HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/02/05 07:29 #451141

Breitling to zegarki klasy mocno średniej, wiem, wydaje się, ze cena mówi co innego, ale nawet przechajpowany Rolex jest tylko średniej klasy.

Po różnych doświadczenjiach, z zegarkami mechanicznymi, napiszę tak, w d.. tyłku ma te wszystkie "zegarki z duszą", dokładnośc mniejsz niż te na baterię, mechanizmy delikane, grilowałm, machałem ręką i potem zegarek do serwisu, bo niby tak nie wolno.
Jeśli znowu by mi odjeb.... i znowu chciałbym sobie kupić zegarek na dłuuugie raty to tylko jakaś luksusowa bateryjka.
Albo seiko spring drive, naszczęście poza diverami ich wzornictwo kompletnie do mnie nie przemawia.

Mechaniki kapryśne, mało dokładne, jak nie trzymasz w rotomacie toto staje, a potem ustawiaj te wszystie daty i co tam jeszcze jest

Zegarki japońskie do niedawna miały najlepszy stounek jakości do ceny, net pełen jest zdjęc makro porównujkących dokładność, kunszt wykonania, rozwiązania techniczne ze szwajcarami... a potem im też odwaliło z cenami. "Zwykłe" seiko zaczyna się cenić.

Mechanizmy to osobny teemat, w dużej ilość zegarków jest to samo, kupowane w tysiacach sztuk od ETA czy inna ronda , tylko sobie wachnik swój założą, a często i nawet nie to.

Kwarc, z dobrą wodoszczelnością, olać zalecane serwisy, przy wymianie bateri wymienić uszczelki i sprawdzić szelność i tyle. MOżna go zostawić na półce, i po pół roku dalej będzie gotowy do noszenia, czasem tylko dadę trzeba mu poprawić, jak z centrala się nie łączy.

Casio oceanus - klasa sama w sobie, z japoni się kupuje.
G shock MR - G - jest taki "jubiler" do którego nie wchodzę, za mocno swędziało na MRGB1000D-1A.
Citizen (Attesa, The citizen, signature)
Seiko, oni coś mocno maja nie tak z tym wzornictwem w moim odczuciu, ale coś można znaleźć.

Choć pilkot dla mnie to tylko Zenith Pilot type 20, ale na szczęście nie robią kwarców...

A i tak najczęściej noszę Galaxy od samsunga

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/02/05 18:01 #451144

Zgadzam sie, ze Breitling to zaden high end, nic juz nie chcialem pisac z szcunku do John 1.5 V-bo wiedze o audio ma ogromna i wklad w to forum rowniez.Jest cos takiego jak piramida zegarkow i wspomnianemu Rolex’owi rowniez daleko do szczytu.Co do delikatnosci mechanizmu mozesz napisac jaki to zegarek ulegl uszkodzeniu podczas machania rekami, bo to az dziwne.Ja swoim przywalilem dziesiatki razy w rame drzwi i nie mam zadnych problemow a zegarek mam od 2016 roku.
W pelni natomiast sie zgodze, ze mechaniki maja swoje wady, jak brak dokladnosci, fakt, ze nieuzywane staja, choc smart watch’e tu sa jeszcze gorsze, bo mechanika wystarczy ustawic i zalozyc-nawet nie trzeba nakrecac (choc powinno sie to zrobic) i odrazu dzialal-noszony oczywiscie.Smart wymaga ladowania, czyli ilus tam minut nim jest gotowy do ponownego uzycia.Ale powiem szczerze, ze na poczatku strasznie mnie to wkurzalo, ze trzeba go caly czas-choc godzine dziennie-nosic.Ja wybralem Super Avenger 2 tylko i wylacznie przez jego wyglad i jakosc wykonania, a nie dlatego, ze mechanik.Szukalem zegarka duzego i masywnego, ale jednoczesnie nie prezentujacego sie tandetnie i tanio.Lata temu u malego jubilera byl na wystawie Timex z niebieska tarcza i stalowa branzoleta tak jak w moim Breitlingu, ja mialem 16 lat, bylo to w latach 90 gdzie ludzie zarabiali wiadomo ile, a on kosztowal 300zl.To bylo dla mnie strasznie duzo(mimo iz sam jeszcze nie pracowalem), ale zawsze przechodzac obok podziwialem stalowego Timexa z niebieska tarcza na tej wystawie.Zegarki na jakims poziomie wg mnie nalezy traktowac troche jak ozdobe.Kobiety maja roznego rodzaju bizuterie, a faceci zegarki i buty-bo wszelkiej masci lancuchy i sygnety to nie moja bajka.Choc przyznam, ze zamiast mechanika wolalbym ten sam zegarek w wersji kwarc, ale oczywiscie jest to niedostepne i rozumiem dlaczego to robia.
Najwieksza porazka natomiast jest wg mnie smart watch i do nich w ich obecnej formie nigdy sie nie przekonam.Ma to zastapic cos co albo mam w kieszeni, albo gdzies w promieniu max kilkunastu metrow, a najczesciej trzech, takze po co.Nie mowiac o tym, ze wiekszosc wyglada tandetnie i mowie to jako wieloletni fan kupujacy od lat rozne produkty znienawidzonego przez wielu Apple.Wolalbym nosic najtansze Casio niz ten ich smieszny zegareczek.Ale jak ze wszystkim rzecz gustu.Niech kazdy nosi to co lubi.Ostatecznie przedmioty i tak sie nam nudza i moze poza chwilowa radoscia, to jednak dlugotrwalego szczescia nam nie daja.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/02/05 20:21 #451145

Miło mi, że wątek ruszył.
Co do wyborów to również jestem za kwarcem bo to jednak zdecydowanie większa wygoda, mniejsza kapryśność mechanizmu (również niższa cena) no i dokładność, a jakoś mnie wkurza, że zegarek ustawiony co do sekundy za dwa dni już sie rozjeżdzą. Ja rozumiem, że "analog" tak ma i ceni się go bardziej za mechaniczny kunszt (turbillony, zwłaszcza te trzyosiowe, to majstersztyk mechaniki), ale puki co nie jestem na tym etapie i lubię jak zegarek mimo urody i mechanicznego kunsztu jest przede wszystkim praktyczny i działa od razu, jak ... CD.

Dzisiaj widziałem na żywo kilkanaście Zeppelinów i to jest już pewniak, że jednego wezmę, choć gdzieś tam jeszcze czai się ochota na Błonie Super 1 i Gerlacha PZL37, ale to może potem, jako dodatkowa opcja dla zaspokojenia snobistycznej fanaberi pod tytułem - chce "polski" zegarek.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/02/06 10:57 #451147

Omega constellation, jakaś taka starsza, od ex-teścia – “wypożyczona” (zwróciłem po rozwodzie).
Zegark kompletnie nie moja bajka, ja go nosiłem tylko po to by pownerwiać bardzo szwajcarskeigo kumpla, który w kóło marudził mi, że gshock itp… to zegarki dla dzieci a prawdziwy facet powinien mieć szwajcara, no to miałem przez jakiś czas, a on ze swoim tissotem rzucał mi tylko zazdrosne spojrzenia na nadgarstek, cóż niektórzy tak mają , poza tym całkiem rozsądny facet, ale przewrażliwiony na punkcie marek, nawet “zwykłych” skarpet nie założy.

Zegarki mechaniczne prawie znikneły z rynku, ale się odrodziły, dzisiaj to towary luksusowe i dzieła sztuki (niektóre) i jako takie nie podlegają normalnej wycenie. nawet te “tańsze”. W środku mechanizm do kupienia poniżej 100 funtów, a cena zegarka koło 2000 funtów albo i więcej, ach te drogie koperty, bransolety …i biuro trzeba utrzymać, i sportowca opłacić, żeby założył po meczu….

Przerost formy nad treścia, czasem kilkaset godzin ręcznie składają mechanizm, a potem się okazuje że casio za 50 funtów i tak robi to lepiej (dokładniej, trwalej) ale kto bogatemu zabroni. Podobno jak się wejdzie między wrony… to oni sobie kupują te zegarki i noszą, biżuteria potwierdzająca status, noi i też całkiem fajne niektóre są.


Dla faceta podobno to tylko zegarek I obrączka, obrączka mi już nie przysługuje, na wyjścia mam samuraja, bo lubię kształt koperty, szkoda, ze nie jest solarny czy coś, a ten smart to głównie jako fitness tracker robi i odtwarzacz muzyki, i pilot, i timer ma a to mi się przydaje, używam.

od poewnego czasu wszyscy podnoszą ceny, nawet japończycy, szkoda.

Polski zegarek, hm, polski projekt kopery, tarczy, wskazówek, mechanizmów racdzej nie projektują, moze tylko wachnik i zdobienia.

Ale jakbym wygrał w totka, to bym kupił, mechaniczny, nakręcany, z przeszkolnym deklem, oglądałbym sobie jak mechaniz pracuje, bo to fajne, mimio że takie niepraktyczne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/02/07 19:03 #451153

Ciekawe i rozsądne spojrzenie na kolekcjonowanie i inwestowanie w zegarki, a także spór machanika versus kwarc.
danhenrywatches.com/blogs/journal/automatic-vs-quartz

Przy okazj znalazłem coś co mi się podoba,
danhenrywatches.com/products/1939-military-chronograph
Wysyłka z terenu EU, więc jest w 3 dni i wliczono wszelki podatki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/02/09 19:38 #451160

tak, sprzedawca, wytwórca powinien móc uzasadnić dlaczego jego jest prawdopodobnie najlepsze i ten dobrze to robi,

większośc mechanizmów kwarcowych się wyrzuca i zakłąda nowe no chyba, że te magiczne citizeny czy grand seiko z kompensacją temperatury, potrafią bez komunikacji z centralą czy satelitą utrzymać dokładność na poziomie 1 sekundy rok.
Ale jest pare kwarcowych "szwajcarów" które też są dokłądne.
Bo płacenia za serwis mechaników to kolejny sposób na ściąganie haraczu z posiadaczy.

O Swiss made można by książkę napisać jak naginać zasady przyznawania tego magicznego logo by upychać chińszczyznę ;)

ładny ten zagarek, ale 41 mm to dość mały jest, jaki masz nadgarstek?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/02/10 13:27 #451164

W obwodzie 17cm, więc zegarki "40-tki" są idealne. Nie przepadam za wielkimi cebulami które zalały rynek. W sumie teraz mam nawet mniej, bo mój zmęczony już trochę Lorus z mech. 7T62-X061, ma kopertę 38mm i 42mm między mocowaniami bransolety. Działa bez zarzutu już ponad 15 lat, ale kopertę "spróchniały ząb czasu dotknął swym palcem" - czyt. troszkę się zrysowała i szkiełko musiałem wymienić.

Ten Zeppelin mi się upatrzył. Jest nie za wielki, ma "bajery", styl retro i jest na pasku.
www.pointtec.de/zeppelin/en/76803/100-ja...d.-1/all-watches/men

Kusi mnie też ten Junkers tylko tu jest z nieco ciemniejszym paskiem, a widziałem wersję w "musztardowym" kolorze.
shop.junkers.de/junkers-dessau-9190101-chronograph.html

Albo ten
shop.junkers.de/junkers-cockpit-9140112-42mm.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/02/10 19:33 #451166

nie wiem, taka stylistyka to nie dla mnie, ale jak już sie zdecydujesz to pokaż zdjęcia

ja chcę g shocka, MRG, ale nie kupię bo IMO za drogo

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/04/04 15:55 #451299

Tymczasem stanęło na rodzaju którego pierwotnie w ogóle nie brałem pod uwagę, na "nurku".
Orient Mako III



Nie brałem bo nie jestem związany ani czynnie ani nawet sentymentalnie z nurkowaniem, czy choćby z żeglarstwem i innym "łódkowaniem", anie nawet z plażowaniem, zwłaszcza parawanowym ;)
Orient przykuł moją uwagę trzema cechami - pierwsza - Orient sam produkuje mechanizmy, a co więcej, robi je tylko dla siebie. Druga to czysty schludny wygląd, co w przypadku tzw. "diverów" wcale nie jest takie częste i w końcu cena (630zł), która jest wyjątkowo okazyjna zważywszy na to, że w większości sklepów trzeba wydać od około 900 do nawet 1250 zł. Tymczasem za znacznie niższą cenę mamy dobry werk schowany pod szafirem, wodoszczelność na poziomie 20 bar, zakręcaną koronkę, świetną lumę i bezel pracujący z bardzo przyjemnym i pewnym oporem.

Oczywiście nadal nęci mnie Glicyne Airman 42 Purist, Hamilton X-Wind, a nawet Jeden Zenith za ciężki worek monet, ale to na szczęście mocno odległa półka cenowa, więc za jakiś czas w ramach uzupełnienia wakatu na pozycji "garniturowca", pojawi się Zeppelin 8442-3. Potem może jeszcze jakieś rozsądnie wycenione i z bardziej sportowo-codziennym charakterem Casio z serii Radio-Controlled i może Citizen z Eco-Drive-em ..

Na moje szczęście bardzo mało zegarków mi się podoba, a to zawęża mi wybór nawet skuteczniej niż wątłe finanse.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/04/04 20:16 #451303

piękny "desk diver", teraz tylko wsadzić go na jakiś fajny pasek, może NATO a może skóra, a może guma ci pasuje, a może kilka pasków i nimi żąglować. Kawał porządnego zegarka, niech się nosi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/04/04 22:37 #451304

John 1.5 V napisał: Tymczasem stanęło na rodzaju którego pierwotnie w ogóle nie brałem pod uwagę, na "nurku".
Orient Mako III


Nieźle się prezentuje. A czy mógłbyś napisać coś więcej o nim? W szczególności:
1. Czy ma głośny mechanizm?
2. Czy widać godzinę po ciemku (ewentualnie po naduszeniu jakiegoś przycisku)?
3. Czy da się łatwo wymienić pasek?

Kilka lat temu wymieniłem wysłużonego Kazia na Timexa i dwie rzeczy mnie irytują: głośny mechanizm i mała dokładność (późni się o kilka sekund na miesiąc, tańszy Kazio był dużo dokładniejszy). Wolałbym Szwajcara (taka przypadłość) ale Japonia nie budzi we mnie wielkich oporów. Timex z wyglądu podoba mi się bardziej z uwagi na prostotę ale ten Orient też nie jest przesadnie bajerancki. Zresztą w moim wieku gdybym miał wyrywać na zegarek, to już tylko Patek mógłby zadziałać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/04/05 09:26 #451305

Ad1. Słychać go dopiero jak się przyłoży ucho, a i to dosyć cicho.
Ad2. Podświetlenia typu "indiglo" jak w Timexach czy podświetlenia diodą nie ma, jest natomiast tzw. luma naniesiona na indeksy i wskazówki. Bardzo ładnie prezentuje się w ciemności.
Ad3. Pasek ma 22mm czyli standard, choć nie wg Orienta bo ten lubił robić koperty z rozstawem na 21mm, czego nie robił prawie nikt inny. Teraz jest już uniwersalne 22mm. Natomiast co do łatwości wymiany, uszy koperty nie są przewiercone na wylot, a same teleskopy nie mają wystających uchwytów dzięki którym można wyjąć teleskop bez narzędzi. Tu niestety trzeba użyć np. małego płaskiego śrubokręta.

Co do dokładności to kilka sekund na miesiąc to jest ultra precyzja. Odchyłki dobowe to przeciętnie kilka-kilkanaście sekund.
Timex niestety nie jest synonimem jakości i podobnie jak Swatch jest raczej w kategorii - lepszej klasy zabawki. Casio ma w ofercie znacznie lepsze (pod każdym względem) propozycje. A podświetlenie typu Timexowego Indiglo ma już dzisiaj nawet chiński Xionix.

W ramach eleganckiej prostoty i w miarę racjonalnych cen warto się przyjrzeć ofercie niemieckiej grupy Pointtec oraz w ogóle niemieckim firmom jak Sinn czy Nomos, choć tu ceny wychodzą z poziomu setek zł i przechodzą w tysiące. Zawsze też pozostają klasyczne: Atlantic i Adriatica, aczkolwiek ta ich szwajcarskość jest bardzo umowna, z resztą jak wielu innych "szwajcarskich" marek. Z Japonii do wyboru oczywiście Orient, Seiko (kilka świetnych serii), ale i Citizen też ma się czym pochwalić w temacie zarówno innowacyjności jak i zegarmistrzowskiego dziedzictwa. Warto też zaznaczyć, że podobnie jak Seiko jest to firma samowystarczalna.
Mnie z szwajcarskich ostatnio urzekł Hamilton, mocno niedoceniona firma.

W ramach rozpoznania co jest wartościowego na rynku polecam kanał Long Island Watch oraz bardziej rozrywkowy i mniej techniczny, ale świetny The Urban Gentry

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/04/05 11:37 #451306

zegarki mechaniczne i dokładność?
fabrykazegarkow.pl/blog/chronometr-dokla...-w-kazdych-warunkach


przy pierwszej wymianie paska można założyć inne teleskopy, czy stosować paski z teleskopami do szybkiej wymiany.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/04/05 12:49 #451307

W codziennym normalnym życiu okazuje się, że idealne wskazanie zegarka co do sekundy w ogóle nie jest potrzebne. W którymś z filmów chłopaki ze wspomnianych przeze mnie kanałów wyliczyli konkretne profesje w których się to przydaje i w sumie niewiele ich było i raczej były to specyficzne i nie tak często spotykane profesje. Okazuje się zatem, że tak często wymagana przez rozmaitych zegarkomaniaków funkcja stop-sekundy jest tylko ciekawym dodatkiem, ciekawym bardziej z mechanicznego punktu widzenia niż niezbędną funkcją. Jako przeciwwagę stworzono zegarki jedno-wskazówkowe, również z 24-ro godzinnymi tarczami. Oferuje takie Botta, Zeppelin, Svalbard, a nawet nasza rodzima Vratislavia Conceptum.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:Re:Zegarki jaki kupić co i jak :) 2022/04/05 12:57 #451308

Dzięki Dżonie. W zasadzie to nie planowałem wymiany tego Timexa ale jak się zobaczy coś ładnego, to zaraz przychodzi ochota żeby to coś mieć. Przy okazji przypomniałeś mi, że jest taka firma jak Atlantic. W czasach mojego dzieciństwa to był, obok Doxy, co najmniej Mercedes wśród zegarków, o japońskich opinia była mniej więcej taka samo jak dziś o chińskich.

Wdehe, tamten Kazio (kupiony ponad 20 lat temu za niecałą stówkę) był naprawdę dokładny. Tyle że miał za małą tarczę (28 mm). Zresztą rozmiar 40+ to z kolei za dużo jak na mój gust i brak mniejszych zegarków trafiających w mój upodobania chyba najbardziej odstręcza mnie od kupienia czegoś nowego. Choć czas jest dobry, bo pieniądz zaczyna być "tańszy już od śmieci", jak śpiewał poeta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator