HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Zagadki muzyczne 2019/12/29 17:01 #447898

Na razie ostatni zestaw podpowiedzi, następne już w latach dwudziestych.

Zagadkowemu X zadano w piosence pytanie czy zatańczy pewien hiszpański taniec. Postać z "Zemsty" (to już właściwie podpowiedź bez "p" na początku) nosiła szpadę, która otrzymała odeń imię greckiej bogini, tej która prawdopodobnie zapewniła pracę przynajmniej jednemu okuliście.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/01/03 21:28 #447933

Ponieważ zainteresowanie zagadką przerosło najśmielsze oczekiwania i przestałem nadążać za popytem, to jestem zmuszony zawiesić działalność produkcyjną, a odpowiedzi będę za darmo ("I za chwilę bez dopłat, muzykalny ten dokład (że tak powiem z rosyjska) przedstawię*"): Scaramuccia (Scaramouche) i Papkin.

*Skąd to cytat, a? Odpowiedzi proszę nie udzielać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/06/07 22:24 #448799

Ta zagadka będzie pod wpływem (obejrzenia koncertu The Doors na festiwalu na wyspie Wight w 1970*).

Podczas występu zespół nawiązał do (co najmniej) dwóch słynnych utworów jazzowych. Do jakich i w których utworach?

* Na bluryju za 28 zł www.swiatksiazki.pl/live-at-the-isle-of-...&utm_medium=referral

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/06/08 20:04 #448800

Wprawdzie rzeczywistość jest trochę inna niż myślałem ale nie wpływa to na poprawność pytania (czytaj: możliwość udzielenia odpowiedzi zgodnej z literą pytania). Tym niemniej, wyspowiadać się trzeba. Otóż jedno z nawiązań nie powstało na wspomnianym koncercie tylko w studio. Nawiązanie studyjne jest na tyle oczywiste, że bez trudu zmieści się w tym wątku:

hi-fi.com.pl/forum/4-muzyka/18593-zapozy...fione-zatopione.html

Choć tak naprawdę powinno też trafić przed surowe oblicze Temidy w sprawie o plagiat.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Zagadki muzyczne 2020/06/11 21:40 #448807

Co by się streszczać: nawiązania czyli, nie owijając w bawełnę, cytaty pojawiają się w "Light My Fire" i wiązance melodii ludowych spiętych klamrą "The End". Pierwszy jest cytatem legalnym, bo kto np. komu zabroni wpleść kawałek "Marsza Tureckiego" w metalową rąbankę, to drugi jest po prostu cudzym motywem, zresztą ze słynnej płyty. Co ciekawe, po wpisaniu obu tytułów w cudzysłowie w przeglądarkę nie ma żadnych trafień, natomiast jest kilka po wpisaniu tytułu doorsowskiego i personaliów (prawdziwego) kompozytora. I taka ciekawostka zawodowa (jak travail privé): tytuł oryginalnego, jazzowego utworu i wcześniejsza nazwa utworu-plagiatu mają pierwsze dwie litery identyczne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Zagadki muzyczne 2020/06/14 20:44 #448826

W "Light My Fire" cytowany jest utwór musicalowy, który wśród jazzmanów wylansował artysta tak słynny, że nie da się już nic podpowiedzieć, bo każde dziecko wie o nim wszystko, z najmniejszymi detalami. Utwór wpleciony w "The End", a już na pewno jego początek, zna każdy Polak który choć trochę interesuje się jazzem i słucha(ł) radia. Ciąg dalszy zna tylko 90,26%.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/07/25 18:05 #448938

Czytam "Jazz i fizyka" Stephona Alexandra (tytułu "The Jazz of Physics" nie dało się zgrabnie przetłumaczyć). Autor (profesor fizyki i saksofonista amator) spotkał się na imprezie fizyków z pewnym muzykiem, którego opisał tak: " ... miał twarz wyrazistą i złoty ząb ... a widząc skupienie z jakim słuchał go Faye, założyłem, że to jakiś twardogłowy rosyjski teoretyk ... wkrótce panowie przerzucali się uwagami na temat matematyki fal i nawiązaniami do muzyki".

Kto jest bohaterem tej opowieści?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/07/26 11:43 #448942

Ponieważ zagadkowy muzyk nie jest moim faworytem (nie mam jego ani jednej płyty i pewnie to się nie zmieni), to zajrzałem do Wikipedii i dowiedziałem się, że jest twórcą jednego z najbardziej znanych motywów muzycznych. Ściślej, najbardziej znanych w pewnym kilkuletnim okresie, a potem zapomnianych ale nie ze względów artystycznych. Motyw trwa kilka sekund i, lekko licząc, poznało go co najmniej miliard osób.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/07/27 17:15 #448946

Bohater zagadki zdobył uznanie, grając w pewnym zespole, który przypisywano do glam rocka. Po odejściu odeń zaczął tworzyć muzykę bardziej ambitną, stał się także jednym z najbardziej cenionych producentów, wreszcie zasłynął jako programator pewnego słynnego syntezatora.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/07/30 11:01 #448975

No dobrze: Brian Eno (kosmolog dźwięku, jak go nazwał autor książki). A tu słynny złoty ząb:
twitter.com/jviewz/status/992078599980281857

I najbardziej popularne dzieło:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/07/30 18:18 #448977

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

Adam Szulc napisał: Ponieważ zagadkowy muzyk nie jest moim faworytem (nie mam jego ani jednej płyty i pewnie to się nie zmieni),


Może nie całkiem 'solo' bo sygnowana dwoma nazwiskami - ENO + DAVID BYRNE - "My Life in the Bush of Ghosts" (1981)
nawet jeśli "odstrasza" Eno, to jest pozycja ...niemal obowiązkowa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Zagadki muzyczne 2020/08/27 17:41 #449127

Spotyka się dwóch gitarzystów. Starszy (gitarzysta ale i dużo więcej) przesłuchuje młodszego na konto ewentualnego zatrudnienia. Zagraj to ... młody gra, a teraz to (reggae na 7/8, to już nie w kij dmuchał) ... młody gra ... a teraz to ... młody: tego się nie da zagrać ... starszy: zdaje się, że Linda Ronstadt szuka gitarzysty. Poskutkowało - okazało się, że jednak da się.

Kto?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/08/27 19:09 #449128

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
F.Z.
S.V.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Zagadki muzyczne 2020/08/27 19:25 #449129

Iro napisał: F.Z.
S.V.

J. z. m. r.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2020/09/09 10:55 #449173

Adam Szulc napisał:

Iro napisał: F.Z.
S.V.

J. z. m. r.


Gdyby kogoś to interesowało: Frank Zappa i Steve Vai.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator