HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Co nowego na półce 2008/07/31 22:03 #255475

Był sobie taki wątek i jakoś uwiądł. Przypomnę, że chodzi w nim nie tylko o wymienienie nowych nabytków ale również o refleksje na ich temat.

W międzyczasie przybyło mi sporo nagrań, na co niemały wpływ miały prowadzone przez USA wojny i będący ich efektem kurs dolara. A do wznowienia wątku skłoniła mnie płyta, do której mam wyjątkowy sentyment:

www.amazon.com/Atlantis-McCoy-Ty ... B000000XWK

McCoy Tyner i zapomniana "Atlantis" z 1974 r. Moim, i nie tylko moim, zdaniem jedna z najlepszych płyt w jego dorobku. Co ciekawe, nagrana z młodymi muzykami, o których jakoś potem słuch zaginął. Byli to Azar Lawrence (saksofony), Joony Booth (bas), Wilby Fletcher (perkusja), Guilherme Franco (przeszkadzajki). Zupełnie na to nie zasłużyli, zwłaszcza Lawrence i Fletcher grali wspaniale.

Tyner w kilka miesięcy potem wystąpił z tymi samymi muzykami na Jamboree, co upamietniły Polskie Nagrania poświęcając mu pół płyty-kroniki (na drugiej stronie był Stan Getz a oba nagrania były fatalne technicznie, choć w tamtych czasach zdarzały się jeszcze gorsze). Nie był to niestety utwór tytułowy z "Atlantydy" tylko bardzo podobny w konstrukcji Walk Spirit, Talk Spirit Widziałem ten występ w telewizji i m. in. dzięki niemu zacząłem słuchać jazzu a Tyner stał sie moim ulubionym pianistą na następnych kilka lat (okazało się potem, że również Joachima Berendta). Gdyby ktoś miał wątpliwości dlaczego, to tu jest wytłumaczenie lepsze niż najbardziej kwieciste opisy:

... re=related

Można więc sobie wyrobić zdanie czego można posłuchać na "Atlantydzie" bedącej zapisem dwupłytowego albumu sprzed ponad 30 lat. Który oczywiście nagrałem z radia na stilonowską taśmę zainstalowaną w ZK147. Czyli bez możliwości odsłuchania dzisiaj (chociaż usterka "Damy Pik" jest bardzo drobna ale jak się nie chce to się nie chce).

Ponieważ te nagrania na youtube odkryłem dopiero pisząc ten tekst, zaczynam mieć wątpliwości czy nie są jeszcze ciekawsze od idealizowanej "Atlantydy". A właściwie miałbym te wątpliwości gdyby nie temat utworu tytułowego. Piękny, uwodzicielski i banalnie prosty. A właściwie dwa tematy: linia basu i temat właściwy. Można byłoby je śpiewać przy goleniu w przedelektrycznych czasach gdyby nie to, że za bardzo prowokuje do tańca. I pojawia się jako leimotiv przez całe 18 minut. Wielki przebój. Po którym nastepuje wyciszenie w postaci solowego In a sentimental mood lidera. Nie na długo, bo wkrótce powraca energetyczny sposób grania, który niestety po 10 latach jakoś się rozwodnił. Na szczęście jest ta płyta. I, jak sie okazuje tasma w archiwach naszej telewizji.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co nowego na półce 2008/07/31 23:47 #255498

Mnie się ostatnio taki Monk orkiestrowy przydarzył, którego szczerze mówiąc kupiłem głównie z ciekawości. Jakoś sobie nie wyobrażałem połączenia brzmienia big-bandu z monkowym stylem, a tu - niespodzianka. Większość aranżacji napisał sam Monk, co słychać od razu. Nie tylko ze względu na specyficzne współbrzmienia, ale na samo potraktowanie orkiestrowej faktury, która momentami brzmi bardzo "pianistycznie" ("Crepescule with Nellie" brzmi wręcz jak wyciąg fortepianowy rozpisany na big-band). Trochę przypomina to zabawy Gila Evansa z muzyką Hendrixa, tyle że tam grała sama orkiestra, a tu obecny jest Mistrz.
Sercem pozostaję oczywiście przy "klasycznym" Monku, ale miło że czasem można trafić i na taki (udany!) eksperyment.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przyjemności uszu mocno mnie oplątały i ujarzmiły.
św. Augustyn

Co nowego na półce 2008/08/01 08:03 #255512

Ostatnio dodane do kolekcji,

Kari Bremnes:Over en by
Kari Bremnes:Svarta Bjorn
kari Bremnes:Reise


Nośnik -vinyl

Płyty te to w zasadzie Kari Bremnes jaką znamy od zawsze.Nostaligiczna ,nastrojowa muzyka.Doskonała realizacja!Wyjątkiem od sztampy(czyli nastrojowości i nostalgii) wydaje się być płyta Rise.Jest to zapis trasy koncertowej,którą artystka odbyła po Norwegii i Niemczech.Jest to przekrój twórczości ,jak to zazwyczaj bywa w przypadku płyt koncertowych,dla mnie jednak zabrakło tu magii,która jest znakiem rozpoznawczym Bremnes na płytach studyjnych.Zbyt wiele tu rockowego zadęcia a zbyt mało nastroju charakteryzującego jej twórczość.

Z zakupów jestem bardzo zadowolony,bonusem nie do przecenienia jest doskonał realizacja wszystkich albumów-polecam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gramofon:SME,Ramię:SME,Wkładki:Benz,Dynavector,Pre RCM Sensor Prelude IC,Amp RCM Bonasus,Kolumny B&W Matrix,Nitty Gritty,Digital:niestety jest.

Co nowego na półce 2008/08/01 11:46 #255545

w tym tygodniu z ciekawszych:

Massive Attack "Protection" oraz "Mezzanine" - wersje audiofilskie na rynek japoński - brzmienie bardziej dynamiczne no i te foliowo-papierowe okładki..
ogólnie polecam bo cena jest podobna do wersji europejskiej..

Blue Note Revisited - kompilacja nowych produkcji opartych wyłacznie na samplach z wytwórni Blue Note.. Połączenie klasyków gatunku z świeżą krwią to ciekawa propozycja dla miłośników tego labelu. Za produkcje odpowiadają m.in: Keny Dope , Dj Spinna , 4 Hero , Madlib , J.Dilla ,Dj Cam , Jazzanova czy Dj. Mehdi..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

..

Co nowego na półce 2008/08/01 22:11 #255613

dziś z kolei wpadło:

Lars Danielsson "Libera Me" [SACD] - coś dla miłośników nocnego słuchania - płyta bardzo stonowana , klimatyczna , spokojna.. Już od pierwszego wciśnięcia play w pokoju roztacza się typowy dla Danielssona nastrój.. Tego było mi dziś trzeba..

Tricky "Knowle West Boy" - przytocze tutaj opis tej płyty z jednej ze stron:

Rok 2008 to czas przebudzenia bristolskich legend: w wielkim stylu wróciła formacja Portishead, ładnie zanurkowała Morcheeba z albumem Dive Deep, świetną formą błysnęła też dawna partnerka Tricky'ego - Martina Topley-Bird. Nic dziwnego, że "enfant-terrible" trip hopowej sceny powraca w sposób najdoskonalszy z możliwych: podejmując najciekawsze wątki z ostatnich 15 lat brytyjskiej muzyki opowiada historie współczesne i aktualne. Jednocześnie wraca do korzeni, szukając inspiracji w wielkomiejskim chaosie rodzinnego miasta. W niezwykłym tyglu miesza echa post-punka, reggae, hip hopu i czystego popu. Poruszających historii nie dopowiada do końca. Twórca pamiętnego Maxinquaye, który przed laty wyprowadził Bristol sound z ulicy, bohemiarskej kawiarni, zaciemnionej sypialni, gabinetu psychoanalityka w wymiar zmysłowej metafizyki, barwnej halucynacji, miejskiego voodoo, surrealistycznej poezji - ponownie nagrał krążek, który zaskakuje bogactwem nowych pomysłów oraz liryczną głębią. Pozycja obowiązkowa.


No a dla mnie , po pierwszym przesłuchaniu , jest to najzwyczajniej "za daleki odlot".. Kiedyś będę musiał się jeszcze raz z tą płytą zmierzyć..
Dziś Danielsson jest zdecydowanym numerem jeden..


kolejna:
Dżem "Złoty Paw" z serii "Złota Kolekcja" Pomatonu..
Dość zgrabnie wyselekcjonowane numery legendy rodzimego rocka..
Jakiś taki sentyment mnie dziś naszedł na dżem:) Na dłużej zatrzymałem się przy "Sen o Victorii" czy "Wehikuł czasu"..


tak na dobrą sprawę musiał bym mieć tutaj bloga by wrzucać to co mi wpada:) Za dużo tego jest.. Czasem jedna płyta na dzień czasem pięć..


:shock: taki żywot melomana..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

..

Co nowego na półce 2008/08/06 08:25 #256665

Przytargałem kompletny BOX Doorsów(vinyl)wszystkie studyjne płyty,łącznie ze zdublowanym wydaniem jedynki(wersja mono i to nieszczęsne ustereowienie)Rewelacja,amerykańskie tłoczenie,vinylHQ 180 gram.Dzwięk pełny i soczysty,radość z słuchania ogromna,polecam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gramofon:SME,Ramię:SME,Wkładki:Benz,Dynavector,Pre RCM Sensor Prelude IC,Amp RCM Bonasus,Kolumny B&W Matrix,Nitty Gritty,Digital:niestety jest.

Co nowego na półce 2008/08/06 10:40 #256687

Łałr Bałałr
Gratuluję zakupu!
Mam pytanie - czy możesz napisać, gdzie kupiłeś ten analogowy box The DOORS?
I jeszcze jedno... czy w skład zestawu wchodzą płyty "Other Voices" i "Full Circle"???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co nowego na półce 2008/08/06 11:45 #256697

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Właśnie !!!
KIEDY ???
do k**** nędzy, te dwie płyty wydane zostaną wreszcie na CD ???
szczególnie "Other Voices" , przecież muzycznie rewelacyjna rzecz :idea:

:arrow: w boxie vinylowym chyba powinny być :shock:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Co nowego na półce 2008/08/06 16:41 #256747

bananamour napisał: Łałr Bałałr
Gratuluję zakupu!
Mam pytanie - czy możesz napisać, gdzie kupiłeś ten analogowy box The DOORS?
I jeszcze jedno... czy w skład zestawu wchodzą płyty "Other Voices" i "Full Circle"???


Niestety nie,nie są to wydawnictwa studyjne i dlatego tam się nie znalazły.w Skład wydawnictwa wchodzą:

The Doors
Waiting for the sun
Morrison hotel
Soft parade
LA Woman
The Dorrs-mono mix

Całość kupiłem w Szwajcari w Zurychu w Media Markt

Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gramofon:SME,Ramię:SME,Wkładki:Benz,Dynavector,Pre RCM Sensor Prelude IC,Amp RCM Bonasus,Kolumny B&W Matrix,Nitty Gritty,Digital:niestety jest.

Co nowego na półce 2008/08/06 16:45 #256749

Jest jeszcze oczywiście Strange days.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gramofon:SME,Ramię:SME,Wkładki:Benz,Dynavector,Pre RCM Sensor Prelude IC,Amp RCM Bonasus,Kolumny B&W Matrix,Nitty Gritty,Digital:niestety jest.

Co nowego na półce 2008/08/06 16:46 #256750

Łałr Bałałr napisał:

bananamour napisał: Łałr Bałałr
Gratuluję zakupu!
Mam pytanie - czy możesz napisać, gdzie kupiłeś ten analogowy box The DOORS?
I jeszcze jedno... czy w skład zestawu wchodzą płyty "Other Voices" i "Full Circle"???


Niestety nie,nie są to wydawnictwa studyjne i dlatego tam się nie znalazły.w Skład wydawnictwa wchodzą:

The Doors
Waiting for the sun
Morrison hotel
Soft parade
LA Woman
The Doors-mono mix

Całość kupiłem w Szwajcari w Zurychu w Media Markt

Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gramofon:SME,Ramię:SME,Wkładki:Benz,Dynavector,Pre RCM Sensor Prelude IC,Amp RCM Bonasus,Kolumny B&W Matrix,Nitty Gritty,Digital:niestety jest.

Co nowego na półce 2008/08/06 18:08 #256761

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Łałr Bałałr :arrow:

..."nie są to wydawnictwa studyjne..." :shock: :shock: :shock:


a jakie???

"Other Voices" - NAPEWNO !!! nagrana w studiu
"Full Circle" - na 90 % w/g mnie też

a różnią się od wcześniejszych ... no wiadomo...
ALE nazwa pozostała i zaliczają się do dyskografii

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Co nowego na półce 2008/08/06 18:22 #256763

iro 3 napisał: Łałr Bałałr :arrow:

..."nie są to wydawnictwa studyjne..." :shock: :shock: :shock:


a jakie???

"Other Voices" - NAPEWNO !!! nagrana w studiu
"Full Circle" - na 90 % w/g mnie też

a różnią się od wcześniejszych ... no wiadomo...
ALE nazwa pozostała i zaliczają się do dyskografii


Stary,zrobimy tak:zacytuję napis z nalepki,którą udekorowano to olbrzymie pudło,a potem sobie zweryfikujesz.

Uwaga:

The doors vinyl box
idividually numbered limited edition
Featurning the original stereo mixes of all six studio albums on 180 gram HQ vinyl

Plus a second copy of The doors in its original mono mix

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gramofon:SME,Ramię:SME,Wkładki:Benz,Dynavector,Pre RCM Sensor Prelude IC,Amp RCM Bonasus,Kolumny B&W Matrix,Nitty Gritty,Digital:niestety jest.

Co nowego na półce 2008/08/06 18:29 #256764

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
oki


więc ERRATA do napisu
powinno być
"of all six studio albums featuring Jim Douglas Morrison on vocal" i dalej ble ble o tych 180 g

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Co nowego na półce 2008/08/06 19:01 #256769

iro 3
"Full Circle" jest ze studia - zresztą, tak jak pisałem Tobie na PW, od kilku tygodni mam CD z "Full Circle" i "Other Voices" - b. fajne płyty!
Gdyby Morrison nie dokonał samozniszczenia, to zarówno "Full Circle" jak i "pierwsza" po śmierci Jima "Other Voices" mogły by być JESZCZE LEPSZE!!!
Takie... w stylu "L.A Woman" + elementy "popu" i kontrolowanej, zaawansowanej (jak na The DOORS) aranżacji - "kombinowane"... ehhhh...

Łałr Bałałr
Dziękuję za informację!
W MM powiadasz kupiłeś??? - he, he, he...
Szkoda, że nie skrobnęli tych dodatkowych płyt bez Morrisona (zawiedzionym jest) - to było by dopiero wydawnictwo!!!
Ale nie ma co marudzić... boks, którego słuchasz, to rarytas (dla mnie), a płyta mono "The Doors", to perełka i niezły "magnes" - mam takową na CD??? (słuchać w prawym i lewym "only") - ale wiadomo - to kicha - to nie tooooo...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator