HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Zagadki muzyczne 2018/08/09 12:28 #444305

Autorem w. w. słów jest Tomasz Stańko:


(ok. 10 minuty)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Zagadki muzyczne 2018/12/02 11:00 #445430

Pytania mogą wydawać się proste ale tym razem chodzi o to, żeby udzielić jak najwięcej dobrych odpowiedzi.
1. Kto z członków Jethro Tull grywał na flecie?
2. Na jakich instrumentach grał Ian Anderson?

Edytka: Niepomny lex retro non agit utrudnię konkurs. Ian pewnie grał na wszystkim co wydaje dźwięk, np. na zębach, ale chodzi o instrumenty, których używał na koncertach lub płytach. Dowody mile widziane gdyby ktoś miał wątpliwości.

PS Wcale nie twierdzę,, że wygrałbym ten quiz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/02 11:06 #445431

Adam Szulc napisał: Pytania mogą wydawać się proste ale tym razem chodzi o to, żeby udzielić jak najwięcej dobrych odpowiedzi.
1. Kto z członków Jethro Tull grywał na flecie?
2. Na jakich instrumentach grał Ian Anderson?

PS Wcale nie twierdzę,, że wygrałbym ten quiz.

1. Ian Anderson
2. Gitara, flet, tamburyn i wiele innych

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/02 12:17 #445432

remak123 napisał: 1. Ian Anderson
2. Gitara, flet, tamburyn i wiele innych

Nie twierdzę, że są to odpowiedzi niepoprawne (choć tamburyna sobie nie przypominam) ale trudno będzie Ci utrzymać pierwsze miejsce jeżeli ktoś jeszcze zdecyduje się na odpowiedź. "Wiele innych" niestety nie mogę zaliczyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/02 12:56 #445433

remak123 napisał:

Adam Szulc napisał: Pytania mogą wydawać się proste ale tym razem chodzi o to, żeby udzielić jak najwięcej dobrych odpowiedzi.
1. Kto z członków Jethro Tull grywał na flecie?
2. Na jakich instrumentach grał Ian Anderson?

PS Wcale nie twierdzę,, że wygrałbym ten quiz.

1. Ian Anderson
2. Gitara, flet, tamburyn i wiele innych

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


W uzupełnieniu

Ad 2. Gitara elektryczna, akustyczna, 12 strunowa, mandolina, bałałajka, harmonijka ustna, flet, perkusja, harmonia, trójkąt, tamburyn, pipe (dudy) i wiele innych

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/02 14:09 #445434

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Pytanie drugie jest "tendencyjne".
Przechodzę więc do pytania pierwszego - I.A. (ta odpowiedź jest nieporozumieniem, więc ją również pomijam :angry: )
W ramach wygłupów koncertowych na pewno drummer Barriemore Barlow (Madison Square Garden live z 1977-78 to widać na ruchomych obrazkach)
Na którymś z koncertów w Polsce (na własne oczka widziałem w Spodku) - (dalej wygłupy) guitarman Martin Barre.
Na którymś z teledysków widziałem (nie pamiętam...teledysk też się liczy?) bassman John Glascock i (chyba też) lubiący poświrować - John Evan
W studiu na "poważnie" to raczej Jan nikogo nie dopuszczał, bo i po co? Np. w nagraniu "The Whistler" sam nałożył "kilkadziesiąt" swoich jazd na "kupę"
Na pierwszej płycie to kojarzę chyba z jakiegoś wywiadu z J.A. - wymieniali się jeszcze z M. Abrahamsem a to harmonijką, to grą na flecie w dodatkowych partiach (poza grą M.A. na gitarze).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/02 22:45 #445443

Miszczu Iro, pozamiataliście, przynajmniej jeżeli chodzi o nietendencyjne pytanie. Myślałem, że to tylko ja byłem taki spostrzegawczy i zauważyłem jak Barriemore w Piosenkach z lasu (Madison Square Garden, 1978) podgrywał na flecie. Zresztą zupełnie przyzwoicie mu to wyszło. A tu okazuje się, że łatwiej byłoby wymienić tych, którzy na flecie nie grali.

Jeżeli chodzi o pytanie tendencyjne, to Ian na tym koncercie jeszcze walił w talerze (takie trzymane pionowo w dłoniach) a na zakończenie siadł to klawiszy (a może tylko stał). Na saksofonie też grywał, na płycie której nazwy taktownie nie wymienię. I pewnie na tych wszystkich instrumentach wymienionych przez Remaka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/07 11:24 #445530

Tym razem zagadka będzie tylko częściowo muzyczna: w których utworach literackich instrumenty muzyczne lub ich fragmenty były używane jako broń? Oczywiście teksty piosenek też mogą być ale filmy już niekoniecznie (a jeżeli już, to nie "Desperado", bo to zbyt banalne). Mnie na razie przyszła do głowy jedna odpowiedź.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/07 12:20 #445532

Mnie do głowy przyszedł pewien tytuł piosenki Zappy - o zgrozo, "to ta sama broń", która pojawia się w "Desperado".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/07 13:59 #445535

Jeżeli myślimy o tej samej piosence (ze słowem "mama"), to chodziło w niej raczej o broń ideologiczną.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/08 12:53 #445544

Nie przypuszczałem, że zagadki na tym forum są takie trudne...he, he.

Jakkolwiek w piosence Zappy nie ma bezpośredniego czynu karalnego, nie ma łupnięcia, pękniętej czaszki, nie tryska krew, nie rozczłonkowują nikogo piłą (a właśnie - piła to także "instrument"), to zamiar jest karalny, a słowa "to kill your mama" oraz "to burn your dad", znaczą to co znaczą (tam bardziej, jeśli ktoś nie może się "z różnych powodów" spotkać ze swoją dziewczyną) - tak więc podtrzymuję swoją, przyznaję, mało oryginalną odpowiedź.

Kontynuując jeszcze wtręt o Zappie, na okładce "The Grand Wazoo" bronią tych po lewej są instrumenty...w piosence Stevie's Spanking instrument jest gadżetem uciech cielesnych, a na płycie "Civilization Phase III", fortepian jest mocno "spacyfikowany".

Spostrzegłem ostatnio, że w tekstach Zappy wyławiam co rusz nazwiska różnorakich person (często muzyków), zespołów, itp., głównie z ówczesnego show biznesu.
Kilka, prawdziwych postaci, odnotowałem już na własny użytek - takich w rodzaju "...I've Heard A Rumor He's More Fluid Than Jeff Beck...".

Ciekaw jestem Waszych typów, tym bardziej, że na pewno coś (kogoś) przeoczyłem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez bananamour.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/08 20:20 #445550

bananamour napisał: ... Spostrzegłem ostatnio, że w tekstach Zappy wyławiam co rusz nazwiska różnorakich person (często muzyków), zespołów, itp., głównie z ówczesnego show biznesu.
Kilka, prawdziwych postaci, odnotowałem już na własny użytek - takich w rodzaju "...I've Heard A Rumor He's More Fluid Than Jeff Beck...".
Ciekaw jestem Waszych typów, tym bardziej, że na pewno coś (kogoś) przeoczyłem.


W Honey, Don't You Want A Man Like Me? występuje Helen Reddy (nie znam) jako ulubiona piosenkarka bohaterki tekstu ale na jednym z koncertów została zamieniona na Twisted Sister (też nie znam ale przynajmniej słyszałem nazwę). W scenicznych gadkach również pada parę nazwisk muzyków pop w celach prześmiewczych ale zapamiętałem tylko Davida Cassidy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/08 21:30 #445553

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Jest jeszcze słynny Bobby Brown.
Ha! To ciekawa inspiracja, by otworzyć (a choćby i pod tym katem), kolejny (który to już?) 'sezon' z Frankiem od "Cucamongi" po "Civilization phaze III".

P.S. co do zagadki o zabijaniu instrumentem - tymczasem nic...ale jeśli liczy się też muzyka jako taka, lub raczej dźwięk, którym można "ukillować"
to mam - Kate Bush i jej "Experiment IV" (świetny "filmowy" teledysk, nagranie zaś dostępne tylko na singlu lub kompilacjach)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/10 18:39 #445565

W historyjce o Bobbym nie jest wymieniony żaden wykonawca (chyba że na jakimś koncercie), bo "wonder" jest przez małe w. A ja sobie przy okazji przypomniałem sobie jeszcze jeden utwór (może najsłynniejszy w kategorii rozwiązań pierwszej zagadki).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zagadki muzyczne 2018/12/11 10:06 #445574

- Adam

Chyba będziesz musiał przedstawić treści naprowadzające, ponieważ jeśli chodzi o Twoją zagadkę, póki co, nie doznałem najmniejszego chociażby objawienia.

Wydaje mi się, że spotkałem się z bronią-instrumentem (a może kogoś powieszono na strunie?) w piosence jednej z dzisiejszych pop-folkowych grup (polskich); być może jakiś fragment tematycznej historyjki pojawił się w kawałku Bonzo Dog Band (i nie chodzi tutaj o Bad Blood); niby odrzucam sprawców powyższego w postaci Kabaretu Starszych Panów, ale nie definitywnie...przez moment myślałem o Fairport Convention, ale nic nie zaiskrzyło.
Skoro masz dwa typy, to może ujawnienie jednego z nich w jakiś sposób nam pomoże?

Rzeczywiście, Honey, Don't You Want A Man Like Me, to jeden "z tych kawałków".
Zappa na koncercie myli wszystkich śpiewając Twisted Sister, a nie Helen Reddy (nie znam twórczości Helen Reddy - wiem tylko, że to ówczesna feministka), zatrzymuje zespół, a potem powtarzając kwestię, wszyscy już (wraz z publicznością) wrzeszczą Twisted Sister.
Twisted Sister muzycznie trochę kojarzę (miałem nawet ich płytę na kasecie magnetofonowej, ale mi ukradli w akademiku - he, he) - to popularny zespół w USA na początku lat osiemdziesiątych - grali glam rocka, malowali twarze niczym Kiss i określani byli (są) jako protoplaści tzw. pudel metalu.

A Bobby Brown, to dobry trop - Hey There People I'm Bobby Brown oraz And My Name Is Bobby Brown - choć tak oczywisty, że nigdy bym na to nie wpadł - dziękuję Iro.

Uzupełnię jeszcze nazwiska i nazwy bohaterów, Punky's Whips - oprócz Jeffa Becka, pojawia się w tekście tytułowy Punky Meadows, gitarzysta i założyciel grupy Angel, a także Steven Tyler.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez bananamour.
Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator