HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Co nowego na półce 2014/03/30 15:28 #415723

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

Cez@ry napisał: (...) zasługuje na osobny wątek, który zatytułowałbym: JOHN ZORN - GENIUSZ czy SZARLATAN
Pzdr

Mimo że znam wycinek niewielki z tego co wydał, stanowczo jestem za połączeniem - Genialny Szarlatan!
Ciekawe czy jest ktoś, kto słuchał wszystkich sygnowanych jego nazwiskiem (jest przecież wiele takich, na których w ogóle nie gra) płyt? Ktoś to ogarnia?
Jakiś czas temu nałogowo słuchałem (i zaraziłem parę osób [część emboy] ) działki "easy listening" - czyli Dreamersów (Ribot, Wollesen, Dunn, Baptista, Modeski, Baron),
he he "easy", dopóki z za węgła nie wyskoczy Mike Patton :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Co nowego na półce 2014/03/31 20:18 #415731

Żelazny skład Dreamersów jest wyśmienity jak i sama muzyka.

Z serii ''easy'' polecam:

John Zorn - O'o (2009)
John Zorn - Stolas Book Of Angels Vol 12 (2009)
John Zorn – The Dreamers (2008) / The Satyr’s Play/Visions Of Dionysus (2011)
John Zorn – The Gift (2001)
John Zorn/Banquet Of The Spirits – Caym The Book Of Angels vol.17 (2011)
John Zorn/Baron/Dunn/Medeski - Nova Express (2011)
John Zorn/Carol Emanuel/Bill Frisell/Kenny Wollesen – The Mysteries
John Zorn/Cyro Baptista/Blumenkranz – Protocols Of Zion (2005) / Baron/Dunn/Medeski/Wollesen - Dreamachines (2013)
John Zorn/Emanuel/Frisell/Wollesen – The Gnostic Preludes (2012)
John Zorn/Rob Burger/Trevor Dunn/Kenny Wollesen – Filmworks Vol.24 The Nobel Prize Winner (2010)
John Zorn/The Dreamers – Ipos: The Book Of Angels Vol.14 (2010)
John Zorn/Wayne Horvitz/Elliot Sharp/Bobby Previte – Downtown Lullaby (1998)
John Zorn/Xaphan – Secret Chiefs 3 Book Of Angels Vol.9 (2008)
Bill Laswell/The Golden Palominos – Fier/Lindsay/Frith/Zorn (1983)
John Zorn: I.A.O. – Sex Magick (2007)

Wyodrębniłem te pozycje z mojego spisu, ze względu na łatwiejsze oblicze artysty. Nie znaczy wcale, że drugoplanowe i mniej ważne - wręcz przeciwnie to swoisty fenomen przekazu radości, wciągającej melodii, piękna, oryginalnej formy, mistrzostwa łączenia stylów i mieszania różnych konwencji itd. Myślę, że na początek przygody z wielkim talentem Zorna, należałoby przyswajać go od tej strony. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Exposure (mod.) & Musical Fidelity & Gustard (mod.) & Singxer (mod.) & HQ Player (Signalyst) & Denon (avr) & Avance Dana & Wharfedale & MF608 (mod.) & Sennheiser & Nemesis Audio Project & Albedo & Sonus Oliva & Audioquest & Cordial & WireWorld & iFi & Tomanek (Tap) &...

Co nowego na półce 2014/03/31 22:41 #415732

Byle nie zaczynać poznawania od Masady bo efekt będzie zgoła odmienny :evil:

A tymczasem u mnie na półce Tykocin wyniuchany za ... heh ... 19,90 zł. Nie lubię MM z tą ich "polityką cenową" ale kurna "rodzynki" tam mają pierwszorzędne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co nowego na półce 2014/03/31 23:58 #415734

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"(...) zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść, par excellence, jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej."

Co nowego na półce 2014/04/01 12:53 #415735

Tak, ale jeszcze tydzień, dwa temu było dostępne tylko to drugie z importu, a jak się dowiedziałem na miejscu w sklepie i tak praktycznie byłoby nieosiągalne, pomijając już ciężką cenę.

www.musiccorner.pl/advanced_search_resul...c_subcat=1&x=31&y=16

No trudno, dałem zarobić Niemcom.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co nowego na półce 2014/04/01 17:55 #415736

John 1.5 V napisał: Byle nie zaczynać poznawania od Masady bo efekt będzie zgoła odmienny ...


Zależy której Masady. Masada Quartet to istotnie coś na kształt free jazzu, taki koszerny Ornette. Czyli ramota, która ciagle gryzie. Ale już Masada String Trio oferuje całkiem przyjemny smooth. Bar Kokhba podobnie i bardziej na bogato (tamto trio razy dwa), a ten Kołodziej

en.wikipedia.org/wiki/The_Circle_Maker

daje jedno i drugie. A z Zornem jest tak, że fascynacja jego muzyką może szybko minąć, tak jak było w moim przypadku (nie bez wpływu jego chamskiego zachowania na wszystkich bez wyjątku koncertach na jakich byłem). Szybko czyli po kilku latach. Mam kilka jego płyt ale wracam do nich rzadko, nawet dzisiaj wspomnienia nie skłoniły mnie do sięgnięcia po nie (od wczorj tylko Debussy).

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co nowego na półce 2014/04/01 22:06 #415743

Dokładnie jest tak jak Adam napisał, w kanonach ''Masad'' istnieje ogromna ilość stylistycznej różnorodności gdzie łączy tradycję, kulturę i nowoczesność. Co by nie mówić jest to człowiek kameleon, który potrafi napisać wszystko: od hardcore do klasyki. Dla mnie geniusz Zorna wyraża się w potencjale kompozytorskim, kreatywności, inspiracji, pasji, entuzjaźmie, łatwości tworzenia.
W skrócie ''maszynka do robienia muzyki''.
A to, że na scenie jest kontrowersyjny, zachowuje się skandalicznie, nie lubi fotografików, no cóż nikt nie jest idealny, ja słuchając muzyki w domu tego nie słyszę i nie widzę... B)
Pzdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Exposure (mod.) & Musical Fidelity & Gustard (mod.) & Singxer (mod.) & HQ Player (Signalyst) & Denon (avr) & Avance Dana & Wharfedale & MF608 (mod.) & Sennheiser & Nemesis Audio Project & Albedo & Sonus Oliva & Audioquest & Cordial & WireWorld & iFi & Tomanek (Tap) &...

Co nowego na półce 2014/04/01 22:27 #415744

A tak, "kołodziej" - fajna sprawa, taka nawet wysmakowana w swoich aranżacjach, taka za ucho chwytająca, taka z motywami które "chodzą" potem po głowie cały dzień no i "wogle".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co nowego na półce 2014/04/01 22:39 #415745

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Exposure (mod.) & Musical Fidelity & Gustard (mod.) & Singxer (mod.) & HQ Player (Signalyst) & Denon (avr) & Avance Dana & Wharfedale & MF608 (mod.) & Sennheiser & Nemesis Audio Project & Albedo & Sonus Oliva & Audioquest & Cordial & WireWorld & iFi & Tomanek (Tap) &...

Co nowego na półce 2014/04/20 20:27 #415916

Wracając jeszcze do Zorna, to zamiast nowej płyty do omówienia mam cytat z wywiadu z Włodkiem Pawlikiem (do przeczytania w lutowym JazzPress):

"... Mówisz o tysiącach niesamowicie sprawnych instrumentalistów – OK. W takim razie dlaczego ciągle słucha się Komedę, który był takim pianistą jakim był? Tam jest coś w środku, coś
wciągającego, narkotycznego...

Mam wrażenie, że czasy, w których żyjemy, mają jakąś skazę, ludzie wstydzą się wyrażania swoich uczuć, emocji... A to są tak naprawdę jedyne prawdziwe źródła muzyki... Nawet free jazz w takiej postaci jak teraz, to nie jest ten sam rodzaj ryzyka, które podejmowali free jazzowi muzycy
w latach 60., 70. Myślę, że John Zorn jest bardziej medialną pacynką, gdy porównam jego muzykę do Anthony Braxtona, Alberta Aylera czy późnego Coltrane’a. Niby to free, ale jakoś dziwnie komercyjne, łatwe w odbiorze i do bólu przewidywalne... (śmiech…)."


Pozdrawiam świątecznie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co nowego na półce 2014/05/19 21:46 #416452

Jest już nowy Molvaer - Switch. Dużo elektroniki, dużo trąbki i sporo gitary...to tak w skrócie :)
Pzdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Exposure (mod.) & Musical Fidelity & Gustard (mod.) & Singxer (mod.) & HQ Player (Signalyst) & Denon (avr) & Avance Dana & Wharfedale & MF608 (mod.) & Sennheiser & Nemesis Audio Project & Albedo & Sonus Oliva & Audioquest & Cordial & WireWorld & iFi & Tomanek (Tap) &...

Co nowego na półce 2014/05/27 20:53 #416578

Wyczaiłem w centralnym Empiku w Warszawie różne płyty z japońskimi bukwami i dwie z nich są teraz ze mną. W odtwarzaczu (marniutkim, z niezłym wzmacniaczem i kalumniami, że o kablach nie wspomnę) obraca się właśnie "Charles Lloyd in the Soviet Union" z 1967 r.

en.wikipedia.org/wiki/Charles_Lloyd_in_the_Soviet_Union

Jak wspominają starzy górale, jego występ na Jazz Jamboree był w tamtym roku największą sensacją, której znaczenie przebił dopiero pamiętny JJ'71 (Duke, Ornette, Dizzy, Thelonious)

W kwartecie Lloyda występowali wtedy młodzi i piękni Keith Jarrett oraz Jack de Johnette, a bas wymiennie obsługiwali Ron McClure (to on jest na płycie) i Cecil McBee. Płyta została nagrana podczas festiwalu jazzowego w Tallinie, niecałe pół roku przed wspomnianym Jamboree. Zespół kojarzono z free jazzem co potwierdza się tylko częściowo. Muzyka jest czasami elegancka i wysmakowana, a fryty to raczej ornament niż reguła. Niestety akustycy chyba byli sowieccy i nagranie perkusji tak aby nie wybijała się na pierwszy plan było dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Jeszcze gorzej jednak spisali się ich polscy koledzy nagrywając w kilka lat później Elvina Jonesa (z własnym kwartetem) i Billy'ego Harta (z kwartetem Stana Getza). Widocznie w strefie rubla nie dawało się wtedy dobrze nagrać perkusji i już. Nawet japońskie wydanie nie pomogło, choć poza tą nieszczęsną perkusją i słabo słyszalnym basem jest całkiem przyjemnie pod tym względem.
Jeżeli pominąć akustykę to płyta jest warta większych pieniędzy niż 24,99 PLN, choć Smykus pewnie uzna tę cenę za zdzierstwo B) Nie tylko jako rzadki dokument (nie dość, że mało nagrywany a świetny zespół, to jeszcze z egzotycznego wówczas festiwalu) ale przede wszystkim ze względów czysto hedonistycznych. Jeszcze mała próbka:



Edytka:: Oшибка - to ten sam utwór z innej płyty.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Co nowego na półce 2014/05/27 21:05 #416580

Ździerstwo, dlaczego? :) Piękna cena. Ja bym te swoje "arcydzieła" chciał kupować po 24,99. Adamie, najszczersza zazdrość przeze mnie przemawia :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"(...) zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść, par excellence, jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej."

Co nowego na półce 2014/05/27 21:07 #416581

smykus_starszy napisał: Ździerstwo, dlaczego? :) Piękna cena.


A, to zwracam honor. Myślałem, że dla Ciebie każda cena powyżej 19,99 to zdzierstwo.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co nowego na półce 2014/05/27 21:12 #416584

Adam Szulc napisał: ... nie dość, że mało nagrywany a świetny zespół...


Zdania o świetności nie zmieniłem ale z tym małonagrywaniem to mocna przesada, co za wstydem prostuję po wycieczce do Wiki. Dlaczego zatem te płyty jakoś mnie omijały?

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator