ciepłą wodę. Nie jest to żaden problem w epoce globalnego ocieplenia ale władze wolą dmuchać na zimne. Tamtejszy Wujek Dobra Rada z urzędu dzielnicy zasugerował, żeby ubierać się ciepło i otwierać okna jedynie w razie konieczności. I właśnie dlatego Niemcy są bogate, a Polska nie. U nas władze nic by nie doradziły, a obecne pewnie nakazałyby jak najszersze otwieranie okien i zrzucanie ubrań.

www.tagesspiegel.de/berlin/lichtenberg-m...wasser/27959968.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:POLITYKA 2022/01/10 09:50 #451064

Nie - wyłączono - tylko mają awarię, to jednak spora różnica. Nie czytając źródła gotów byłbym pomyśleć, że to działania jakichś pseudo-ekologów, eko-terrorystów, zmowa masonerii albo reptalian - do wyboru.

U nas za to idziemy z prawdziwym "postępem" bo pojawiają się pomysły u jaśnie nam panujących o odgórnym ustalaniu ceny na podstawowe produkty (chlib, mliko, jojka)
video z twittera

I mam z tym związane niejakie "deżawuuu".



Dowcip polega tylko na tym, że kiedyś hen dawno temu rodzajów chleba było 2-3 na krzyż, a dziś jest ze 147, podobnie z resztą jak z mlekiem, masłem i jajcami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:POLITYKA 2022/01/10 10:24 #451066

John 1.5 V napisał: Nie - wyłączono - tylko mają awarię, to jednak spora różnica.


Mają awariE (liczba mnoga, bo dwie), bo wcześniej wyłączono elektrociepłowniom prąd. A wyłączono z powodu wyłączania (elektrowni atomowych - te też, jak się okazało, są nieekologiczne).

U nas za to idziemy z prawdziwym "postępem" bo pojawiają się pomysły u jaśnie nam panujących o odgórnym ustalaniu ceny na podstawowe produkty (chlib, mliko, jojka)


Wiadomość, że gdzieś Murzynów biją z pewnością rozgrzeje przy spadającej poniżej 10 stopni temperaturze w chałupie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:POLITYKA 2022/01/10 11:59 #451067

U nas też do tego dojdzie, wcześniej czy później, z takich czy innych przyczyn.
Na pociechę niech będzie to, że u nas elektrowni atomowych nie wyłączą :evil:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:POLITYKA 2022/01/10 12:43 #451068

John 1.5 V napisał: U nas też do tego dojdzie, wcześniej czy później, z takich czy innych przyczyn.


Bardziej takich niż innych. A konkretnie z powodu zamykania elektrowni węglowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:POLITYKA 2022/01/11 11:27 #451069

Inwencja Wujów (tym razem chodzi o dostawcę gazu w Wielkiej Brytanii) jest niewyczerpana. Piosenka, którą zapamiętałem z przedszkola - my się zimy nie boimy - wraca na listy przebojów. Aby wzrost cen nośników energii nie wpłynął negatywnie na komfort termiczny płatników należy:
1. Odsłaniać okna - wtedy słońce ogrzeje wnętrze.
2. Zostawiać piekarnik otwarty po użyciu, pilnując tylko, żeby jakaś Anielka albo zwierzak nie weszli do środka. Zwłaszcza zwierzak, bo oprócz 1. - 2. powinno się także:
3. Przytulać zwierzęta. Tu jednak dostawca zapomniał dodać, że chodzi o stałocieplne, bo np. żółw czy pyton są bezużyteczne.
Niewłaściwy klucz/sekret konsumenta w konfiguracji

Żeby nie było, że ktoś to sobie wymyślił, poważne źródło:
www.ft.com/content/d9b37011-b32a-4209-b6e8-f23b9c7ffda2
(o powadze źródła świadczy fakt, że za lekturę trzeba zapłacić ale tytuł jest dostatecznie wymowny)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Re:POLITYKA 2022/01/13 21:52 #451073

Chyba powinienem to dać do [trochę humoru], ale śmiać się za bardzo "nima" z czego zatem ... proszszsz ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:POLITYKA 2022/01/14 10:38 #451075

Zima na razie nie daje się we znaki ale nawet gdyby tak było, to nie jesteśmy sami. Nie bez satysfakcji stwierdzam, że nasze ministerstwo zdrowia nie tylko czerpie z najlepszych wzorców brytyjskich i niemieckich ale wzbogaca je własną wiedzą:
pacjent.gov.pl/aktualnosc/uwaga-na-zime
Jako empiryk i sceptyk początkowo podchodziłem nieufnie do tych pomysłów ale, ryzyk fizyk, sprawdziłem wszystko organoleptycznie. Co mnie nie zabije, to wzmocni. Zamieniłem sandały na grube buty z takąż skarpetą, założyłem rękawiczki i czapkę. I możecie mnie nazwać pisowskim trollem ale to naprawdę działa! Teraz nawet brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku w ramach Nowego Wału Ładu przyjmuję ze zrozumieniem. Na zdrowiu nie można oszczędzać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

POLITYKA 2022/01/17 07:24 #451084

a czego się spodziewałeś "możecie mnie nazwać pisowskim trollem"....dla przykładu mój kolega zarabia nie najgorzej i na nowym ładzie będzie co miesiąc 4,5 kzł netto do tyłu....ot taki noworoczny bonusik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

POLITYKA 2022/01/17 10:30 #451085

TV napisał: a czego się spodziewałeś


Ale po czym?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator