HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Co nowego na półce

Co nowego na półce 2018/04/20 19:56 #443059

• Adam Szulc
  • Adam Szulc Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • Oklaski: 3
  • Otrzymane podziękowania: 70
Nówka, jak to często u mnie bywa, nagrana circa 50 lat temu (jeżeli mowa o jazzie), a właściwie nawet prawie 60. Trębacz Booker Little był następcą Clifforda Browna: grał z Maxem Roachem i zmarł jeszcze młodziej (w wieku 23 lat). Zdążył nagrać też kilka płyt autorskich i wystąpić na genialnych koncertach "At the Five Spot" z Ericem Dolphy. Obydwu panów zaprosił do nagrania swojej ostatniej płyty "Out Front", co dało bardzo ciekawą mieszankę dawnego z nowym. Żeby się nie przemęczyć, skopiuję cały skład, bo każde nazwisko jest warte uwagi:
Booker Little - trumpet
Julian Priester - trombone
Eric Dolphy - alto saxophone, bass clarinet, flute
Don Friedman - piano
Art Davis (tracks 1, 3 & 7), Ron Carter (tracks 2 & 4-6) - bass
Max Roach - drums, timpani, vibraphone
Czynnik tradycyjny (roachowski) jednak przeważył i tylko solówki Dolphy'ego przyjemnie zgrzytają. Odnoszę wrażenie, że utwory nr IV i V zapowiadają rychłą śmierć Bookera, który cierpiał na chorobę zwaną uremią lub mocznicą. Pozostałe to coś w rodzaju hard bopu nadgryzionego przez free.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jerzy Gondol

Co nowego na półce 2018/06/07 13:34 #443305

• John 1.5 V
  • John 1.5 V Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • Oklaski: 55
  • Otrzymane podziękowania: 293
Będzie nie na temat albowiem na mojej półce stanie dziś ... powstań - NAD C-320 - spocznij :evil:
Zakup w sumie nie dla mnie ale chwilę się pobawię. Zawsze to okazja do zabawy w "a jak zagra ten kawałek ?" co skutkuje wyciąganiem/przetarciem kurzu płyt niemal zapomnianych, których nie wyciągamy z różnych przyczyn, a bo się obsłuchały się, a bo stanowią zbyt daleko idącą awangardę dla domowników albo ... trochę wstyd przy nich puścić.

Co nowego na półce 2018/06/10 12:48 #443310

• Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Oklaski: 7
  • Otrzymane podziękowania: 56
słuchałeś już 320 ,? jak zderzenie z legendą , na pierwszy miałem eltaxy 3+ i ampli 7225pe ależ to grało, :cheer: chyba tylko w mojej pamięci ,

Co nowego na półce 2018/06/10 17:58 #443311

• John 1.5 V
  • John 1.5 V Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
Bardzo dobrze, zwłaszcza jak za pincet (dosłownie) złotych. Jedyna "wada" to strasznie szybki przyrost głośności. Nie wiem poco jest reszta skali skoro wystarcza zakres raptem do 10-11 i to jest maks, bo natężenie dźwięku robię się takie, że szkoda głośników. Brzmienie z wykopem, masywne, basu momentami wręcz za dużo i trzeba albo przestawiać kolumny albo samemu iść bliżej środka pokoju, ale barwa i kontrola całkiem całkiem, szczegóły w średnicy i sopranie też, jak ma być dźwięcznie to jest, przynajmniej na moich paczkach. No nie mam zastrzeżeń i aż mi go trochę było żal oddawać, ale jak pisałem, to nie dla mnie. Grunt, że trafił pod znajomą mi strzechę i będzie tam cieszył uszy razem z miszynkami 702, czyli klasyczny zestaw za tysiaka.

Przeleciałem przy tym przez ok.1/10 płytoteki - były dżezy, była techniawa i wyuzdana jej krzyżówki z dżazem. Poszły też kultowe rzeczy, strejsi, depesze, i źdzebko klasyki np. A.Jarzębski - Tamburetta - jakiż to jest świetny kawałek, zwłaszcza do puszczania z rana z gałką na 11 :evil: Pobudka murowana. W "szopenie" też było nieźle (mam kilka rzezy granych przez Blechacza i Anderszewskiego) aczkolwiek przy fortepanie przydałoby się chyba jednak nieco więcej ogłady, ale możliwe, że poprostu przesadziłem z głośnością o co, jak już pisałem, było niezmiernie łatwo.

Zauważyłem też pewien efekt z którego zdawałem sobie sprawę, a i tak mnie n zaskoczył. Otóż mając nowy klocek i "siadając" do słuchania kolejnych płyt w pewien sposób wyczulamy się na wszystko i choć przecież znam swoje nagrania od wielu, wielu lat to i tak złapałem się na tym, że jakiś szczególik to tej pory mi umykał, a na NAD-zie go usłyszałem. Potem jak przepiąłem się na mojego Labka, też go usłyszałem ale z jakichś przyczyn nie zwracałem do tej pory na niego go uwagi. To najczęściej dotyczyło barwy jakiegoś instrumentu w tle, albo w ogóle czegoś "nowego" co było tam od zawsze ale zawsze się maskowało. Polecam zatem słuchać wszystkich "gęstych" aranżacji częściej i może z zastosowaniem "sztuczki", że niby mamy coś nowego w torze audio. Skoro cały aparat słuchowy i interpretacji tego co słyszymy oszukuje nas to może i my możemy trochę "jego" pooszukiwać.

Co nowego na półce 2018/06/10 22:17 #443319

• przemko77
  • przemko77 Avatar
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
  • Otrzymane podziękowania: 10
Odnośnie tych "szczególików" lub niuansów - sprzęt owszem ma wpływ ,ale w przypadku płyt również wydania .Płyty japońskie brzmią nieźle niektóre lepiej niż ich europejskie odpowiedniki ,są też takie sytuacje kiedy jest kilka taśm matek (tutaj chodzi mi szczególnie o starsze płyty ) i końcowy efekt może być różny na różnych płytach

Co nowego na półce 2018/06/10 23:21 #443320

• Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Oklaski: 7
  • Otrzymane podziękowania: 56
John tak ładnie opisałeś tego nadzika że zamiast kupić coś porządnego znowu zacznę grzebać w klockach za 500 :evil: , już a może C352 ? , było napisać że nie gra tylko skrzypi i dudni

Co nowego na półce 2018/06/11 10:36 #443325

• John 1.5 V
  • John 1.5 V Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end

przemko77 napisał: Odnośnie tych "szczególików" lub niuansów - sprzęt owszem ma wpływ ,ale w przypadku płyt również wydania .Płyty japońskie brzmią nieźle niektóre lepiej niż ich europejskie odpowiedniki ,są też takie sytuacje kiedy jest kilka taśm matek (tutaj chodzi mi szczególnie o starsze płyty ) i końcowy efekt może być różny na różnych płytach

Powiedzmy, że nie bawiłem się w liczenie diabłów na czubku igły. Wydań japońskich nie mam i nie będę miał bo to przerost formy nad treścią, zawyżone koszty i dziwne znaczki na okładce. Poza tym oglądając stronkę DR Database mam wrażenie, że japońskie wydania jednak wcale lepsze nie są. Problem jest jeszcze taki, że wielu moich płyt w wydaniu japońskim zwyczajnie nie ma i nie będzie. Poniekąd w końcu mamy normalną sytuację i jedno wydanie płyty, a nie 4, 5 czy ileś tam równoczesnych i na dodatek różniących się ilością lub kolejnością utworów co w przypadku płyt JP i US nie raz miało miejsce. Japończycy są świetni w robieniu marketingowej otoczki i promowaniu swoich produktów jako najlepszych na świecie niestety/stety tak nie jest.

Co nowego na półce 2018/07/13 20:22 #444103

• Adam Szulc
  • Adam Szulc Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • Otrzymane podziękowania: 70
Tym razem nówka jest prawdziwa, tegoroczna. Sławek Jaskułke postanowił zmierzyć się z legendą "Astigmatic" i skomponował muzykę, w której są strzępy kompozycji Krzysztofa Komedy i trochę jego ducha ("dusza z kroplą sadła, nitką mięśni"). Gra sekstetu nie ma wiele wspólnego z oryginałem - na szczęście, bo lidera stać na cos więcej niż twórcze kopiowanie. Co w pełni wykorzystał, w dodatku angażując młodych muzyków. Swoją drogą, jeżeli płyte usłyszy Manfred Eicher, to pewnie niedługo zespół będzie miał sesję w Oslo.

Od czasu gdy Marcin Masecki zajął się dziwactwami, Sławek jest chyba pianistą-liderem numer jeden swojego pokolenia (30-40). Bo niezrównanym pianistą-nieliderem jest dla mnie Domink Wania.

jazzsoul.pl/2018/07/07/komeda-recomposed...skulke-juz-dostepny/

www.jazzpress.pl/koncerty/2625-slawek-ja...mposed/event_details

(póki za podawanie linek nie trzeba płacić, to tak na bogato)

Jerzy Gondol
Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator